Skip to Content - Skip to Navigation

Summer 2011 Dean’s List

Undergraduate students receive recognition on the Dean’s List for each semester (or summer sessions cumulatively) in which they earn at least a 3.25 grade-point average based on at least 12 semester hours of graded (not pass/fail) course work.

Students named to the Summer 2011 Dean’s List are listed alphabetically by county of residence and sorted by town. Following the listing of Pennsylvania students are out-of-state students and then international students. They are listed with the name of the degree program they are pursuing.

Dean’s List students from Pennsylvania counties are as follows:

Adams County

Abbottstown

Rodney Adam Wolf, Racetrack Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Allegheny County

Bethel Park

Zachary William Fish, Bethel Crest Drive, B.A. in English

Cheswick

Rahul Garg, Rural Ridge Drive, Unclassified

East Pittsburgh

Dansette Amelia Comer, Franklin Street, B.A. in Journalism

Elizabeth

Lucas C. Evans, Mentor Road, B.S. in Natural Science/Pre-Physical Therapy

Gibsonia

Jordan Michael Loscar, Gibsonia Road, B.A. in Criminology

Harwick

Lauren Marie Nicholson, Pillow Avenue, B.S. in Hospitality Management

McKeesport

Kayla Megan Shriane, Barkley Road, B.S. in Hospitality Management

Monroeville

Renae Mee-Jin Watt, College Parks Drive, B.S. in Accounting

Moon Township

Ashley Nicole Varvaro, Westwind Drive, B.A. in Journalism

Natrona Heights

Luke Alan Thompson, Donnellville Road, B.A. in Psychology

Pitcairn

Bethany Lynn Clifford, Wall Avenue, B.A. in Criminology

Pittsburgh

Leanna Marie Barone, Sherwood Drive, B.S. in Accounting

Brandon David Barton, Spruce Valley Drive, B.A. in Criminology

Scott Michael Brown, Old Boston Road, B.A. in Criminology

Carlin Ann Collins, Regency Drive, B.S. in Communications Media

Chelsea Lynn Domski, Barrington Drive, B.S. in Marketing

Celeste N. Donatucci, Aspen Drive, B.S. in Communications Media

Abagail Francis, Dickson Avenue, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Danielle Catherine Harrison, Mayer Drive, B.S. in Disability Services

Adam Malloy Jefferson, Milligan Way, B.A. in Psychology

Jay Christopher Migliozzi, Henley Drive, B.S. in Hospitality Management

Elizabeth M. Plakidas, Emerson Avenue, B.F.A. in Art Studio

Patrick Matthew Rossiter, Hoosac Street, B.S. in Accounting

Kerrigan Timothy Sweeney, Shadeland Avenue, B.S. in Communications Media

John Wong, Delevan Street, B.S. in Management/General

Sewickley

Devon Caleb Jackson, Little Street, B.A. in Music

West Mifflin

Courtney Wirtz, Nordeen Drive, B.S. in Computer Science/Languages and Systems

Wexford

Andrew Kerry Gaus, Wallace Road, B.A. in Criminology

Emily Elaine Teare, Shenot Road, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education

Armstrong County

Elderton

Jamie Kunkle, North Main Street, B.A. in Psychology

Ford City

Grahm M. Grabiec, Elm Drive, B.A. in Philosophy/Pre-Law

Kittanning

Raelyn Marie Crytzer, North Grant Avenue, B.S. in Management/General

Ryan Lee Eckman, US Route 422, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Briana Renee Englert, Bluff Street, B.S. in Communications Media

Paige Heather Querry, Red Mill Road, B.S. in Computer Science/Applied

Leechburg

Clyde Raymond Lindsey, Main Street, B.S. in Human Resource Management

Rural Valley

Rachel L. Eyth, Sagamore Road, B.S. in Human Resource Management

Deanna Jean Karloski, Powers Crossroad Road, B.A. in Sociology/Human Services

Beaver County

Hookstown

Kathlyn Joy Salvati, Boyd Road, B.A. in Criminology/Pre-Law

New Brighton

Cydne Tyler Rossi, Rochester Road, B.S. in Athletic Training

Bedford County

Buffalo Mills

Levi Bingman, Tar Water Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Manns Choice

