2016 Scholars Forum Award Winners

Undergraduate Scholars Forum Award Winners

Eberly College of Business and Information Technology

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Markita Jackson, Kelci Zimmerman, Jonathan Shaffer, and Kaleigh Lowers
    “Business Case Competition: Amazon's Big Data Strategy Case”

College of Education and Educational Technology

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Katlyn Plotzer
    “Fracking and Wind Turbine Noise: Hearing and Health Effects”

Best Poster Award

  • Tammy Moberly
    “The Effect of Student Teaching Performance on Learning Outcomes”

College of Fine Arts

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Zachary Gaylord-Everett
    “An Examination of the Composition Style of Keiko Abe”

Best Presentation

  • Kyle Reidmiller
    “Fairies and Freaks: An Exploration of Queer Identity and Theory through Visual Art”

College of Health and Human Services

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Shannon Bollard, Kacey Bush, Emma Cassese, and Alyssa Vescera
    “Use of Vitamin D in Preventing Elderly Patient Falls: An Evidence-Based Practice Review”

Best Poster Award

  • Jennifer Danyi and Emily Packer
    “Alarm Fatigue”

Outstanding Presentation Award

  • Hali Santiago
    “Rape Myths among Undergraduate Criminology and Criminal Justice Majors: Does Class Matter?”

College of Humanities and Social Sciences

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Patrick Edwards and Hannah Mercer
    “An Analysis of Gender Inequality in Professional Tennis”

Best Poster Award

  • Alyssa Hyziak
    “Life on the Conemaugh: Spatial Analysis of Artifact Distributions of the Monongahela Tradition at the Johnston Site (36In2) in Southwestern Pennsylvania”

Outstanding Presentation Award

  • Robert Matchett
    “Perception of Disability: The Impact of Visibility”

Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

Dean's Award for Excellence — First Place Award (Tie)

  • Ian Bright and Derek Hanely
    “An Analysis of Optimizing Philanthropic Investment Allocation in Undergraduate Education”
  • Shannon Kovalchick
    “Express Yourself: An Investigation of Increased Emotional Disclosure through the Person Body Outline Art Activity”

Best Poster Award

  • Charles Cavallotti
    “Analysis of Focal Mechanism Solutions to Investigate an Apparent Aseismic Zone Beneath the Central Range, Taiwan”

Outstanding Poster Award

  • Sara McBride and William Gerardi
    “Forest Fragmentation Deer Density and Lyme Disease Risk in the Allegheny National Forest: A Small Mammal Perspective”

Sigma Xi Honor Society Poster Awards

First Place Award

  • Allison Berry
    “High Uplift Rates Coincident with Normal Faulting, Southern Central Range, Taiwan”

Second Place Award

  • Alyssa Hyziak
    “Life on the Conemaugh: Spatial Analysis of Artifact Distributions of the Monongahela Tradition at the Johnston Site (36In2) in Southwestern Pennsylvania”

Third Place Award

  • Aaron Seidel and Jesse Stitt
    “Using Spatial Applications to Assess Habitat Needs for a Declining Species”

IUP Libraries Best Bibliography

First Place Award

  • Katie Lynch

Second Place Award

  • Bria Thomas

Honorable Mention

  • Victoria Stone

Environmentally Conscious Organization (ECO) Awards:

  • Katlyn Plotzer
    “Fracking and Wind Turbine Noise: Hearing and Health Effects”
  • Cody Stewart
    “Native Pennsylvania Plants in a Green Roof Setting: Evaluating Germination and Survival of Four Species”

Student Government Association Peer Choice

  • Shannon Bollard, Kacey Bush, Emma Cassese, and Alyssa Vescera
    “Use of Vitamin D in Preventing Elderly Patient Falls: An Evidence-Based Practice Review”

Scholarships — Creating Opportunities for Applying Mathematics (S-COAM) Computational Science Poster Award

  • Samuel Grieggs
    “A RANSAC Based Approach to Leaf Matching”

Social Media

  • Tessa Narins
  • Savey Joyner

Graduate Scholars Forum Award Winners

College of Education and Communications

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Megan Rescinito and Alexandra Walters
    “Improving School Climate: Using SWPBIS to Improve Student Behavior”

Second Place Award

  • Rachel Schiera
    “A Construct Shift From Colleagues to Teams in a Collaborative Teaching Environment in the Middle East”

Third Place Award

  • Krista Streyle
    “SWPBIS: Implementation Level and Office Discipline Referrals”

College of Fine Arts

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Rachel Precht
    “Echo”

College of Health and Human Services

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Jaeyong Choi
    “Media Cultivates Fear of Crime but for Whom? Examination of Competing Audience Hypotheses about the Impact of Media”

Second Place Award

  • Shavonne Arthurs
    “Beyond Boozing: College Student Drinking Patterns”

Third Place Award

  • Lindsey Smathers
    “The Concept of Justice: An Evaluation of Comic Book Filmography”

College of Humanities and Social Sciences

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Lama Alharbi
    “Revisiting the Local in the Flows of ‘Globalization': Examining Saudi Hip Hop as a Discourse and Culture”

Second Place Award

  • Justin Nicholes
    “Measuring Ownership of Creative versus Academic Writing”

Third Place Award

  • Kelsey Shaulis
    “Family and Health Service Utilization Among Aging Immigrants in the United States”

Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

Dean's Award for Excellence — First Place Award

  • Thomas Firneno
    “Species Boundaries and Population Structure in Closely Related Mesoamerican Toads (Incilius coccifer complex)”

Second Place Award

  • Erich Hofmann
    “Using DNA Barcoding to Reveal Cryptic Species of Neotropical Anoles”

Third Place Award

  • Kirsten Johnson
    “American Woodcock Use of Early Successional Communities Managed for Golden-Winged Warblers”

Three-Minute Thesis (3MT) Competition

President's Award

  • Lynnan Mocek
    “The Effectiveness of Syllabus Design on Course Information Retention by At-Risk First Semester College Students”

Peer Choice Award

  • Erich Hofmann
    “Revealing Cryptic Species through Integrative Taxonomy: A Case Study in Neotropical Anoles”

Sigma Xi Honor Society Poster Awards

First Place Award

  • Jamie Arthurs
    “Examining Implicit Learning in Individuals with Autism Spectrum Disorder: Using Eye Tracking to Determine Whether Implicit Learning is Impaired or Intact”

Second Place Award

  • Alexander Blake
    “Computational Modelling for the Determination of the Optical and Dielectric Constants of Thin and Ultra-Thin Metallic Films”

Third Place Award

  • Kusuma Anand
    “Stimulus Valence Influences Auditory Discrimination Training Speed and Profile in Finches”

IUP Libraries Best Bibliography

First Place Award

  • Jaeyong Choi

Honorable Mention

  • Kelsey Shaulis

Graduate Student Assembly Peers Choice

First Place Award — Presentation

  • Lynnan Mocek
    “The Effects of Syllabus Design on Course Information Retention by At-Risk First Semester College Students”

Second Place Award — Poster

  • Roqayah Almatrouk, Nada Alsulami, and Samah Hawsawi
    “Shared Governance”

Third Place Award — Presentation

  • Lama Alharbi
    “Revisiting the Local in the Flows of ‘Globalization': Examining Saudi Hip Hop as a Discourse and Culture”

Social Media

  • Alaina Howse
  • Abdullah Alosaimi