Chemistry Awards Ceremony

Posted on 8/10/21 4:44 PM

The Department of Chemistry held its fifty-third annual awards ceremony and reception on Friday, April 23, 2021, on Zoom due to the COVID-19 pandemic. Every year, the department holds this special ceremony to award and recognize chemistry and biochemistry majors for their academic achievements. In case you missed the ceremony, it has been included above.

Congratulations to all the award winners!

Special undergraduate awards, including named memorial scholarships and regional and national chemistry awards, included:

  • Danielle Rosenberger, for Society for Analytical Chemists of Pittsburgh Award for Outstanding Achievement
  • Micayla Schambura, for Division of Analytical Chemistry American Chemical Society 2021 Undergraduate Award
  • Danielle Rosenberger, for Division of Inorganic Chemistry American Chemical Society 2021 Undergraduate Award
  • Dalton Brown, for Division of Organic Chemistry American Chemical Society 2021 Undergraduate Award
  • Makenzie Witzel, for Division of Physical Chemistry American Chemical Society 2021 Undergraduate Award
  • Micayla Schambura, for Edward N. Brown Memorial Scholarship; Ronald L Marks Scholarship*
  • Abby Williams, for Edward N. Brown Memorial Scholarship; Ronald L. Marks Scholarship*
  • Philip Colen, for ACS Student Affiliate Member of the Year

 

In addition to these special awards, the following students were recognized for their academic successes during the 2020–21 year:

Seniors

  • Olivia Boop
  • Trevor Cohn
  • Noah Garrett
  • Garrett Hoffman
  • Kyani Kiser
  • Samuel Lenze
  • Zachary Malone
  • Breanna McGhee
  • Danielle Rosenberger
  • Arie Van Wieren
  • Phillip Walter
  • Mackenzie Witzel

Juniors

  • Emma Bouchard
  • Dalton Brown
  • Abra Dadum
  • Sarah Grandinette
  • Devin Kamp
  • Mikayla Lovelace
  • Gabriella Pettipas
  • Micayla Schambura
  • Abby Williams

Sophomores

  • Ariana Assi
  • Anthony Bartash
  • Celine Blon
  • Philip Colen
  • T’Oymbae Eddings
  • Jacob Fritsky
  • Paeton Hartmann
  • Cassidy Hughes
  • Ashley Kane
  • Ian Perras
  • Alexis Zaragoza

Freshman

  • Nana Adusepoku (Top first-year student)
  • Thomas Clark (Top first-year student)
  • Samantha Diodata
  • Brandon Faber
  • Sydney Hunter
  • Lila Jones
  • Sierra Leonard
  • Sophia Maloney (Top first-year student)
  • David McLean
  • Andrew Moyer
  • Rachel Nesgoda
  • Calvin Ribelin
  • Kristin Zurenko

A recording of the awards ceremony can also be viewed!