2018 English Undergraduate Awards

Outstanding First-Year Students

  • Amiranda Adams
  • Leah Bogert
  • Lin Chen
  • Pin Yu Chen
  • Chu Yuan Chiu
  • Jiali He
  • Ying Hsu
  • Taylor Juszynski
  • Kun Hao Lin
  • Grace Oxenreider
  • Tyler Schurr
  • Quinn Smith
  • Yi Jia Sun
  • Pei Hsuan Tsai
  • Evelyn Urban
  • Hollie Williams
  • Ja Yin Wu

Wendy Carse Sophomore Scholars

  • Gray Crompton
  • MacKenzie Eicher
  • Sydney Elslager
  • Reed Grooman
  • Samantha Kahle
  • Renee Kusnir
  • Karen Mack
  • Katharine McLaughlin
  • Madison Murphy
  • Samantha Pilch
  • Jessica Radcliff
  • Madeline Rosa
  • Meagan Ryder
  • Wyatt Shank
  • Jared Swansboro
  • Karly Taylor
  • Mallory Willard
  • Amber Wilson
  • Emily Zellie

T. Kenneth Wilson Junior Scholars

  • Alyssa Bateman
  • Matthew Bush
  • Tanner Carl
  • Cassidy Lowden
  • Samantha Magee
  • Shannon Masington
  • Samantha Nichols
  • Dayany Nunez
  • Emily O'Donnell
  • Sina Semsar
  • Danielle Snead
  • Olivia Tarman
  • Laura Wick
  • Audreauna VanPelt

William Betts Senior Scholars

  • Mary Cooper
  • Danielle Jones
  • Megan Kimble
  • Casey Koutris
  • Joseph Kukula
  • Anna Lang
  • Jessica List
  • Madeline Mader
  • Lauren Miller
  • Sophia Smith
  • Nicole Pearce
  • Chelsea Warner

First-Year Student of the Year - English Education

Taylor Juszynski

Second-Year Student of the Year - English Education

Wyatt Shank

Third-Year Student of the Year - English Education

Emily O'Donnell

Valedictorian - English Education

Chelsea Warner

Second-Year Student of the Year - BA English

Jared Swansboro

Third-Year Student of the Year - BA English

Sina Semsar

Valedictorian - BA English

Mary Cooper

Scholarships

Wendy Carse Scholarship

Amber N. Wilson

Betty Ann Moore Wallwork Scholarship

Emily O'Donnell

Writing Awards

Creative Nonfiction

  1. Katie Lane
  2. Honorable Mention: Tanner Carl

Critical Essay

  1. Anthony Emrani

Short Fiction

  1. Carly Taylor
  2. Katie McLaughlin
  3. Tanner Carl

Pedagogical Writing

  1. Emily O'Donnell and Jessie List (co-winners)

Plays and Screenwriting

  1. Anthony Emrani
  2. Tanner Carl
  3. Danielle Snead

Outstanding English Intern

Angela Prencipe

Claudette Dolan Service Award

Kelsey DeLozier

Undergraduate Faculty Awards

Outstanding BA English Professor

Tony Farrington

Outstanding BA English Adviser

Chauna Craig

Outstanding English Education Professor

Linda Norris

Outstand English Education Adviser

JoAnne Kerr