Summer 2011 Dean’s List

  • Undergraduate students receive recognition on the Dean’s List for each semester (or summer sessions cumulatively) in which they earn at least a 3.25 grade-point average based on at least 12 semester hours of graded (not pass/fail) course work.

    Students named to the Summer 2011 Dean’s List are listed alphabetically by county of residence and sorted by town. Following the listing of Pennsylvania students are out-of-state students and then international students. They are listed with the name of the degree program they are pursuing.

    Dean’s List students from Pennsylvania counties are as follows:

    Adams County

    Abbottstown

    Rodney Adam Wolf, Racetrack Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Allegheny County

    Bethel Park

    Zachary William Fish, Bethel Crest Drive, B.A. in English

    Cheswick

    Rahul Garg, Rural Ridge Drive, Unclassified

    East Pittsburgh

    Dansette Amelia Comer, Franklin Street, B.A. in Journalism

    Elizabeth

    Lucas C. Evans, Mentor Road, B.S. in Natural Science/Pre-Physical Therapy

    Gibsonia

    Jordan Michael Loscar, Gibsonia Road, B.A. in Criminology

    Harwick

    Lauren Marie Nicholson, Pillow Avenue, B.S. in Hospitality Management

    McKeesport

    Kayla Megan Shriane, Barkley Road, B.S. in Hospitality Management

    Monroeville

    Renae Mee-Jin Watt, College Parks Drive, B.S. in Accounting

    Moon Township

    Ashley Nicole Varvaro, Westwind Drive, B.A. in Journalism

    Natrona Heights

    Luke Alan Thompson, Donnellville Road, B.A. in Psychology

    Pitcairn

    Bethany Lynn Clifford, Wall Avenue, B.A. in Criminology

    Pittsburgh

    Leanna Marie Barone, Sherwood Drive, B.S. in Accounting

    Brandon David Barton, Spruce Valley Drive, B.A. in Criminology

    Scott Michael Brown, Old Boston Road, B.A. in Criminology

    Carlin Ann Collins, Regency Drive, B.S. in Communications Media

    Chelsea Lynn Domski, Barrington Drive, B.S. in Marketing

    Celeste N. Donatucci, Aspen Drive, B.S. in Communications Media

    Abagail Francis, Dickson Avenue, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

    Danielle Catherine Harrison, Mayer Drive, B.S. in Disability Services

    Adam Malloy Jefferson, Milligan Way, B.A. in Psychology

    Jay Christopher Migliozzi, Henley Drive, B.S. in Hospitality Management

    Elizabeth M. Plakidas, Emerson Avenue, B.F.A. in Art Studio

    Patrick Matthew Rossiter, Hoosac Street, B.S. in Accounting

    Kerrigan Timothy Sweeney, Shadeland Avenue, B.S. in Communications Media

    John Wong, Delevan Street, B.S. in Management/General

    Sewickley

    Devon Caleb Jackson, Little Street, B.A. in Music

    West Mifflin

    Courtney Wirtz, Nordeen Drive, B.S. in Computer Science/Languages and Systems

    Wexford

    Andrew Kerry Gaus, Wallace Road, B.A. in Criminology

    Emily Elaine Teare, Shenot Road, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education

    Armstrong County

    Elderton

    Jamie Kunkle, North Main Street, B.A. in Psychology

    Ford City

    Grahm M. Grabiec, Elm Drive, B.A. in Philosophy/Pre-Law

    Kittanning

    Raelyn Marie Crytzer, North Grant Avenue, B.S. in Management/General

    Ryan Lee Eckman, US Route 422, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    Briana Renee Englert, Bluff Street, B.S. in Communications Media

    Paige Heather Querry, Red Mill Road, B.S. in Computer Science/Applied

    Leechburg

    Clyde Raymond Lindsey, Main Street, B.S. in Human Resource Management

    Rural Valley

    Rachel L. Eyth, Sagamore Road, B.S. in Human Resource Management

    Deanna Jean Karloski, Powers Crossroad Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Beaver County

    Hookstown

    Kathlyn Joy Salvati, Boyd Road, B.A. in Criminology/Pre-Law

    New Brighton

    Cydne Tyler Rossi, Rochester Road, B.S. in Athletic Training

    Bedford County

    Buffalo Mills

    Levi Bingman, Tar Water Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Manns Choice

    Benjamin Jacob Lieb, Corley Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    Berks County

