Skip to Content - Skip to Navigation

2010 Undergraduate Scholars Forum Award Winners

Best Poster Awards

Brianna Robertson (Special Education and Clinical Services)
College of Education and Educational Technology
Convergence and Divergence Trends of the Western Pennsylvania Dialect

Kelsey McCabe, Sara Shafer (Nursing and Allied Health Professions)
College of Health and Human Services
Home Assessment and Fall Prevention

Ayanda Masilela, Mark Turner, Tetsuya Iwase, Zachary Afshar (Geography and Regional Planning)
College of Humanities and Social Sciences
A GIS-Based Analysis of Nuisance Properties in Indiana Borough: 2007–2009

Amanda Stamm (English)
College of Humanities and Social Sciences
The Cursed Hounds: A Closer Look at the Hound of the Baskervilles

Justin Williams (Biochemistry)
College of Natural Sciences and Mathematics
Enhanced Green Fluorescent Protein Purification and Mutagenesis

Honorable Mention for Research Posters

Nadia Szymanski (Chemistry)
Study of the Reaction Mechanism for Asymmetric Reduction of Ethyl Pyruvate over Cinchona-modified Pt/A1203

Heather Wagner (Chemistry)
The Sensemaking Process in Mental Models of Chemical Equilibrium

Outstanding Performance Award

Sarah Hann (Music)
Sounds of the Earth: Playing the Udu

Outstanding Presentation Awards

Maribeth Corrow (Political Science)
Misogyny in Ancient Greek Literature

Tiara Brock-DeShields (Human Development and Environmental Studies)
Parent-Child Relationships During the First Year of College

Rachel DeStefano (Biology)
The Word, Concept, and Image of the Vagina as Underrepresented or Slandered in Society

Laura Heiman (History)
Sir Francis Drake’s 1585 Voyage

Brett Hollabaugh (Economics)
Determinants of an NHL Defenseman’s Salary

Paul Lyter (Economics)
An Analysis of Federal Mine-Safety Legislation and Mine Fatality Levels

Erin Motter (Communications Media), Victoria Woodland (Management)
Rural Poverty in Africa

Odinaka Onovo (Economics)
Nigeria: Oil, Blood, and Development

Kelly Shaw (Management)
Equal Employment in Africa

Nathan Winters (English)
Masculinity in the Media: Cross-Cultural Representations of Masculinity

Honorable Mention for Scholarly Presentations

Dane Alabran (Mathematics)
An Effective System for Retrieving Digital Images Using Genetic Algorithms for Similarity Searching

Xavier Alarcon (English)
Female Gender Identity in Literature

Jessica Beere (Psychology)
Sluts, Studs, and Sexual Double Standards: Responses to Male and Female Targets as a Function of Sexual Partners and Responsibility

Amber Byas (Biology)
The Effect of Synaptic Zn2+ within the Suprachiasmatic Nucleus on the Light/Dark Cycle

Semawit Gezahegn (Accounting)
Rural Development in Ethiopia

Christina Lewis (Political Science)
Impossibility No Longer Exists

Hayley Markoff (Math)
Mathematics: Still a Man’s World?

Rachel Umbel (Physics)
Loss Processes at Elevated Temperature

Best Bibliography Award

Jennifer Cassanova (Chemistry)
Are Carbohydrates Involved in the Association of Growth Hormone Binding Protein, GHBP, in the Membrance?
Identifying Binding Partners for Soluble Guanylate Cyclase (sGC) using Transient Transfection into MCF-7 Cells and Immunoprecipitation

Juried Art Exhibition Awards

Caitlyn Sukolsky - First Prize

Joshua Kosker - Second Prize

Patrick Camut - Third Prize

Outstanding Teacher Work Sample Awards

Elizabeth Blumer (English Education)

Tiffany Cornman (Math Education)

Drew Moyer (Math Education)

Sigma Xi Best Science Posters

Kenneth Glassford - First Place (Biology)
Tumor Suppressor Gene p53 as a Prognostic Indicator for Prostate Cancer

Maura Barrett - Second Place (Biology)
Selective Inhibitors of Human Type II Inosince Monophosphate Dehydrogenase as new Anticancer Drug
Etg4 and Etv5 are not required for Fgfr2 signaling in the metanephric mesenchyme

Ashley Rossi - Third Place (tie) (Psychology)
Cooperation in Vocal Quartet Rehearsal

Donald Miller - Third Place (tie) (Biology)
Anticipatory Sympathetic Adjustments and Coordination of Human Cardiovascular and Pulmonary Physiological Systems to Physical Activity

  • Undergraduate Scholars Forum
  • Stright Hall, Room 129
    210 South Tenth Street
    Indiana, PA 15705
  • Phone: 724-357-2244
  • Fax: 724-357-2715
  • Office Hours
  • Monday through Friday
  • 8:00 a.m. – 12:00 p.m.
  • 1:00 p.m. – 4:30 p.m.