Summer 2010 Dean’s List

  • Undergraduate students receive recognition on the Dean’s List for each semester (or summer sessions cumulatively) in which they earn at least a 3.25 grade-point average based on at least 12 semester hours of graded (not pass/fail) coursework.

    Students named to the Summer 2010 Dean’s List are listed alphabetically by county of residence and sorted by town. They are listed with the degree they are seeking and major.

    Dean’s List students from Pennsylvania counties are as follows:

    Allegheny County

    Allison Park

    Alexander William Macedonia, Emery Drive, B.S. in Communications Media

    Adam James Maseth, Lakeside Drive, B.A. in Criminology

    Joseph Harrison Paul, Tall Oak Drive, B.A. in Political Science

    Carnegie

    Ryan Richard Zaharko, Justus Street, B.S. in Accounting

    Dravosburg

    Alicia Michele Harmon, Scott Drive, B.A. in Sociology

    McKeesport

    Greg Charles Fleming, Dalton Street, B.A. in Political Science

    McKees Rocks

    Stephen William Yeager, Lakeview Drive, B.S. in General Studies

    Monroeville

    Elizabeth M. Buros, Moutain View Drive, B.S. in Communications Media

    Brittany Martinique Dreher, Garden City Drive, B.S. in Marketing

    Moon Township

    Anthony Thomas White, Tiffany Ridge Drive, B.A. in Criminology

    Oakmont

    Lindsay Amanda Scatena, Eighth Street, B.S. in Safety Sciences

    Pittsburgh

    Gregory Anthony Kress, Bigelow Street, B.S. in Communications Media

    David M. McGinnis, Mississippi Avenue, B.S. in Physical Education and Sport

    Chelsea Kiersten Long, Fieldstone Drive, B.S.Ed. in Art Education

    Sarah Eileen Lucas, Avenue A, B.A. in Criminology

    Jenna Beth Weidner, Little Pine Creek Road, B.A. in Sociology

    Kelsey Lee Sevin, Audrey Drive, B.S.Ed. in Mathematics Education

    Alicia Dawn Cullen, Fox Drive, B.A. in Sociology

    Tarentum

    Colleen Marie Wroblewski, East Eighth Avenue, B.S. in Communications Media

    Verona

    Heather Ann Davis, Fifth Street, B.A. in Sociology

    West Mifflin

    Paul W. Jackel, Lebanon Church Road, B.S. in Communications Media

    Kristie Nicole Molanick, Vermont Avenue, B.S. in Communications Media

    Maureen C. Morsek, Bowes Avenue, B.S. in Hospitality Management

    Wexford

    Joshua Samuel Clark, Drake Drive, B.A. in Sociology

    Bradley Geier Ray, Manor Road, B.S. in Communications Media

    Ryan Michael Wilt, Cloverdale Drive, B.S. in Management

    Armstrong County

    Ford City

    Grahm M. Grabiec, Elm Drive, B.A. in Philosophy

    Kittanning

    Rose Marie Bruner, Ford City Road, Undeclared, Heath and Human Services

    Shenin Adel Headland, B.S. in Biochemistry

    Colton Jay Mallory, B.S. in Management Information Systems

    Katherine D. Shiring, B.S. in Child and Family Studies