    Bernville

    Thomas Patrick Byrne, Dogwood Drive, B.A. in Economics/Mathematics

    Kutztown

    John Matthew Bowlby, Krumsville Road, B.A. in Criminology

    Reading

    Phylip T. Crafton, New Holland Road, B.S. in Human Resource Management

    Wyomissing

    Michael Ramon Johnson, State Hill Road, B.A. in Criminology

    Blair County

    Altoona

    Tyler Joseph Mertiff, Fordham Circle, B.S. in Physical Education and Sport

    Hollidaysburg

    Rebecca Renee Broughton, Garber Street, B.S.Ed. in Biology Education

    Bradford County

    Sayre

    Lisa Marie Butville, Wilawana Road, B.A. in Psychology

    Bucks County

    Bensalem

    Anthony O. Aly, Beech Lane, B.S. in Management/General

    Holland

    Lauren Hillegas, Mulberry Drive, B.A. in Criminology

    New Britain

    Liana H. Wall, Lenape Drive, B.S. in Physical Education and Sport

    Newtown

    Alina Pikalyuk, Yorkshire Drive, B.S. in Hospitality Management

    Sellersville

    Robert Curtis Florian, Boulder Drive, A.A. in General Studies

    Butler County

    Butler

    Alessandra Lindley Burgett, Brooksedge Drive, B.S. in Child Development and Family Relations

    Cranberry Township

    David James Crum, Bayberry Lane, B.S. in Applied Physics/Nanomanufacturing

    Adrienne Michelle Steele, Trowbridge Place, B.S. in Communications Media

    Rose Yeagley, Rochester Road, B.A. in Psychology

    Evans City

    Victoria Ann Cox, Fassinger Road, B.S. in Child Development and Family Relations

    Renfrew

    Anthony Michael Martrano, Brownsdale Road, B.A. in Criminology

    Slippery Rock

    Emily Darlene Hoffman, Richard Avenue, B.A. in History

    Cambria County

    Ebensburg

    Christian Kelly Brennen, Tripoli Road, B.S. in Communications Media

    Matthew G. Miller, East Crawford Street, Unclassified

    Elmora

    Kayla Lynn Kirsch, B.A. in Criminology

    Fallentimber

    Matthew Thomas Bender, Gates Road, B.S. in Safety Sciences

    Johnstown

    Samantha Michelle Bischof, Schrader Avenue, B.S. in Communications Media

    Nicole Elizabeth Brownlee, Cherry Lane, B.S. in Nutrition

    Mark Kevin Foltz, Girard Street, B.S. in Management/General

    Elizabeth Anne Friedman, Messenger Street, B.A. in Criminology

    Meghan K. Machella, Luzerne Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

    Ryan William Mikolic, Benshoff Hill Road, B.A. in Criminology

    Jerrod Daniel Nixon, Marhefka Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    Michael Ann Regina Tyrrell, Liberty Avenue, B.S.Ed. in English Education

    Northern Cambria

    Christopher Vincent Greggi, Moss Creek Road, B.S. in Communications Media

    Robert Allen Livingston, Chestnut Avenue, B.S. in Safety Sciences

    Richard C. Stem, Route 403 Highway North, B.S. in Hospitality Management

    Sarah Marie Westover, Ridge Church Lane, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

    Revloc

    John Paul Conrad, B.S.Ed. in Social Studies Education/Geography

    South Fork

    Emily Rose Martinage, Frankstown Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

    Carbon County

    Lehighton

    Nicole Sylvia Polk, South Fifth Street, B.A. in Sociology/Human Services

    Chester County

    Lincoln University

    Thomas William Balzarini, Clearfield Drive, B.S. in Management/General

    West Chester

    Eden R. Ratliff, Anglesey Terrace, B.A. in Political Science/Pre-Law

    Clarion County

    New Bethlehem

    Craig Matthew Hibell, Deanville Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Clearfield County

    Curwensville

    Terry L. Davies, Ridge Avenue, B.S. in Communications Media

    Justin R. Maney, Anderson Street, B.S. in Accounting

    DuBois

    Paul Thomas Shade, East Sheridan Avenue, B.A. in Journalism

    Lanse

    Travis Andrew McCoy, Birch Street, B.S. in Communications Media

    Mahaffey

    Laura Jean Hilliard, Bethlehem Hill Road, B.A. in Psychology

    Clinton County

    Lock Haven

    Kelly Jo Gedon, West Main Street, B.S. in Marketing

    Columbia County

    Berwick

    Alexandria Nikola Kudrna, Fairview Street, B.S. in Hospitality Management

    Cumberland County

    Carlisle

    Katherine Anna Kelley, Forbes Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Mechanicsburg

