PSE Committees

  • Administration and Leadership Studies Doctoral Committee

    Robert Millward (Chair)
    Julie Ankrum
    Crystal Machado
    Joseph Marcoline
    DeAnna Laverick
    Sue Rieg
    Susan Sibert
    Meghan Twiest

    ALS Doctoral Student Advisory Committee

    Robert Millward (Chair)
    Kelli Paquette

    Curriculum and Instruction Doctoral Committee

    Kelli Jo Kerry-Moran (Chair)
    Julie Ankrum
    Beatrice Fennimore
    Susie Fello
    Crystal Machado
    Mark Twiest

    ECSP Committee

    Shirley Johnson (Co-Chair)
    Julie Ankrum
    Meghan Twiest

    Evaluation and Tenure Subcommittee

    Laurie Nicholson (Chair)
    (first of two-year term, all tenured faculty serve on this committee)

    Fredercik Douglass Scholar Committee

    Joseph Marcoline (Chair)
    Shirley Johnson
    Crystal Machado
    Susan Sibert

    Graduate Review Committee

    DeAnna Laverick (Chair)
    Kelli Jo Kerry-Moran
    Crystal Machado
    Robert Millward
    Susan Sibert

    Leadership Team

    Kelli Paquette (Chair)
    Susie Fello
    Shirley Johnson
    Kelli Jo Kerry-Moran
    DeAnna Laverick
    Crystal Machado
    Robert Millward
    Sue Rieg
    Susan Sibert
    Meghan Twiest

    Mentoring Committee

    Susan Sibert (Chair)
    Susie Fello

    Middle Level Committee

    Susie Fello (Chair)
    Julie Ankrum
    Dave Doverspike
    Beatrice Fennimore
    Theresa Henderson
    Franny McAleer
    Katie Monsour
    Susan Sibert
    Laura Strong
    Mark Twiest
    Meghan Twiest

    MEd in Education

    Crystal Machado (Chair)
    Shirley Johnson
    Kelli Jo Kerry-Moran
    Tricia Shelton
    Susan Sibert
    Laura Strong
    Mark Twiest

    MEd in Literacy

    DeAnna Laverick (Chair)
    Julie Ankrum
    Susie Fello
    Theresa Henderson
    Katie Monsour
    Tricia Shelton
    Susan Sibert
    Laura Strong

    Principal Certification

    Susan Sibert (Chair)
    Shirley Johnson
    Sue Rieg

    Promotions Committee (elected)

    Mark Twiest (Chair)
    Susie Fello (third of three-year term)
    DeAnna Laverick (first of three-year term)

    Special Events Committee

    Susie Fello (Chair)
    Susan Sibert
    Laura Strong
    Meghan Twiest

    Summer School/Winter Session

    Susie Fello
    Joseph Marcoline (second of two-year term)
    Sue Rieg
    Susan Sibert

    TECC Curriculum Committee

    Shirley Johnson
    Susie Fello

    Undergraduate Curriculum

    Meghan Twiest (Chair)
    Susie Fello
    Shirley Johnson

    Web Approver

    Frank Corbett

    COE-ET Committees

    Diversity/Inclusion Task Force

    Crystal Machado

    Graduate Council:

    DeAnna Laverick
    Crystal Machado
    Robert Millward
    Kelli Kerry-Moran

    Research Committee:

    Meghan Twiest

    Scholarship Committee:

    Susan Sibert

    TECC

    Susie Fello
    Shirley Johnson

    Undergraduate Council:

    Susie Fello
    Shirley Johnson