    Leechburg

    Michael Patrick Dunlay, Sunrise Drive, B.S. in Hospitality Management

    Parker

    Brian Matthew Fair, North Euclid Avenue, B.S. in Safety Sciences

    Templeton

    Shannon Nicole Cummins, Hoover Road, B.S. in Hospitality Management

    Worthington

    Stephanie Lynn Flick, Bear Street, B.S. in Communications Media

    Beaver County

    Aliquippa

    Brittney Denise Webster, Orchard Street, B.S. in Communications Media

    Beaver

    Michael John Swinker, Spring Lane, B.S. in Safety Sciences

    Rochester

    Joshua Lamar Martin, Jefferson Street, B.S. in Communications Media

    Berks County

    Reading

    Jeffrey Lluberes, North Twelfth Street, B.A. in Criminology

    Blair County

    Altoona

    Ashley Loaraine Baker, B.S. in Hospitality Management

    Drake Paul Dennis, Beale Avenue, B.S. in Human Resource Management

    Timothy Andrew Karl, Ruskin Drive, B.S. in Safety Sciences

    Holidaysburg

    Matthew R. Marks, Holliday Hills Drive, B.S. in Hospitality Management

    Tyrone

    Robert C. McNitt, Fourth Street, Undeclared

    Bradford County

    Sayre

    Amanda Kinney Crandall, Centerville Road, B.S. in Nutrition

    Troy

    Richard W. Rogers, B.S. in Physical Education and Sport

    Bucks County

    Doylestown

    Phillip Michael Saxby, Catherine Avenue, B.S. in Hospitality Management

    Levittown

    Samantha Sue Kiernan, Wildrose Lane, B.A. in Political Science

    Newtown

    Brian James Foster, Sheffield Way, B.S. in Physical Education and Sport

    Alexis Maria Mele, Cambridge Lane, B.A. in Psychology

    Alina Pikalyuk, Yorkshire Drive, B.S. in Hospitality Management 

    Warminster

    Jackie Marie Hampshire, Acorn Drive, B.A. in Criminology

    Butler County

    Butler

    Thomas Joseph Bayer, McGrady Hollow Road, B.S. in Safety Sciences

    Scott Edward Davis, Kriess Road, B.S. in Safety Sciences

    Stephen K. Dreher, Shawnee Drive, Undeclared

    Connoquenessing

    Traci Colleen Kuntz, B.A. in Criminology

    Mars

    Brianna Kathleen Minnock, Mount Pleasant Road, B.A. in Government and Public Service

    West Sunbury

    John Charles Stoughton, Green Lane, B.A. in Criminology

    Zelienople

    Amanda Marie Schilling, Youngblood Road, B.A. in Criminology

    Cambria County

    Ebensburg

    Christopher James Sheehan, Reddinger Street, B.S. in Safety Sciences

    Johnstown

    Lacy Christine Dalimonte, Collegiate Drive, B.S. in Hospitality Management

    Matthew Scott Demchak, William Penn Avenue, B.A. in Criminology

    Katlyn Louise Durica, Eureka Lane, B.S.Ed. in Elementary Education

    Mark Kevin Foltz, Girard Street, B.S. in Management

    Kayla Beth Grasser, Mile Hill Road, B.A. in French

    Rebecca L. Hirko, North Fork Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