    Aereyelle Dominique DuBois, South Sporting Hill Road, B.A. in Psychology

    Christopher Michael Maust, Dry Powder Circle, B.S. in Communications Media

    Newburg

    Emily Marie Vaughn, Hanna Road, B.S. in Fashion Merchandising

    Dauphin County

    Harrisburg

    Bryan Reese Koup, Charles Drive, B.A. in Criminology

    Middletown

    Elizabeth Moses Tilahun, Pineford Drive, English, Undeclared

    Delaware County

    Aldan

    Johnette Adama Sandy, north clifton ave, B.A. in Sociology/Human Services

    Darby

    Natassia Sharee Chapman, Ellis Avenue, B.S. in Communications Media

    Elk County

    Ridgway

    Jeffrey M. Kuleck, Montmorenci Road, Unclassified

    Saint Marys

    Jason Patrick Krieg, Center Street, B.S. in Communications Media

    Wilcox

    Sasha M. Myers, Markert Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Erie County

    Edinboro

    Nathan Christopher Bond, Forrest Drive, B.A. in Criminology

    Erie

    David Leon Azicri, Ridgewood Drive, B.S. in Accounting

    Jessica Marie Coccarelli, Dominion Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

    Larissa Rayann Giese, Wildwood Way, B.A. in Psychology

    Brian C. Sheldon, Amherst Road, Unclassified

    Fayette County

    Connellsville

    Lindsay T. Arvin, South Pittsburgh Street, B.A. in Psychology

    Lemont Furnace

    Denise Martin, Jefferson Street, B.A. in Criminology

    Huntingdon County

    Huntingdon

    Kesia Lynne Trice, Simon Fox Road, B.A. in Psychology

    Indiana County

    Blairsville

    Megan Alysse Shutter, Evans Avenue, B.S. in Nursing

    Cherry Tree

    Nicole Lee Ann Matko, Route 286 Highway East, B.A. in Sociology/Human Services

    Clune

    Leah Jane Barker, Coal Run Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

    Clymer

    Morgan Lynn Helmeid, Morris Street, B.S. in Nursing

    Jill E. Super, Sixth Street, B.S. in Nursing

    Commodore

    Joshua David Putt, Starford Road, B.S. in Geology/Environmental

    Home

    AnnaMarie Nicole Lydic, Pavilion Way, B.A. in Sociology/Human Services

    Homer City

    William David Moon, Kanouff Street, B.S. in Chemistry/Pre-Medical

    Nicholas Joseph Tartalone, Cherry Run Road, B.A. in Criminology

    Indiana

    Seung Sup Ahn, Keats Way, B.S. in Hospitality Management

    Abdulrahman Mohammed J Aljabri, Snowdrift Lane, B.A. in Economics

    Maria Christine Avolio, South Seventh Street, B.S. in Safety Sciences

    Jennifer Kathryn Bergey, South Coulter Avenue, B.A. in Journalism

    Christian Anthony Buggey, Water Street, B.S. in Safety Sciences

    Jason Anthony Capizzi, Dolores Circle, B.A. in Criminology

    Rose Victoria Catlos, Rebecca Street, B.A. in English/Writing Studies

    Gary Alan Cirelli, Church Street, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

    Michael A. Henry, East Pike Road, B.S. in Safety Sciences

    Seonho Kang, Dolores Circle, B.S. in International Business

    Anthony Laranquen, Grant Street, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    Devon H. Moore, Sterling Hills Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

    Jacob Randall Moyer, Old Route 119 Highway South, B.S. in Accounting

    Thomas James Nobles, Oakland Avenue, B.S. in Communications Media

    John Gerald Oliver, B.S. in Interior Design

    Lisa J. Pellegrene, Church Street, B.S. in Marketing

    Cory Ann Prescott, Lisa Drive, B.S. in Nutrition

    Johnathan Boyd Reinard, Helman Road, B.S. in Physics

    Matthew John Reitzell, Chestnut Street, B.S. in Biology

    Amy Noel Rhoades, Pine Ridge Lane, B.A. in Sociology/Human Services

    Marietta Elizabeth Shirley, Rural Gardens Court, B.A. in Psychology

    Sarah C. Strawcutter, South Third Street, B.A. in Criminology

    Matthew Robert Sulkosky, Lazor Street, B.S. in Computer Science/Languages and Systems

    Tong Wang, Lucerne Road, Undeclared Eberly College of Business and Information Technology

    Brian Scott Wissinger, Cornerstone Lane, B.S. in Computer Science/Information Assurance

