2019 Award Winners

UNDERGRADUATE

EBERLY COLLEGE OF BUSINESS

DEAN'S AWARD: FIRST PLACE BUSINESS CASE COMPETITION

  • Robert Kanick, Kellan Gustine, Mark Fanelli, and Connor Adrian - "OneMap"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD: SECOND PLACE BUSINESS CASE COMPETITION

  • Lauren Piecknick, Justina Mascaro, Megan Woodworth, and Kelsey McCullough - "FoodSnap"

COLLEGE OF EDUCATION AND COMMUNICATIONS

DEAN'S AWARD

  • Stephanie Lauble and Shara Wohlegemuth - "A Comparison of Kindergarten Mathematics Textbooks' Presentation of Counting"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • JingHui Xu - "Feminism in China"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Emily Kolojejchick, Rebecca Frederick, and Maria Schall - "Triangle Inequality Theorem"

COLLEGE OF FINE ARTS

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Hannah Kauffmann - "The Accent Work of 'Sweeny Todd'"

BEST PERFORMANCE

  • Christopher Singer, Amanda Valinotti, and Nyasia Vasquez - "The Eye of the Storm: A Work Created Through Laban Choreutics Scales Based in Modern Dance"

JURIED ART - FIRST PLACE

  • Christine Evans - "Submariner"

COLLEGE OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

DEAN'S AWARD

  • Daniel Tomascik - "Can the Crimson Hawks go D1? A Business Report on the NCAA's Division 1, IUP's Potential, and Whether Reclassification is Worth It

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Kalie Hoover and Patrick Delvernois - "Effect of Music Relaxation and Rest Breaks in Reducing Fatigue During Repetitive Manual Tasks"

COLLEGE OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DEAN'S AWARD

  • Kayla Willis - "The Changing Image of Indigenous Americans Over Time"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Carlee Benhart - "Guess Who? A Case Study of College Student Relationship to Crime Statistics in PASSHE Collegiate Counties"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Wyatt Stitely - "Using Remote Sensing techniques to analyze the regional effects of Urban Growth Boundary in Lexington, Kentucky"

KOPCHICK COLLEGE OF NATURAL SCIENCES AND MATHEMATICS

DEAN'S AWARD

  • Denali Davis and Autumn Toki - "Investigation of Bioactivity of a New Ruthenium-based Photocisplatin Analog"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Claire Shemon and Jacob King - "Annotation of a new bacterial virus genome discovered by IUP students"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Kayla Korczynski - "Researching Stormwater Runoff at the White Township Recreation Complex in Indiana County, Pennsylvania"

PEER CHOICE AWARD

  • Stephanie Lauble and Shara Wohlegemuth - "A Comparison of Kindergarten Mathematics Textbooks' Presentation of Counting"

WOMEN IN MATHEMATICS, SCIENCE, AND TECHNOLOGY

  • Denali Davis and Autumn Toki - "Investigation of Bioactivity of a New Ruthenium-based Photocisplatin Analog"

SIGMA XI AWARDS

First Place Poster

  • Madilyn Sodowsky - "Harmful Algal Blooms in Lake Erie: A Case-Study of Stormwater Management Techniques in Cleveland, Ohio"

Second Place Poster

  • Kaitlin Knopsnider - "Estimating the timing of hemlock woolly adelgid infestation of light to moderately declining eastern hemlocks using tree ring analysis"

Third Place Poster

  • Randall Koziel - "New Synthetic Route to Benzyl Esters"

Honorable Mention

  • Gregory Boring - "The Effect of Digital Evaluation on 7th Grade Students"
  • Ting-An Fang and Alvyn Berg - "Variability of residual chlorine in swimming pool water and determination of chlorine consumption for maintaining hygienic safety of bathers with a simple mass balance model"

S-COAM BEST COMPUTATIONAL SCIENCE AWARD

  • Victor Sansing and Kaleb Levicky - "Malware Classification using Fusion of Neural Networks"

