Annual Service Awards Honor IUP Employees for Years of Service

Posted on 5/10/21 10:05 AM

The annual Service Awards event was held differently this year. IUP celebrated employees who completed 10, 15, 20, 25, 30, and 35 years of service to the university in a virtual Employee Service Awards celebration.

10 Years

  • Gary Agard – Athletics
  • Heather Andring – Advancement Services
  • Scott Bender – Career and Technical Personnel Preparation
  • Hilliary Creely – School of Graduate Studies and Research
  • Nicole Dann Payne – Food and Nutrition
  • Shannon Dusack – Nursing and Allied Health Professions
  • Denise Fairman – Custodial Services
  • Pamela Faris – Counseling Center
  • Timothy Flowers – Mathematical and Computer Sciences
  • Andrew Gibson – Maintenance
  • Patricia Hockensmith – Nursing and Allied Health Professions
  • Richard Hsiao – Kinesiology, Health, and Sport Science
  • Adam Jones – Student Support and Community Standards
  • Dolores Karcher – Criminal Justice Training Center
  • Jacqueline Kerr – Speech and Hearing Clinic
  • Laura Krulikowski – IUP Libraries
  • Marilyn Kukula – Design and Editorial Team
  • Garry Lockard – Maintenance
  • James Makin – IT Support Center
  • Karyl Miller – Athletics
  • Jessica Miller – Counseling Center
  • Brion Scudder – Finance and Legal Studies
  • A. Bryan Seal – Safety Sciences
  • Russell Stocker – Mathematical and Computer Sciences
  • David Wachob – Kinesiology, Health, and Sport Sciences
  • Yasong Wang – Hospitality Management

15 Years

  • Azad Ali – Information Systems and Decision Sciences
  • Shundong Bi – Biology
  • Nathan Bish – Advancement Services
  • Erika Bracken – IT Support Center
  • Kimberly Burch – Mathematical and Computer Sciences
  • Tracey Cekada – Safety Sciences
  • Kristy Chunta – Nursing and Allied Health Professions
  • Christopher Clouser – IUP Libraries
  • Melissa Daisley – Office of the Registrar
  • Leisa Douglas – Custodial Services
  • Tracey Emanuel – Procurement Services and Central Stores
  • Jennifer Faught – Housing, Residential Living, and Dining
  • Ivan Fortushniak – Art and Design
  • Erin Fritz Wood – Financial Aid
  • Mary Greb – University Events
  • Sandra Greene – Humanities and Social Sciences
  • Linwu Gu – Information Systems and Decision Sciences
  • Megan Heilbrun – Police and Public Safety
  • Pao Ying Hsiao – Food and Nutrition
  • Vida Irani – Biology
  • Sherry Kelly – Nursing and Allied Health Professions
  • Christopher Kuipers – English
  • Jeffrey Larkin – Biology
  • Deanna Laverick – Professional Studies in Education
  • Werner Lippert – History
  • Richard Manslow – Facilities
  • Nathan Mcelroy – Chemistry
  • Jessica Mulvihill – International Education
  • Channa Navaratna – Mathematical and Computer Sciences
  • Paul Nealen – Biology
  • Jin Pang – IUP Libraries
  • Amber Racchini – Developmental Studies
  • James Racchini – Kinesiology, Health, and Sport Sciences
  • Diana Rupert – Nursing and Allied Health Professions
  • Yaya Sissoko – Economics
  • James Sones – Culinary Arts
  • Leslie Stenger – Kinesiology, Health, and Sport Sciences
  • Jessica Stiles – Natural Sciences and Mathematics
  • Gregg Vanhorn – Grounds
  • Jana Villemain – Chemistry
  • Heide Witthoeft – Foreign Languages
  • Ellen Yerger – Biology
  • Beverly Zajdel – Custodial Services

20 Years

  • Jennifer Anderson – Criminology
  • Dennis Anderson – Custodial Services
  • Lisa Baker – Admissions
  • Chris Barber – Instruction Design and Media Production
  • Marcey Barna – Education and Communications
  • Alan Baumler – History
  • Kevin Berezansky – Cook Honors College
  • Seema Bharathan – Biology
  • Susan Brant – Eberly College of Business and Information Technology
  • Debra Brosch – Operations and Technology
  • Christopher Chandler – Religious Studies
  • Melvin Cornell – Police and Public Safety
  • Chauna Craig – English
  • John Draganosky – IT Support Center
  • Bruce Dries – Digital Team
  • Timothy Estep – IT Support Center
  • Nancy Evans – Instruction Design and Media Production
  • Ajawad Haija – Physics
  • Shawn Jones – Admissions
  • Kimberly Kucinski – Health Center
  • James Lenze – Communications Media
  • Mary Logan-Hastings – Music
  • James Mock – I-Card, Vending, Parking, and Transportation
  • David Moody – Central Stores
  • Eric Parks – IT Support Center
  • Tonya Patterson – Alumni and Constituent Relations
  • Brenda Rising – Psychology
  • Jennifer Roberts – Criminology and Criminal Justice
  • Lydia Rodriguez – Foreign Languages
  • Laurie Roehrich – Psychology
  • Eric Rubenstein – Philosophy
  • Autumn Shannon – Humanities and Social Sciences
  • Joseph Shyrock – IT Support Center
  • James Smith – Athletics
  • Donald Spade – Housing, Residential Living, and Dining
  • Rhonda Vanhorn – Custodial Services
  • Therese Wacker – Music
  • Leann Wilkie – Management
  • Lingyan Yang – English

25 Years

  • Robert Alman – Kinesiology, Health, and Sport Sciences
  • Lisa Bash-Ward – Athletics
  • John Benhart – Geography and Regional Planning
  • James Bertuzzi – I-Card, Vending, Parking, and Transportation
  • Claire Dandeneau – Counseling
  • Crystal Deemer – Sociology
  • Brian Hunter – IUP Libraries
  • Brian Jones – Theatre, Dance, and Performance
  • Wendy Kopczyk – Eberly College of Business and Information Technology
  • David Laporte – Psychology
  • Ronald Mabon – Design and Editorial Team
  • Jamie Martin – Criminology and Criminal Justice
  • Patricia McCarthy – Vice President for Enrollment Management
  • Patrick McDevitt – Housing, Residential Living, and Dining
  • Alida Merlo – Criminology and Criminal Justice
  • Laurence Miller – Facilities
  • Christopher Orchard – English
  • Gian Pagnucci – English
  • Madeline Paternostro Bayles – Kinesiology, Health, and Sport Sciences
  • Kevin Patrick – Geography and Regional Planning
  • Catherine Raeff – Psychology
  • Nancy Schellinger – Biology
  • Paul Tortorella – Athletics
  • Tamara Whited – History
  • Joette Wisnieski – Management
  • John Zhang – Mathematical and Computer Sciences

30 Years

  • Lora Lee Bertig – Financial Accounting
  • Paul Dabella – Maintenance
  • Carolyn Davis – Fine Arts
  • Wendy Elcesser – Chemistry
  • Sharon Franklin-Rahkonen – History
  • Victor Garcia – Anthropology
  • Krystof Kaniasty – Psychology
  • Calvin Kostella – Custodial Services
  • Joann Peak – Human Resources
  • Julene Pinto Dyczewski – Housing, Residential Living, and Dining
  • Daniel Yuhas – IT Support Center
  • Nashat Zuraikat – Nursing and Allied Health Professions

35 Years

  • Christian Dickinson – Music
  • Vickie Johnson – Communication Disorders, Special Education, and Disability Services
  • Tracy Vanhorn-Juart – Eberly College of Business and Information Technology