2019 Award Winners

  • UNDERGRADUATE

    EBERLY COLLEGE OF BUSINESS

    DEAN'S AWARD: FIRST PLACE BUSINESS CASE COMPETITION

    • Robert Kanick, Kellan Gustine, Mark Fanelli, and Connor Adrian - "OneMap"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD: SECOND PLACE BUSINESS CASE COMPETITION

    • Lauren Piecknick, Justina Mascaro, Megan Woodworth, and Kelsey McCullough - "FoodSnap"

    COLLEGE OF EDUCATION AND COMMUNICATIONS

    DEAN'S AWARD

    • Stephanie Lauble and Shara Wohlegemuth - "A Comparison of Kindergarten Mathematics Textbooks' Presentation of Counting"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • JingHui Xu - "Feminism in China"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Emily Kolojejchick, Rebecca Frederick, and Maria Schall - "Triangle Inequality Theorem"

    COLLEGE OF FINE ARTS

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Hannah Kauffmann - "The Accent Work of 'Sweeny Todd'"

    BEST PERFORMANCE

    • Christopher Singer, Amanda Valinotti, and Nyasia Vasquez - "The Eye of the Storm: A Work Created Through Laban Choreutics Scales Based in Modern Dance"

    JURIED ART - FIRST PLACE

    • Christine Evans - "Submariner"

    COLLEGE OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

    DEAN'S AWARD

    • Daniel Tomascik - "Can the Crimson Hawks go D1? A Business Report on the NCAA's Division 1, IUP's Potential, and Whether Reclassification is Worth It

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Kalie Hoover and Patrick Delvernois - "Effect of Music Relaxation and Rest Breaks in Reducing Fatigue During Repetitive Manual Tasks"

    COLLEGE OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

    DEAN'S AWARD

    • Kayla Willis - "The Changing Image of Indigenous Americans Over Time"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Carlee Benhart - "Guess Who? A Case Study of College Student Relationship to Crime Statistics in PASSHE Collegiate Counties"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Wyatt Stitely - "Using Remote Sensing techniques to analyze the regional effects of Urban Growth Boundary in Lexington, Kentucky"

    KOPCHICK COLLEGE OF NATURAL SCIENCES AND MATHEMATICS

    DEAN'S AWARD

    • Denali Davis and Autumn Toki - "Investigation of Bioactivity of a New Ruthenium-based Photocisplatin Analog"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Claire Shemon and Jacob King - "Annotation of a new bacterial virus genome discovered by IUP students"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Kayla Korczynski - "Researching Stormwater Runoff at the White Township Recreation Complex in Indiana County, Pennsylvania"

    PEER CHOICE AWARD

    • Stephanie Lauble and Shara Wohlegemuth - "A Comparison of Kindergarten Mathematics Textbooks' Presentation of Counting"

    WOMEN IN MATHEMATICS, SCIENCE, AND TECHNOLOGY

    • Denali Davis and Autumn Toki - "Investigation of Bioactivity of a New Ruthenium-based Photocisplatin Analog"

    SIGMA XI AWARDS

    First Place Poster

    • Madilyn Sodowsky - "Harmful Algal Blooms in Lake  Erie: A Case-Study of Stormwater Management Techniques in Cleveland, Ohio"

    Second Place Poster

    • Kaitlin Knopsnider - "Estimating the timing of hemlock woolly adelgid infestation of light to moderately declining eastern hemlocks using tree ring analysis"

    Third Place Poster

    • Randall Koziel - "New Synthetic Route to Benzyl Esters"

    Honorable Mention

    • Gregory Boring - "The Effect of Digital Evaluation on 7th Grade Students"
    • Ting-An Fang and Alvyn Berg - "Variability of residual chlorine in swimming pool water and determination of chlorine consumption for maintaining hygienic safety of bathers with a simple mass balance model"

    S-COAM BEST COMPUTATIONAL SCIENCE AWARD

    • Victor Sansing and Kaleb Levicky - "Malware Classification using Fusion of Neural Networks"

  • GRADUATE

    COLLEGE OF EDUCATION AND COMMUNICATIONS

    DEAN'S AWARD

    • Rebecca Bosley and Jeff Morris - "Concurrent Validity of the CogMed ADHD Rating Scale"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Rachel Schierra - "21st Century Skill Development in One-to-one Initiative High Schools: Developing a validated, reliable instrument"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Taylor Whited, Brianne France-Layton, Shaina Sclesky, and Taylor Rainey - "Is Tapping the Solution"