    Rebecca Brea Woodward, Geesey Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Anna Leigh Zilinskas, Oak Street, B.S. in Natural Science/Pre-Optometry

    Marion Center

    Brittany Eileen Greene, Greene Lane, B.A. in Journalism

    Cody Lee Miller, Dixonville Road, B.S. in Accounting

    Kellie E. Ruffner, Skyline Drive, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

    Penn Run

    Samuel Dean Clutter, Yellow Creek Road, B.S. in Safety Sciences

    Michael Jeffrey Cramer, Cramer Road, B.S. in Management/General

    Rochester Mills

    Chelsey Ann Baun, Richmond Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Shelocta

    Kevin Scott Andrews, State Route 210, B.S. in Communications Media

    Strongstown

    Elizabeth Rose Aebi, Chestnut Lane, B.S. in Fashion Merchandising

    Jefferson County

    Anita

    Lakyn Dawn Pennington, Pine Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    Big Run

    Chad Davis, Church Street, B.A. in Criminology

    Brookville

    Michael Paul Lindermuth, Maplevale Road, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

    Punxsutawney

    Nicole Lynn Battestilli, Pine Street, B.A. in Theater

    Jade Mykel Brocious, Shenosky Road, B.S. in Accounting

    Eric Charles Gross, Apple Street, B.S. in Management/General

    Lackawanna County

    Greenfield Township

    Stephanie Lynn Racht, Highpoint Street, B.A. in Criminology

    Lancaster County

    Denver

    William C. Boerstler, Sycamore Drive, B.A. in Criminology

    Lancaster

    Ellen Ochs-Gregory, Leaman Road, B.A. in Sociology/Human Services

    Lawrence County

    New Castle

    Jarrod Michael McCormick, Martha Street, B.S. in Accounting

    Lebanon County

    Fredericksburg

    Jonathan Glen Hehnly, Mount Zion Road, B.A. in Criminology

    Jonestown

    Aron James Wahkinney, South Mill Street, B.S. in Communications Media

    Lehigh County

    Breinigsville

    Ashley Olivia Lauer, Cross Creek Circle, B.S. in Communications Media

    Lycoming County

    Jersey Shore

    Lacey N. Smith, Devil's Elbow Road, Unclassified

    Montoursville

    Sara Elizabeth Guthrie, Cedar Street, B.S.Ed. in Art Education

    South Williamsport

    Marcus Justin Bower, South Market Street, B.S. in Communications Media

    Williamsport

    Matthew Brian Jandrisavitz, Queen Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

    Mercer County

    Greenville

    Kellie Violet Cusick, Vernon Road, B.S. in Biology/Cell and Molecular

    Sharon

    Brian James Bornes, Carley Avenue, B.A. in Journalism

    West Middlesex

    Lauren Ann Fister, Wet Track Road, B.A. in Psychology

    Mifflin County

    Milroy

    Jessica Leigh George, South Main Street, B.S. in Human Resource Management

    Montgomery County

    Horsham

    Julia Mary Harvey, Downey Drive, B.S. in Safety Sciences

    Maple Glen

    Marni J. Loewenstern, Waterford Way, Unclassified

    North Wales

    Jennifer Ashley Zurick, Livingston Court, B.S. in Hospitality Management

    Wyndmoor

    Dena Marie Dominic, East Willow Grove Avenue, B.S. in Hospitality Management

    Northampton County

    Bethlehem

    Jade Reve Prout, Public Road, B.A. in History

    Easton

    Micha Metz Cecere, Broadway Road, B.S. in Disability Services

    Northumberland County

    Sunbury

    Sammantha Jo Schreffler, Mount Pleasant Road, B.A. in Criminology

    Perry County

    Marysville

    Lindsey Alise Brewbaker, Ridgeview Drive, B.S. in Fashion Merchandising

    Philadelphia County

    Philadelphia

    Erik Christopher Davis, Norfolk Street, B.S. in Accounting

    Joanna N. Hopkins, North Hutchinson Street, B.S. in Nursing

    Marcia Nicole Hopkins, North Hutchinson Street, B.A. in Sociology/Human Services

    Jeffrey P. Hough, North Penn Street, B.A. in Psychology

    Misha Ann Tiffany Hudson, East Church Lane, B.S. in Hospitality Management

    Raechyl Adrieanna Hurst, Willows Avenue, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

    Nyaka Suhir Johnson, West Berks Street, B.A. in Criminology

    Samuel Johnson, West Duncannon Avenue, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

    Odessa Lataya Kellman, Montour Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