    Bethany A. Lenio, Ocala Avenue, B.S. in Communications Media

    Jerrod Daniel Nixon, Marhefka Drive, B.S. in Physical Education and Sport

    Lilly

    Brandi Elizabeth Hershel, Mountain Road, B.A. in Criminology

    Nicktown

    Alexa Nicole Pawlowski, Blue Goose Road, B.S. in Accounting

    Northern Cambria

    Casey Charles Contres, Grace Street, B.A. in Political Science

    South Fork

    Sean Max Yakicic, Liberty Park, B.S. in Safety Sciences

    Cameron County

    Emporium

    Franklin Scott Harpster, Walnut Street, Undeclared

    Nickolas David Malize, West Sixth Street, B.S. in Physical Education and Sport

    Chester County

    Lincoln University

    Shane Austin Seery, Clearfield Drive, B.S. in Communications Media

    Phoenixville

    Kayla Kaminski, Tullamore Lane, B.S. in Communications Media

    West Grove

    Lauren Nichole Brow, Jackson Avenue, B.A. in Philosophy

    Clarion County

    East Brady

    James Alan Belles, B.S. in Physical Education and Sport

    Clearfield County

    Clearfield

    Erin Leigh Koscienski, Overlook Drive, B.S. in Hospitality

    Curwensville

    Holly Ann Bloom, Ridge Avenue, B.A. in Journalism

    Du Bois

    Jenna Irene Kougher, Wasson Avenue, B.S. in Disability Services

    Cumberland County

    Mechanicsburg

    Matthew James Dinger, Barbara Drive, B.S. in Hospitality Management

    Edward R. Rigg, Hogestown Road, B.A in Criminology

    Dauphin County

    Gratz

    Jeremy Tim Daniel, South Second Street, B.S. in Communications Media

    Harrisburg

    Amanda Lynn Raup, Wimbledon Drive, B.S. in Management

    Tiana Janai Reid, Twenty-Eighth Street, B.A. in Journalism

    Elk County

    Saint Marys

    Brandon Geoffrey Foster, Pearl Road, B.S.Ed. in Social Studies Education

    Bradley Allen Krupa, Nova Road, B.S. in Safety Sciences

    Dustin R. Zimmerman, Penn Road, B.S. in Communications Media

    Weedville

    Taylor James Breindel, Strawberry Street, B.S. in Safety Sciences

    Erie County

    Corry

    Amanda Marie Proctor, B.A. in Criminology

    Olivia S. Zaleski, Country Club Road, Undeclared

    Fayette County

    Brownsville

    Lynne Georgeann Oshetsky, South Street, B.S. in Accounting

    Lemont Furnace

    Denise Martin, Jefferson Street, B.A. in Criminology

    Uniontown

    Caroline Elizabeth Renne, Hillcrest Lane, B.S.Ed. in Art Education

    Huntingdon County

    Huntingdon

    Jessica Lynn Reif, Weiler Road, B.S. in Finance

    Indiana County

    Blairsville

    Robert Nicholas Block, Evans Avenue, A.A. in Business

    Jessalyn M. Pahel, B.A. in Criminology

    Cherry Tree

    Stephanie Nelson, Jade Lane, B.A. in Sociology

    Clarksburg

    Steve M. Thomas, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Clymer

    James Robert Ratay, Purchase Line Road, B.S. in Applied Mathematics

    Jill E. Super, Sixth Street, B.S. in Nursing

    Commodore

    Paula Marie Burd, Purchase Line Road, B.A. in Criminology

    Holly Marie Hutchinson, B.A. in Sociology

    Glen Campbell

    Chantel Chree Brink, Brink Road, B.S. in Physical Education and Sport

    Home

    Olivia Lauren Griffith, Natase Road, B.S. in Marketing

    AnnaMarie Nicole Lydic, Pavillion Way, B.A. in Sociology

    Homer City

    David A. Maggio, Hemlock Street, B.S. in Safety Sciences

    Alyse Mae Scheuermann, West Elm Street, B.A. in Political Science

    Kristy L. Stewart, Undeclared

    Andrea Louise Wittman, South Main Street, B.A. in Sociology

    Indiana

    Holly Lee Allan, South Thirteenth Street, B.S. in Child and Family Studies

    Christopher George Anthony, Forest Ridge Road, B.A. in Theater

    Christopher Brandon Bergman, South Eighth Street, B.A. in International Studies

    Joanna Lynn Cornell, Lilac Street, B.S. in Safety Sciences

    Robert Newton Davenport, Philadelphia Street, B.A. in Economics

    Joshua David Diaz, Medlar Drive, B.A. in Criminology

    Jeremy R. Gallo, Queen Lane, B.S. in Safety Sciences

    Benjamin Jules Hilliard, Millay Circle, B.A. in Anthropology

    Tyrone B. Jones, Water Street, B.S.Ed. in Mathematics Education

    Ian Matthew Lawson, Hood School Road, B.A. in Criminology

    Ronald Fredrick Moreau, Chestnut Street, B.S. in Hospitality Management

    Matthew Joseph Pierce, Philadelphia Street, B.S. in Natural Science

    Adam Alexander Prato, Franklin Circle, B.S. in Safety Sciences

    Amy Noel Rhoades, Pine Ridge Lane, B.A. in Sociology

    Ashley Marie Shelton, Centennial Drive, B.A. in Anthropology

    Jason Brandon Sullivan, Locust Lane, B.A. in Political Science

    Jay Franklin Thayer, School Street, B.S. in Computer Science

    Laura Larue Thompson, Burns Avenue, B.S. in Physical Education and Sport

    Catherine Rose Tidwell, B.A. in Psychology

    Carrie Marie Timko, Oak Street, B.A. in Sociology

    Teddi Kathleen Valeski, Marion Road, B.S.Ed. in Social Studies Education

    Michael R. Velez, School Street, B.S.Ed. in Social Studies Education

    Nicholas J. Westrick, Stannard Avenue, B.S. in Finance

    Tricia M. Whitesel, Maple Avenue, B.S. in Safety Sciences

    Rochester Mills

    Jesse Bentley Randall, Hetzler Road, B.A. in Political Science

    Shelocta

    Melissa Mae McCoy, Gastown Road, B.A. in Sociology

    Smicksburg

    Tosha Lynn Miller, Hardship Drive, B.S. in Child and Family Studies

    Jefferson County

    Falls Creek

    Teresa M. Brownlee, Stevenson Hill Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

