2016 English Undergraduate Awards

Outstanding English Majors

Outstanding First Year Students

Alyssa Bateman
Matthew Bush
Magdalena Cassidy
Anthony Frontino
Abigail Gaedtke
Nickolas Gati
Delaney Hallinan
Danielle Jones
Madeline Jones
Kassie Kesneck
Rebecca Larch
Shannon Masington
Hannah Mcracken
Khalid Mostafa
Dayany Nunez
Emily O'Donnell
Laura Wick

Wendy Carse Sophomore Scholars

Mary Cooper
Alicia DeMille
Carlos Fuentes
Megan Kimble
Joseph Kukula
Anna Lang
Jessica List
Samantha Magee
Mina Matuizek
Lauren Miller
Samantha Nichols
Nicole Pearce
Suzanne Picinotti
Kristina Thomas
Chelsea Warner
Cassandra Eagan

T. Kenneth Wilson Junior Scholars

Katherine Hughes
Ciara Irwin
Joel Kremer
Alyssa Long
Claudine McKinney
Marial Nupp
Gabrielle Reed
Marina Seamans
Lauren Solomon
Margaret Staronka
Samantha Barnhart

William Betts Senior Scholars

Jesse Cole
Kaitlyn Cramer
Kelly Davis
Nicolette Deyarmin
Alyssa Eisenmann
Ursus Fedin
Sadie Kester
Heather Kriner
Tyler Leydig
Lana McArdle
Hannah Neumann
Carla Plummer
Bridget Quittner
Danielle Rishell
Jade Shirey
Heather Sisto
Jacob Sloan
Ashley Smith
Amanda Spindler
Kelsey Sutter
Johanna Thompson
Savannah Thorpe
Kendyl Walker
Elizabeth Warner
Tiffany Wiechelt

Valedictorian:

  • BA: Jacob Sloan
  • BS: Johanna Thompson

Claudette Dolan Student Service Award

  • Vincent Lopez

Outstanding Internship Award

  • Ailey Clark

Outstanding Professors

  • BA: John Branscum
  • ED: Dr. Emily Wender

Outstanding Advisers

  • BA: John Branscum
  • ED: Jo-Anne Kerr

Annual English Department Student Writing Contest Winners

Creative Nonfiction

  1. Beth Warner
  2. Mariel Nupp
  3. Alyssa Eisenmann

Honorable mention

Jesse Cole
Ursus Fedin
Demi Richardson

Critical Essay

  1. Jacob Sloan
  2. Kelly Davis

Linda Haldeman Short Fiction

  1. Demi Richardson
  2. Matt Bush
  3. Mariel Nupp

Pedagogical Writing

Beth Warner

Play and Screen Writing

1 Daynay Nunez

2 Jesse Cole

3 Gabby Reed

Richard Hazley Poetry

  1. Kelly Davis
  2. Jay Bachelder
  3. Alyssa Eisenmann

Honorable Mention:

Marina Seamans
Ursus Fedin

English Student Organization Officers

New Growth Arts Review Editors

Editor in Chief: Mathew Faddis
Jesse Cole
Ursus Fedin
Kaylin Jamison
Demi Richardson

    NCTE-IUP

    President: Nicolette Deyarmin
    Vice-President: Sequoia Van Camp
    Secretary: Ashley Smith
    Treasurer: Jessica List
    Historian: Aubree Furrer

    Sigma Tau Delta

    President: Jesse Cole
    Vice President: Ailey Clark
    Secretary: Samantha Barnhart (fall), Mariel Nupp (spring)
    Treasurer: Sadie Kester (fall), Sequoia Van Camp (spring)
    PR/Historian Chair: Kelsey Sutter
    Academic Chair: Kendyl Walker (fall), Gabrielle Reed (spring)
    Social Chair: Nicolette Deyarmin