    Naimah Ayesha May, North 12th Street, B.S. in Communications Media

    Shermain Rodriguez-Cortes, Burton Street, B.S. in Hospitality Management

    Brams Theodore, Herkness Street, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

    Donte B. Washington, West Sheldon Street, B.S. in Communications Media

    Tiffany Christianna Williams, Dunlap Street, B.A. in Sociology/Human Services

    Somerset County

    Boswell

    Christopher B. Newman, Lincoln Highway, B.S. in Hospitality Management

    Davidsville

    Nicole R. Velmar, Spruce Street, Unclassified

    Friedens

    Tyler James Brumbaugh, Welsh Hill Road, B.S. in Management/General

    Hollsopple

    Brianna Hidi Hugya, Pheasant Road, B.S. in Nutrition

    Rebecca A. Wojtaszek, Koontz Road, B.S.Ed. in Music Education

    Stoystown

    Megan Elizabeth Tataliba, Lenhart Road, B.S. in Hospitality Management

    Windber

    Michael Paul Campbell, Railroad Street, B.A. in Art/Studio

    David Michael Kolson, 17th Street, B.S. in Safety Sciences

    Tioga County

    Mainesburg

    Alan Raymone Harvey, Roosevelt Highway, B.A. in Sociology

    Wellsboro

    Alyssa Louise Garrison, Copp Hollow Road, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education

    Venango County

    Franklin

    Marci Marie Cirell, Venango Street, B.S. in Nutrition/Dietetics

    Oil City

    Jessica M. Snyder, Old Kahle Road, Unclassified

    Washington County

    McDonald

    Jonathan Casey Filippi, Pleasant Road, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

    Wayne County

    Jefferson Township

    Stephanie Keating, Brundage Drive, B.A. in Sociology/Human Services

    Westmoreland County

    Apollo

    Natalie J Casella Jaworskyj, Riffer Road, B.S. in Accounting

    Matthew R. Zinchini, Orr Avenue, Unclassified

    Derry

    Andrew Francis Yacobucci, South Chestnut Street, B.S. in Communications Media

    Greensburg

    Michael Steven Rotigel, Kennan Drive, B.S. in Hospitality Management

    Jeannette

    Richard John Breymeier, Skyview Drive, B.S. in International Business

    Shaye Louise Kurdziel, Pleasant Valley Road, B.A. in Economics

    Latrobe

    David Richard Hone III, Edgewater Townhouses, B.S. in Management/Operations

    Heather Mary Sabo, Spring Street, B.A. in Psychology

    Mount Pleasant

    Justin Matthew DePalma, Front Street, B.A. in Criminology

    New Florence

    Kelli Elizabeth McGinnis, Clay Pike Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

    New Kensington

    Anthony Joseph Pagano, Dinwiddie Drive, B.A. in Journalism

    Vandergrift

    Amanda Cristine Guthrie, Spruce Hollow Road, B.A. in Criminology

    York County

    Glen Rock

    Alexander Brett Britcher, Seitzland Road, B.S. in Natural Science/Pre-Pharmacy

    Glenville

    Clinton Scott Shaffer, Camp Woods Road, B.A. in English/Film Studies

    Hanover

    Kayla Elizabeth Brendle, Black Lane, B.A. in Criminology

    New Freedom

    Derek Thomas Hartlove, Abbey Road, B.A. in Criminology

    Dean’s List students from out of state are as follows:

    Maryland

    Shannon Nicole Cummins, Hollywood, B.S. in Hospitality Management

    Jonathan Steven Gerber, Westminster, B.A. in Criminology

    New Jersey

    Chelsea McDonnell, Burlington, B.A. in Anthropology

    Andrew John Hesner, Hardwick, B.A. in Journalism

    New York

    Jason Eli Schwartz, New City, B.S.Ed. in Deaf Education

    Virginia

    Derek Michael Geary, Fairfax, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

    Stefanie Lauren Poates, Yorktown, B.S. in Athletic Training

    International Dean’s List students are as follows:

    Canada

    Francinne Jean Hansen, Newcastle, Ontario, B.S. in Management/General

    China

    Leqin Chen, Chengdu, B.S. in Marketing

    Malaysia

    Su Xian Chow, Ipoh, Perak, B.S. in Management Information Systems

    Republic of Korea

    Sang Woo Kim, Sung Nam City, B.S. in Hospitality Management

    Uzbekistan

    Ulugbek Takhir Og'Li Tashpulatov, Tashkent, B.A. in Economics/Mathematics