2012 Undergraduate Scholars Forum Award Winners

  • Eberly College of Business and Information Technology

    • First Place Award in the Business Case Competition presented to:
      Kurt Stridinger, Jamie Czech, and Vincent Hall
      for their work on “Netflix’s Business Model and Strategy in Renting Movies and TV Episodes”
    • Second Place Award in the Business Case Competition presented to:
      Ryan Egan, Megan Morris, and Joshua Noble
      for their work on “Redbox’s Strategy in Movie Rental Industries”

    College of Education and Educational Technology

    • Best Poster Award in the College of Education and Educational Technology presented to:
      Bridgett C. Ryan
      for her poster on “The Language and Literacy Gap”

    College of Fine Arts

    • Best Performance Award presented to:
      Angelica M. Dunsavage and Alexandria C. Hull
      for their ballet, Marriage, Then Love
    • Juried Art Exhibition

    • First Place Award presented to:
      Seth Barnes
      for his work, “Receptary,” oil on canvas
    • Second Place Award presented to:
      Kyla Groat 
      for her work, “The Straw that Broke the Camel's Back”
    • Third Place Award presented to:
      Mary Beth Heicher 
      for her work, “Sun Bleached Bones,” in sterling silver and bone

    College of Health and Human Services

    • Best Poster Award in the College of Health and Human Services presented to:
      Katlyn M. Cekovsky, Jacqueline A. Clark, Ashley M. Bowser, and Lura I. Repa 
      for their poster on “Palliative Care for Children and Their Families”
    • Outstanding Presentation Award presented to:
      Amber C. Fishel
      for her presentation on “The Neuroscience Debate: Does Education Impact How Students Feel About Juveniles Serving Life in Prison”

    College of Humanities and Social Sciences

    • Best Poster Award in the College of Humanities and Social Sciences presented to:
      Victor R. Velez and Rebecca West 
      for their poster on “Project-Scoping in Powdermill Nature Reserve Using GIS”
    • Outstanding Presentation Award presented to:
      Jennifer M. Johnson 
      for her presentation on “The Effect of Immigration on State Wages”
    • Outstanding Presentation Award presented to:
      Paige A. Peterson 
      for her presentation on “Perspectives on the Puritan and Revolutionary Period”
    • Outstanding Presentation Award presented to:
      Matthew W. Finley 
      for his presentation on “Hazing and Warrior Societies: Personal Experiences of U.S. Army Hazing”

    College of Natural Sciences and Mathematics

    (tie for Best Poster)

    • Best Poster Award in the College of Natural Sciences and Mathematics presented to:
      Charles Voyton and Alan Kessler
      for their poster on “Detection of Tomato Mosaic Virus (ToMV) Using One Step Reverse Transcription”
    • Best Poster Award in the College of Natural Sciences and Mathematics presented to:
      John K. Kamau
      for his poster on “Persea Americana as a Source of Biofuel”

    Sigma Xi Awards

    • First Place Award presented to:
      Daniel J. O'Hara 
      For his poster on “Slip Partitioning Offshore Southeast Taiwan and Southward Propagation of the Longitudinal Valley Fault: Evidence from Strain Inversions and Statistical Analyses”
    • Second Place Award presented to:
      Rebecca Beadling 
      For her poster on “A Study on the Effects of Copper as a Stressor on the Life History and Physiological Characteristics of Multiple Generations of Zebra Fish, Danio rerio”
    • Third Place Award presented to:
      Renee Heldman 
      For her poster on “Comparing Lake and Soil Geochemistry to Understand Limitations on Biology in Anartica”

    Department of Mathematics, Scholarships–Creating Opportunities for Applying Mathematics

    • S-COAM Best Computational Science Poster presented to:
      David B. Williams-Young 
      For his poster on “Predicting Relative Activities of Enzymes Using Computed Chemical Properties”

    University Libraries Best Bibliography Awards

    • First Place Award presented to:
      Teresa Stage 
      for the bibliography for her presentation, “Walking for Britain: The Ramblers’ Association and the Creation of Britain’s National Parks”
    • Second Place Award presented to:
      Kristin Long and Lauren Meuschke
      for the bibliography for their poster, “Classroom Management Strategies: Planned Ignoring & ‘Catching Them Being Good’”

    ECO Undergraduate Research Award for Innovation in Sustainability

    • Presented to:
      Heather E. McGinnis 
      for her poster on the “Analysis of Abandoned Mine Drainage (AMD) Impacts on Bear Run, Indiana County, PA, During Times of Abnormally High Precipitation in 2011”