Academy of Culinary Arts Dean’s List, Spring 2015

Posted on 6/2/2015 11:59:26 AM

Students are named to the Dean’s Recognition List for academic excellence at the Academy of Culinary Arts when they achieve a grade-point average of 3.25 or higher.

The academy, located in Punxsutawney, is fully accredited by the American Culinary Federation Education Foundation Accrediting Commission (ACFEFAC) and has been designated an Exemplary Program. Exemplary Programs have attained the highest educational standards recognized by the ACFEFAC. These accredited programs have met or exceeded published industry standards and are distinguished from hundreds of other post-secondary culinary programs in the nation.

Recognized students from Pennsylvania are as follows:

Allegheny County

Ambridge
Laura Hinzman: Baking/ Pastry Arts 

Gibsonia
Julia Cresta: Culinary Arts
Amanda Maynard: Culinary Arts

Jefferson Hills
Madison Pinkney: Culinary Arts

Mckeesport
Damon Ashley: Culinary Arts

Monroeville
Austin Dorn: Culinary Arts

Natrona Heights
Dakota Kanzic: Culinary Arts

Pittsburgh
Shannon Blanc: Baking/ Pastry Arts
Nathan Fairman: Culinary Arts
Kayla Horner: Culinary Arts
Anastasia Kopriva: Culinary Arts
Sean McAdoo: Culinary Arts
Tiffany Steinmetz: Baking/ Pastry Arts

Turtle Creek
Kir’Shawyna Reed: Culinary Arts

Armstrong County

Kittanning
Megan Cloak: Culinary Arts
Connor Huff: Culinary Arts

Freeport
Valerie Edwards: Baking/ Pastry Arts

Beaver County

Industry
Ashley Steele: Culinary Arts

Blair County

Altoona
Brandi Wilt: Culinary Arts

Martinsburg
Elizabeth Haffling: Culinary Arts

Butler County

Butler
Rachel Soergel: Baking/ Pastry Arts

Cabot
Crystal Felsing: Culinary Arts

Saxonburg
Emily Rodgers: Baking/ Pastry Arts

West Sunbury
Jacqulyn Baptiste: Culinary Arts

Zelienople
Saul Seerveld: Culinary Arts

Cambria County

Johnstown
Juan Pablo Arce: Culinary Arts
Savannah Durant: Culinary Arts
Ethan Hasselbauer: Culinary Arts
Tessa Solensky: Culinary Arts

Carbon County

Jim Thorpe
Katarina Zurawa: Culinary Arts

Chester County

Exton
Kelsey Hughes: Baking/ Pastry Arts

Glenmoore
Adeline Maio: Culinary Arts

Clarion County

Rimersburg
Ashley Fasenmyer: Baking/ Pastry Arts

Crawford County

Meadville
Andreana Bump: Baking/ Pastry Arts
Aaron Donley: Culinary Arts
Taylor Faulds: Baking/ Pastry Arts

Titusville
Katie Huber: Culinary Arts

Cumberland County

Enola
Corey Fake: Baking/ Pastry Arts

Dauphin County

Halifax
Carly Allen: Culinary Arts

Delaware County

Ardmore
Philip Nowlan: Culinary Arts

Elk County

St. Marys
Nicos Sette: Baking/ Pastry Arts

Erie County

Edinboro
Rachel Johnson: Culinary Arts

Erie
Victoria Hadden: Culinary Arts
Abigail Hallmark: Culinary Arts

Girard
Natalie deMartino: Culinary Arts

Wattsburg
Shantel Roberts: Culinary Arts

Franklin County

Chambersburg
Cameron Bellows: Baking/ Pastry Arts
Aaron Frank: Baking/ Pastry Arts

Greencastle
Tyler Pine: Culinary Arts

Indiana County

Indiana
Alexandra Kowaleski: Culinary Arts

Jefferson County

Reynoldsville
Jerett Peles: Culinary Arts

Lackawanna County

Scranton
Joseph Palmitessa: Baking/ Pastry Arts

Lebanon County

Palmyra
Hanna Royer: Culinary Arts

Mahoning County

Canfield
Anna Luongo: Culinary Arts

McKean County

Kane
Kyle McAlee: Baking/ Pastry Arts

Mercer County

Sharon
Greg Osmon: Culinary Arts

Transfer
Rebecca John: Culinary Arts

Mifflin County

Milroy
Shamus Garrity: Culinary Arts

Montgomery County

Elkins
Keonte Collins: Culinary Arts

Northumberland County

Elysburg
Tegan Kriebel: Culinary Arts

Philadelphia County

Philadelphia
Nalynn Miller: Culinary Arts

Schuylkill County

Haven
Ashley Brown: Culinary Arts

Tioga County

Liberty
Caitie Worden: Culinary Arts

Warren County

Sugar Grove
Alesha Bergstrom: Culinary Arts

Youngsville
Kathryn Ward: Culinary Arts

Westmoreland County

Irwin
Robert McGowan: Culinary Arts

Murrysville
Jessica Tyner: Baking/ Pastry Arts

Smithton
Patricia Black: Baking/ Pastry Arts

Trafford
Jenna Reau: Culinary Arts

York County

Glen Rock
Rebecca Paulus: Culinary Arts

Recognized students from outside of Pennsylvania are as follows:

Maryland

Allegany County
Cumberland
Lars Thureson: Baking/ Pastry Arts

Washington County
Hagerstown
Tori Lewis: Culinary Arts

Ohio

Cuyahoga County
Bedford
Paul Svagerko: Culinary Arts

Virginia

Frederick County
Stephens City

Nicholas Santmier: Baking/ Pastry Arts