2015 Scholars Forum Award Winners

Undergraduate

Eberly College of Business and Information Technology

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Alyssa Schaard, Hanna Andrussier, Stacie Eberly, Vince Peyronel, Alex Glisan
    "Business Case Competition: Competition among the North American Warehouse Clubs: Costco Wholesale versus Sam's Club versus BJ's Wholesale"

Second Place Award - Outstanding Presentation

  • Jessica Black
    "Dropping Out of High School: An Analysis of Pennsylvania Counties"

College of Education and Educational Technology

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Victoria Stone
    "Human Health and Toxicology: Determining Educational Outreach Needs"

Second Place Award - Outstanding Presentation

  • Ashley Rush, Kaitlyn Colbert, Alexis Potts, Michael Pampena, William VanEmburg
    "Support for Students with Autism Transitioning to College"

College of Fine Arts

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Nicholas Metz
    "An Overview of the Origins and Development of the Steel Pan"

Second Place Award - Outstanding Presentation

  • Nicole Gencarelli
    "Investigating the Female Image in Byzantine Culture: The 6th Century Kelsey Textile of Leda and the Swan"

Art Exhibit Award

  • Christina Cassone
    "Charm Bracelet"

College of Health and Human Services

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Kristen Vander Woude
    "Glycemic Properties of Breakfast and the Effect on Cognitive Function in Adolescents"

Second Place Award - Outstanding Poster

  • Rachel Magliane
    "A Sweet Spin on Shortcakes"

College of Humanities and Social Sciences

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Jennifer Johnson
    "Determinants of Per Capita Electricity Consumption at the State Level"

Second Place Award - Outstanding Poster

  • Samantha Conklin
    "Weathering: A Question of Depositional Processes Affecting Faunal Assemblages at the Johnston Site (36ln2)

Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Danielle Lewis
    "Silent Seas: Exploration of Land Usage along Mississippi River and the Correlation to Growing Hypoxic Areas in the Gulf of Mexico"

Second Place Award - Outstanding Poster

  • Jeremiah Thomas
    "Paleontology and Geology of the Ore Hill Member of the Upper Cambrian Gatesburg Formation in Centre County, Pennsylvania"

Sigma Xi

First Place Award

  • David Ampofo
    "Interactive effects of maternal 5-HT2C inhibition and mouse pup handling on maternal care behavior, working memory, and acute stress response in pups"

Second Place Award

  • Rebecca Kruise
    "Seasonal Activity, Density and Collection Efficiency of Ixodes scapularis and Infection Prevalence of Borrelia burgdorferi, Anaplasma phagocytophilum and Babesia micro Pre- and Post-Winter in Midwest"

Third Place Award

  • Samantha Conklin
    "Weathering: A Question of Depositional Processes Affecting Faunal Assemblages at the Johnston Site (36 ln 2)"

Best Bibliography

First Place Award

  • Gabrielle Fontainelle and Ashley Niccolai
    "Is Age Really Just a Number? The Stigmatizing Implications of Age Discrepant Relationships"

Second Place Award

  • Dana Formaini, Jessica Fasano and Kelly Davis
    "The Effect of Social Support on Trans People's Self-Conceptualization"

Honorable Mention

  • Rachel Magliani
    "A Sweet Spin on Shortcakes"

Social Media

  • Christyna Esposito
  • Jodi Ewing

Graduate

College of Education and Educational Technology

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Wenxi Yang
    "The Opportunities and Challenges in Distance Education for Adult Learners"

Second Place Award

  • Laken Chromiak
    "Mindfulness in Adolescence"

Third Place Award

  • Huachuan Wen
    "A Descriptive Analysis of Undergraduates' Facebook Use and Their Perception of its Relationship with Academics"

Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Matthew Dovey
    "Photoperiod Regulation of Mammalian Circadian Rhythms through Social Interactions and Aggression"

Second Place Award

  • Timothy Hummel
    "Spatial Ecology of the Eastern Hellbender in Pennsylvania: Seven Year Analysis"

Third Place Award

  • Michael Itgen
    "Offensive Tail Autotomy within Tropical Salamanders: Osteological Variation of the Basal Tail Region"

College of Health and Human Services

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Colleen Sunday
    "Exploring the Experiences of Doctoral Nursing Students who have Completed Research Focused Doctoral Degrees in Nursing"

Second Place Award

  • Bianca Domahidi
    "Youthful Delinquency and Immigration"

Third Place Award

  • Shavonne Arthurs
    "College Student Drinking Patterns: Do High School Credits Transfer?"

College of Humanities and Social Sciences

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Rachel Applebaum
    "Spatial Manifestation and Trends of Cremation in Pennsylvania"

Second Place Award

  • Lauren Johnson
    "A Seedy Affair: An Archaeolobotanical Study of the Johnston Site (36ln2)

Third Place Award

  • Brian Fogle
    "Vernal Pool Analysis of Powdermill Nature Reserve"

College of Fine Arts

Dean's Award for Excellence - First Place Award

  • Melissa Riggatire
    "Lived Reality and Construction"

Second Place Award

  • Crystal Miller
    "As History Repeats Itself"

IUP Environmentally Conscious Organization (ECO)

  • John Kamau
    "Peeling the Way to Green Energy: The Use of Potato Peels as a Potential Source of Bio-Ethanol"

Sigma Xi Award

  • Lauren Johnson
    "A Seedy Affair: An Archaeobotanical Study of the Johnston Site (36ln2)

Best Bibliography

First Place Award

  • Ruba Tatar
    "Parents' Role in Their Children's Development and Maintenance of the Heritage Language: A Case Study of a Turkish-American Immigrant Family"

Second Place Award

  • Joe Tokosh
    "Declining Retail Establishment: The Case of Century III Mall"

Honorable Mention

  • Ying Jian
    "A Social Cognitive Perceptive on International Students' Use of Educational Technology"

Graduate Student Assembly Peers Choice

First Place Award - Presentation

  • Shavonne Arthurs
    "College Student Drinking Patterns: Do High School Credits Transfer?"

Second Place Award - Presentation

  • Mir Abdullah Miri
    "Policy and Practice: An Overview of the Afghan Seventh Grade English Language Textbook's Objectives"
  • Crystal Miller
    "As History Repeats Itself"

First Place Award - Poster

  • Kristina Navnyko
    "Russian Novice English Teachers' Perception of Selves as English Teachers"

Second Place Award - Poster

  • Ahmed Alnasser
    "EFL Saudi Students' Preferences for Different Writing Styles"

Social Media

  • Casey Leigh Campetti