2018 English Undergraduate Awards

  • Outstanding First-Year Students

    • Amiranda Adams
    • Leah Bogert
    • Lin Chen
    • Pin Yu Chen
    • Chu Yuan Chiu
    • Jiali He
    • Ying Hsu
    • Taylor Juszynski
    • Kun Hao Lin
    • Grace Oxenreider
    • Tyler Schurr
    • Quinn Smith
    • Yi Jia Sun
    • Pei Hsuan Tsai
    • Evelyn Urban
    • Hollie Williams
    • Ja Yin Wu

    Wendy Carse Sophomore Scholars

    • Gray Crompton
    • MacKenzie Eicher
    • Sydney Elslager
    • Reed Grooman
    • Samantha Kahle
    • Renee Kusnir
    • Karen Mack
    • Katharine McLaughlin
    • Madison Murphy
    • Samantha Pilch
    • Jessica Radcliff
    • Madeline Rosa
    • Meagan Ryder
    • Wyatt Shank
    • Jared Swansboro
    • Karly Taylor
    • Mallory Willard
    • Amber Wilson
    • Emily Zellie

    T. Kenneth Wilson Junior Scholars

    • Alyssa Bateman
    • Matthew Bush
    • Tanner Carl
    • Cassidy Lowden
    • Samantha Magee
    • Shannon Masington
    • Samantha Nichols
    • Dayany Nunez
    • Emily O’Donnell
    • Sina Semsar
    • Danielle Snead
    • Olivia Tarman
    • Laura Wick
    • Audreauna VanPelt

    William Betts Senior Scholars

    • Mary Cooper
    • Danielle Jones
    • Megan Kimble
    • Casey Koutris
    • Joseph Kukula
    • Anna Lang
    • Jessica List
    • Madeline Mader
    • Lauren Miller
    • Sophia Smith
    • Nicole Pearce
    • Chelsea Warner

    First-Year Student of the Year – English Education

    Taylor Juszynski

    Second-Year Student of the Year – English Education

    Wyatt Shank

    Third-Year Student of the Year – English Education

    Emily O’Donnell

    Valedictorian – English Education

    Chelsea Warner 

    Second-Year Student of the Year – BA English

    Jared Swansboro

    Third-Year Student of the Year – BA English

    Sina Semsar

    Valedictorian – BA English

    Mary Cooper

    Scholarships 

    Wendy Carse Scholarship

    Amber N. Wilson

    Betty Ann Moore Wallwork Scholarship

    Emily O’Donnell  

    Writing Awards

    Creative Nonfiction

    1. Katie Lane
    2. Honorable Mention: Tanner Carl

    Critical Essay

    1. Anthony Emrani

    Short Fiction

    1. Carly Taylor
    2. Katie McLaughlin
    3. Tanner Carl

    Pedagogical Writing

    1. Emily O’Donnell and Jessie List (co-winners)

    Plays and Screenwriting

    1. Anthony Emrani
    2. Tanner Carl
    3. Danielle Snead

    Outstanding English Intern

    Angela Prencipe

    Claudette Dolan Service Award

    Kelsey DeLozier

    Undergraduate Faculty Awards

    Outstanding BA English Professor

    Tony Farrington

    Outstanding BA English Adviser

    Chauna Craig

    Outstanding English Education Professor

    Linda Norris

    Outstand English Education Adviser

    JoAnne Kerr