    COLLEGE OF FINE ARTS

    Best Performance

    • Edward Dunlap - "The Oru Seco: Music Religion, Slavery and Conquest"

    JURIED ART - FIRST PLACE

    • Tyler Stanton - "Objects of Material Culture"

    COLLEGE OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

    DEAN'S AWARD

    • Jennifer Chicca - "Nursing Faculty Roles in the Alternative Clinical Teaching Model of Preceptorships"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Nathan Kruis - "A Preliminary Assessment of the Role Social Stigma Plays in Law Enforcement Officers' Responses to Opioid Overdoses"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Lisa Balestrino, Taylor Campbell, Alyssa Sabo, and Abigail Hallmark - "Food Insecurity Among University Students: Exploring its Existence, Effects, and Enhancement of Interventions"

    COLLEGE OF HUMANITIES AND SOCIAL SCIENCES

    DEAN'S AWARD

    • Amanda Barclay - "Zaatari Refugee Camp and Land-Use/Cover Change: Assessing Refugee Impact on Environmental Degradation and Urban Growth"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Bakheet Almatrafi - "Don't cite, Write it!: Encouraging Academic Participation in Wikipedia"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Andrew Malhotra - "LiDAR and Archaeology: A Comparison with Near-Ground Remote Sensing at Fort Allen and Squirrel Hill"

    KOPCHICK COLLEGE OF NATURAL SCIENCES AND MATHEMATICS

    DEAN'S AWARD

    • Kevin Powell and Sean Rhoades - "Improving ARMIA Time-Series Forecasting of Stock Prices with Extra-Model Financial Data from SEC Filings"

    OUTSTANDING PRESENTATION AWARD

    • Amanda Cribbs - "An Analysis of Social Aggression Among Main Characters in Tweens' Favorite TV Shows"

    OUTSTANDING POSTER AWARD

    • Tyler Maykovich - "Biogeographic Analysis of Neoceratopsids"

    3 MINUTE THESIS

    JUDGE'S AND PEER CHOICE AWARD

    • Jenny Willis - "Can Diet Cure MS? The Impact of a Modified Ketogenic Diet on Autoimmunity in a Murine Model of Multiple Sclerosis"

    PEER CHOICE AWARD

    • Heather Lash, Sara Ritter, and Austyn Diaz - " Utilizing GIS for Trail Route Visualization - The Export-Delmont Trail Connection of the Westmoreland Heritage Trail"

    WOMEN IN MATHEMATICS, SCIENCE, AND TECHNOLOGY

    • Amanda Cribbs - "An Analysis of Social Aggression Among Main Characters in Tweens' Favorite TV Shows"

    SIGMA XI AWARDS

    FIRST PLACE POSTER

    • Kevin Powell, Sean Rhodes, and Cassandra Pray - "Discrete Event Simulation of Hospital Patient Flow Using Arena Simulation Software"

    SECOND PLACE POSTER

    • Angela Spagnoli - "Native plants have more herbivory by insects by the end of the growing season in a wetland"

    THIRD PLACE POSTER

    • Andrew Malhotra - "LiDAR and Archaeology: A comparison with Near-Ground Remote Sensing at Fort Allen and Squirrel Hill"

    HONORABLE MENTION

    • Angela Rooker, Chantal Sisko, and Madilyn Sodowsky - "Spatial Survey of Historic and Environmental Features of Reastone Property, Powdermill Nature Reserve, Westmoreland County, Pennsylvania"
    • Ross Owen - "A GIS Approach to the Management of Prehistoric Archaeological Resources within Michaux State Forest"

    IUP LIBRARIES AWARD

    FIRST PLACE

    • Rebecca Bosley and Jeff Morris - "Concurrent Validity of the CogMed ADHD Rating Scale"

    SECOND PLACE

    • Abdul Habib Khalid - "Developing University Student Creativity and Critical Thinking Skills in Under-Resourced Contexts: Teaching Strategies"

    THIRD PLACE

    • Carley Smathers - "Qualitative Research in the Digital Environment: Exploring the Boundary Between Public and Private Information"