2016 Scholars Forum Award Winners

  • Undergraduate Scholars Forum Award Winners

    Eberly College of Business and Information Technology

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Markita Jackson, Kelci Zimmerman, Jonathan Shaffer, and Kaleigh Lowers
      “Business Case Competition: Amazon’s Big Data Strategy Case”

    College of Education and Educational Technology

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Katlyn Plotzer
      “Fracking and Wind Turbine Noise: Hearing and Health Effects”

    Best Poster Award

    • Tammy Moberly
      “The Effect of Student Teaching Performance on Learning Outcomes”

    College of Fine Arts

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Zachary Gaylord-Everett
      “An Examination of the Composition Style of Keiko Abe”

    Best Presentation

    • Kyle Reidmiller
      “Fairies and Freaks: An Exploration of Queer Identity and Theory through Visual Art”

    College of Health and Human Services

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Shannon Bollard, Kacey Bush, Emma Cassese, and Alyssa Vescera
      “Use of Vitamin D in Preventing Elderly Patient Falls: An Evidence-Based Practice Review”

    Best Poster Award

    • Jennifer Danyi and Emily Packer
      “Alarm Fatigue”

    Outstanding Presentation Award

    • Hali Santiago
      “Rape Myths among Undergraduate Criminology and Criminal Justice Majors: Does Class Matter?”

    College of Humanities and Social Sciences

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Patrick Edwards and Hannah Mercer
      “An Analysis of Gender Inequality in Professional Tennis”

    Best Poster Award

    • Alyssa Hyziak
      “Life on the Conemaugh: Spatial Analysis of Artifact Distributions of the Monongahela Tradition at the Johnston Site (36In2) in Southwestern Pennsylvania”

    Outstanding Presentation Award

    • Robert Matchett
      “Perception of Disability: The Impact of Visibility”

    Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award  (Tie)

    • Ian Bright and Derek Hanely
      “An Analysis of Optimizing Philanthropic Investment Allocation in Undergraduate Education”
    • Shannon Kovalchick
      “Express Yourself: An Investigation of Increased Emotional Disclosure through the Person Body Outline Art Activity”

    Best Poster Award

    • Charles Cavallotti
      “Analysis of Focal Mechanism Solutions to Investigate an Apparent Aseismic Zone Beneath the Central Range, Taiwan”

    Outstanding Poster Award

    • Sara McBride and William Gerardi
      “Forest Fragmentation Deer Density and Lyme Disease Risk in the Allegheny National Forest: A Small Mammal Perspective”

    Sigma Xi Honor Society Poster Awards

    First Place Award

    • Allison Berry
      “High Uplift Rates Coincident with Normal Faulting, Southern Central Range, Taiwan”

    Second Place Award

    • Alyssa Hyziak
      “Life on the Conemaugh: Spatial Analysis of Artifact Distributions of the Monongahela Tradition at the Johnston Site (36In2) in Southwestern Pennsylvania”

    Third Place Award

    • Aaron Seidel and Jesse Stitt
      “Using Spatial Applications to Assess Habitat Needs for a Declining Species”

    IUP Libraries Best Bibliography

    First Place Award

    • Katie Lynch

    Second Place Award

    • Bria Thomas

    Honorable Mention

    • Victoria Stone

    Environmentally Conscious Organization (ECO) Awards:

    • Katlyn Plotzer
      “Fracking and Wind Turbine Noise: Hearing and Health Effects”
    • Cody Stewart
      “Native Pennsylvania Plants in a Green Roof Setting: Evaluating Germination and Survival of Four Species”

    Student Government Association Peer Choice

    • Shannon Bollard, Kacey Bush, Emma Cassese, and Alyssa Vescera
      “Use of Vitamin D in Preventing Elderly Patient Falls: An Evidence-Based Practice Review”

    Scholarships — Creating Opportunities for Applying Mathematics (S-COAM) Computational Science Poster Award

    • Samuel Grieggs
      “A RANSAC Based Approach to Leaf Matching”

    Social Media

    • Tessa Narins
    • Savey Joyner
  • Graduate Scholars Forum Award Winners

    College of Education and Communications 

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Megan Rescinito and Alexandra Walters
      “Improving School Climate: Using SWPBIS to Improve Student Behavior”

    Second Place Award

    • Rachel Schiera
      “A Construct Shift From Colleagues to Teams in a Collaborative Teaching Environment in the Middle East”

    Third Place Award

    • Krista Streyle
      “SWPBIS: Implementation Level and Office Discipline Referrals”

    College of Fine Arts

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Rachel Precht
      “Echo”

    College of Health and Human Services

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Jaeyong Choi
      “Media Cultivates Fear of Crime but for Whom? Examination of Competing Audience Hypotheses about the Impact of Media”

    Second Place Award

    • Shavonne Arthurs
      “Beyond Boozing: College Student Drinking Patterns”

    Third Place Award

    • Lindsey Smathers
      “The Concept of Justice: An Evaluation of Comic Book Filmography”

    College of Humanities and Social Sciences

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Lama Alharbi
      “Revisiting the Local in the Flows of ‘Globalization’: Examining Saudi Hip Hop as a Discourse and Culture”

    Second Place Award

    • Justin Nicholes
      “Measuring Ownership of Creative versus Academic Writing”

    Third Place Award

    • Kelsey Shaulis
      “Family and Health Service Utilization Among Aging Immigrants in the United States”

    Kopchick College of Natural Sciences and Mathematics

    Dean’s Award for Excellence — First Place Award

    • Thomas Firneno
      “Species Boundaries and Population Structure in Closely Related Mesoamerican Toads (Incilius coccifer complex)”

    Second Place Award

    • Erich Hofmann
      “Using DNA Barcoding to Reveal Cryptic Species of Neotropical Anoles”

    Third Place Award

    • Kirsten Johnson
      “American Woodcock Use of Early Successional Communities Managed for Golden-Winged Warblers”

    Three-Minute Thesis (3MT) Competition

    President’s Award

    • Lynnan Mocek
      “The Effectiveness of Syllabus Design on Course Information Retention by At-Risk First Semester College Students”

    Peer Choice Award

    • Erich Hofmann
      “Revealing Cryptic Species through Integrative Taxonomy: A Case Study in Neotropical Anoles”

    Sigma Xi Honor Society Poster Awards

    First Place Award

    • Jamie Arthurs
      “Examining Implicit Learning in Individuals with Autism Spectrum Disorder: Using Eye Tracking to Determine Whether Implicit Learning is Impaired or Intact”

    Second Place Award

    • Alexander Blake
      “Computational Modelling for the Determination of the Optical and Dielectric Constants of Thin and Ultra-Thin Metallic Films”

    Third Place Award

    • Kusuma Anand
      “Stimulus Valence Influences Auditory Discrimination Training Speed and Profile in Finches”

    IUP Libraries Best Bibliography

    First Place Award

    • Jaeyong Choi

    Honorable Mention

    • Kelsey Shaulis

    Graduate Student Assembly Peers Choice

    First Place Award — Presentation

    • Lynnan Mocek
      “The Effects of Syllabus Design on Course Information Retention by At-Risk First Semester College Students”

    Second Place Award — Poster

    • Roqayah Almatrouk, Nada Alsulami, and Samah Hawsawi
      “Shared Governance”

    Third Place Award — Presentation

    • Lama Alharbi
      “Revisiting the Local in the Flows of ‘Globalization’: Examining Saudi Hip Hop as a Discourse and Culture”

    Social Media

    • Alaina Howse
    • Abdullah Alosaimi