    Punxsutawney

    Dustin D. Bingaman, East Liberty Street, Undeclared

    Kristin L. Nesbitt, Graffius Avenue, B.A. in Psychology

    Michele Lynn Seger, Juneau Road, B.S. in Safety Sciences

    Sigel

    Katelyn Marie Sneeringer, B.S. in Communications Media

    Lackawanna County

    Clarks Green

    Katherine Alexandra Vitale, Hall Avenue, B.A. in Sociology

    Roaring Brook Township

    Amber Nicole Grady, Donny Drive, B.A. in Journalism

    Lancaster County

    Elizabethtown

    Emily Catherine Kunish, Hillcrest Lane, B.A. in Sociology

    Kirkwood

    Elizabeth Ann Proffitt, Schoolhouse Road, B.A. in English

    Lawrence County

    New Castle

    Monica Joelle Hanna, Boroline Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

    Lebanon County

    Jonestown

    Heather Lynn Rine, Jonestown Road, B.A. in Criminology

    Palmyra

    James Taylor, North Thistletown Drive, Undeclared

    Lehigh County

    Coopersburg

    Jarred S. Alcott, East Landis Street, B.S. in Physical Education and Sport

    McKean County

    Bradford

    Katie Faye Heitzinger, Lorana Avenue, B.S. in Sociology

    Mercer County

    Clark

    Heather Ann Bougher, Parkview Drive, B.S. in Communications Media

    Hermitage

    David Biblis, Fran Lane, B.S. in Communications Media

    Isaac James Tarbell, Reiber Road, B.S. in Child and Family Studies

    Mifflin County

    Milroy

    Jessica Leigh George, South Main Street, B.S. in Human Resource Management

    Montgomery County

    Lansdale

    Ashley Elizabeth O’Malley, Tailor Way, B.A. in Sociology

    Schwenksville

    Joseph Tan O’Brien, B.A. in Art

    Northampton County

    Nazareth

    Amanda Marie Bohn, Moravian Street, B.A. in Criminology

    Gregg Michael Knecht, Winter Spring Drive, B.S. in Safety Sciences

    Northumberland County

    Milton

    Jemerson Alexander Crouse, Fonda Road, B.S. in Management

    Philadelphia County

    Philadelphia

    Jasmine R. Lawrenece, North Fairhill Street, B.A. in Sociology

    Kyrstina Shaniece Preiester, East Albanus Street, B.A. in Sociology

    Michael Edward Sanders, North Fifty Seventh Street, B.A. in Criminology

    Sherita R. Banks, Glenloch Street, B.A. in Criminology

    Zinneh Kesselly, Harley Avenue, B.A. in Psychology

    Stephen Christopher Simmons, South Fifty-Seventh Street, B.S. in Hospitality Management