GRADUATE

COLLEGE OF EDUCATION AND COMMUNICATIONS

DEAN'S AWARD

  • Rebecca Bosley and Jeff Morris - "Concurrent Validity of the CogMed ADHD Rating Scale"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Rachel Schierra - "21st Century Skill Development in One-to-one Initiative High Schools: Developing a validated, reliable instrument"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Taylor Whited, Brianne France-Layton, Shaina Sclesky, and Taylor Rainey - "Is Tapping the Solution"

COLLEGE OF FINE ARTS

Best Performance

  • Edward Dunlap - "The Oru Seco: Music Religion, Slavery and Conquest"

JURIED ART - FIRST PLACE

  • Tyler Stanton - "Objects of Material Culture"

COLLEGE OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

DEAN'S AWARD

  • Jennifer Chicca - "Nursing Faculty Roles in the Alternative Clinical Teaching Model of Preceptorships"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Nathan Kruis - "A Preliminary Assessment of the Role Social Stigma Plays in Law Enforcement Officers' Responses to Opioid Overdoses"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Lisa Balestrino, Taylor Campbell, Alyssa Sabo, and Abigail Hallmark - "Food Insecurity Among University Students: Exploring its Existence, Effects, and Enhancement of Interventions"

COLLEGE OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

DEAN'S AWARD

  • Amanda Barclay - "Zaatari Refugee Camp and Land-Use/Cover Change: Assessing Refugee Impact on Environmental Degradation and Urban Growth"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Bakheet Almatrafi - "Don't cite, Write it!: Encouraging Academic Participation in Wikipedia"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Andrew Malhotra - "LiDAR and Archaeology: A Comparison with Near-Ground Remote Sensing at Fort Allen and Squirrel Hill"

KOPCHICK COLLEGE OF NATURAL SCIENCES AND MATHEMATICS

DEAN'S AWARD

  • Kevin Powell and Sean Rhoades - "Improving ARMIA Time-Series Forecasting of Stock Prices with Extra-Model Financial Data from SEC Filings"

OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

  • Amanda Cribbs - "An Analysis of Social Aggression Among Main Characters in Tweens' Favorite TV Shows"

OUTSTANDING POSTER AWARD

  • Tyler Maykovich - "Biogeographic Analysis of Neoceratopsids"

3 MINUTE THESIS

JUDGE'S AND PEER CHOICE AWARD

  • Jenny Willis - "Can Diet Cure MS? The Impact of a Modified Ketogenic Diet on Autoimmunity in a Murine Model of Multiple Sclerosis"

PEER CHOICE AWARD

  • Heather Lash, Sara Ritter, and Austyn Diaz - " Utilizing GIS for Trail Route Visualization - The Export-Delmont Trail Connection of the Westmoreland Heritage Trail"

WOMEN IN MATHEMATICS, SCIENCE, AND TECHNOLOGY

  • Amanda Cribbs - "An Analysis of Social Aggression Among Main Characters in Tweens' Favorite TV Shows"

SIGMA XI AWARDS

FIRST PLACE POSTER

  • Kevin Powell, Sean Rhodes, and Cassandra Pray - "Discrete Event Simulation of Hospital Patient Flow Using Arena Simulation Software"

SECOND PLACE POSTER

  • Angela Spagnoli - "Native plants have more herbivory by insects by the end of the growing season in a wetland"

THIRD PLACE POSTER

  • Andrew Malhotra - "LiDAR and Archaeology: A comparison with Near-Ground Remote Sensing at Fort Allen and Squirrel Hill"

HONORABLE MENTION

  • Angela Rooker, Chantal Sisko, and Madilyn Sodowsky - "Spatial Survey of Historic and Environmental Features of Reastone Property, Powdermill Nature Reserve, Westmoreland County, Pennsylvania"
  • Ross Owen - "A GIS Approach to the Management of Prehistoric Archaeological Resources within Michaux State Forest"

IUP LIBRARIES AWARD

FIRST PLACE

  • Rebecca Bosley and Jeff Morris - "Concurrent Validity of the CogMed ADHD Rating Scale"

SECOND PLACE

  • Abdul Habib Khalid - "Developing University Student Creativity and Critical Thinking Skills in Under-Resourced Contexts: Teaching Strategies"

THIRD PLACE

  • Carley Smathers - "Qualitative Research in the Digital Environment: Exploring the Boundary Between Public and Private Information"