    Lauren Victoria Flint, Fulton Street, B.S. in Respiratory Care

    Goldie Nicole Barnes, Saturn Place, B.A. in Sociology

    Schuylkill County

    Pottsville

    Kayleigh N. Schartel, Howard Avenue, B.A. in Sociology

    Somerset County

    Berlin

    Megan C. Will, Main Street, B.A. in Art

    Cairnbrook

    Kelly Dorsey Kramer, B.S.Ed. in Mathematics Education

    Hooversville

    Logan Dann Oakes, Ridge Road, B.A. in Sociology

    Meyersdale

    Tessa M. Minnick, Cherry Street, B.S. in Safety Sciences

    Kristen M. Revello, Broadway Street, B.S. in Child and Family Studies

    Somerset

    Joshua Charles Ferry, Coxes Creek Road, B.S. in Management

    Windber

    Roger T. Conley, Shady Lane, Undeclared

    Jacob Thomas Stone, Washington Street, B.S. in Communications Media

    Susquehanna County

    Montrose

    Sierra A. Robinson, Lake Street, B.S. in Biology

    Venango County

    Oil City

    Carly E. Woods, Woods Road, B.A. in Sociology

    Washington County

    Ellsworth

    Megan S. Guza, Chestnut Street, B.A. in Journalism

    Washington

    Kaylee Elizabeth Bellhy, Beverly Drive, B.S.Ed. in Music Education

    Kaitlyn Rose Conrady, Crescent Drive, B.S. in Hospitality Management

    Westmoreland County

    Apollo

    Stephen Patrick Manofsky, North Fourth Street, B.S. in Management

    Arnold

    Julianne Marie Masters, Victoria Avenue, B.S. in Communications Media

    Avonmore

    Britnee Nicol Knupp, B.S. in Nursing

    Bovard

    Steven James Saunders, Price Street, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Export

    Anthony Luke Berardinelli, Glenwood Court, B.S.Ed. in Health and Physical Education

    Nicholas J. Flanders, Pfeffer Road, B.S. in Regional Planning

    Courtney Lynn Hood, Fawn Lane, B.A. in Criminology

    Greensburg

    Renee L. Fagan, Spring Run Road, B.S.Ed. in English Education

    Cameron Paul Faylor, North Main Street, B.A. in Political Science

    Harrison City

    Sarah Grace Watkins, Whistle Drive, B.S. in Marketing

    Latrobe

    David Richard Hone III, Edgewater Townhouses, B.S. in Management

    New Florence

    Amanda Jane Olmstead, Valley Brook Road, B.A. in Interdisciplinary Fine Arts

    New Kensington

    Maggie Grace Massarelli, Sardis Road, B.S. in Hospitality Management

    New Stanton

    Danielle Ann Koch, Painter Street, B.S. in Nutrition

    Rachael Michelle Parker, Glenn Fox Road, B.A. in Journalism

    Vandergrift

    Vanessa Marie Nelson, Jefferson Avenue, B.S. in Communications Media

    York County

    York

    Brian Thomas O’Shea, Sharon Drive, B.S. in Marketing

    Dean’s List students from states other than Pennsylvania are as follows:

    Delaware

    Michael S. Gregg, Stephenson Drive, Wilmington, B.S. in Communications Media

    Indiana

    Ashley Martina Kline, Lakeview Drive, Schererville, B.A. in Sociology

    Maryland

    Ashley Dawn Branthoover, South Main Street, Accident, B.S. in Hospitality

    Lauren Schaff, Rando Lane, Rising Sun, B.S. in Disability Services

    Michael Kennard Waddell, Beacon Hill Terrace, Gaithersburg, B.S.Ed. in Music Education

    Michigan

    Brian David Laich, Charlotte Landing Road, Springport, B.S. in Applied Physics

    New York

    Kimika N. Hudson, Pine Bush, B.A. in Psychology

    James W. Young, Southland Avenue, Lakewood, B.S.Ed. in Vocational-Technical Education

    North Carolina

    Brian E. Birchall, Archer Drive, Wilmington, B.S. in Safety Sciences

    Oklahoma

    Samuel Colbert Tullius, Cynthia Circle, Norman, B.S. in Physical Education and Sport

    Virginia

    Brendan Mongan Robertson, North Nottingham Street, Arlington, B.A. in History

    West Virginia

    Diane E. Sanders, Eleanor, Undeclared

    Dean’s List students from outside the United States are as follows:

    Angola

    Antonio A. Mendes, Luanda, B.S. in Safety Sciences

    Malaysia

    Yi Hang Tan, Pekan Nanas Johor, B.S. in Marketing

    Republic of Korea

    Sin-Wook Yoo, Yongin Kyonggi Do, B.S. in Hospitality Management

    Tae-Yoon Kim, Seoul, B.S. in Hospitality Management

    Saudi Arabia

    Osamah Ali Altammami, Riyadh, B.S. in Management Information Systems