Benjamin Jacob Lieb, Corley Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Berks County

Bernville

Thomas Patrick Byrne, Dogwood Drive, B.A. in Economics/Mathematics

Kutztown

John Matthew Bowlby, Krumsville Road, B.A. in Criminology

Reading

Phylip T. Crafton, New Holland Road, B.S. in Human Resource Management

Wyomissing

Michael Ramon Johnson, State Hill Road, B.A. in Criminology

Blair County

Altoona

Tyler Joseph Mertiff, Fordham Circle, B.S. in Physical Education and Sport

Hollidaysburg

Rebecca Renee Broughton, Garber Street, B.S.Ed. in Biology Education

Bradford County

Sayre

Lisa Marie Butville, Wilawana Road, B.A. in Psychology

Bucks County

Bensalem

Anthony O. Aly, Beech Lane, B.S. in Management/General

Holland

Lauren Hillegas, Mulberry Drive, B.A. in Criminology

New Britain

Liana H. Wall, Lenape Drive, B.S. in Physical Education and Sport

Newtown

Alina Pikalyuk, Yorkshire Drive, B.S. in Hospitality Management

Sellersville

Robert Curtis Florian, Boulder Drive, A.A. in General Studies

Butler County

Butler

Alessandra Lindley Burgett, Brooksedge Drive, B.S. in Child Development and Family Relations

Cranberry Township

David James Crum, Bayberry Lane, B.S. in Applied Physics/Nanomanufacturing

Adrienne Michelle Steele, Trowbridge Place, B.S. in Communications Media

Rose Yeagley, Rochester Road, B.A. in Psychology

Evans City

Victoria Ann Cox, Fassinger Road, B.S. in Child Development and Family Relations

Renfrew

Anthony Michael Martrano, Brownsdale Road, B.A. in Criminology

Slippery Rock

Emily Darlene Hoffman, Richard Avenue, B.A. in History

Cambria County

Ebensburg

Christian Kelly Brennen, Tripoli Road, B.S. in Communications Media

Matthew G. Miller, East Crawford Street, Unclassified

Elmora

Kayla Lynn Kirsch, B.A. in Criminology

Fallentimber

Matthew Thomas Bender, Gates Road, B.S. in Safety Sciences

Johnstown

Samantha Michelle Bischof, Schrader Avenue, B.S. in Communications Media

Nicole Elizabeth Brownlee, Cherry Lane, B.S. in Nutrition

Mark Kevin Foltz, Girard Street, B.S. in Management/General

Elizabeth Anne Friedman, Messenger Street, B.A. in Criminology

Meghan K. Machella, Luzerne Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

Ryan William Mikolic, Benshoff Hill Road, B.A. in Criminology

Jerrod Daniel Nixon, Marhefka Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Michael Ann Regina Tyrrell, Liberty Avenue, B.S.Ed. in English Education

Northern Cambria

Christopher Vincent Greggi, Moss Creek Road, B.S. in Communications Media

Robert Allen Livingston, Chestnut Avenue, B.S. in Safety Sciences

Richard C. Stem, Route 403 Highway North, B.S. in Hospitality Management

Sarah Marie Westover, Ridge Church Lane, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Revloc

John Paul Conrad, B.S.Ed. in Social Studies Education/Geography

South Fork

Emily Rose Martinage, Frankstown Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

Carbon County

Lehighton

Nicole Sylvia Polk, South Fifth Street, B.A. in Sociology/Human Services

Chester County

Lincoln University

Thomas William Balzarini, Clearfield Drive, B.S. in Management/General

West Chester

Eden R. Ratliff, Anglesey Terrace, B.A. in Political Science/Pre-Law

Clarion County

New Bethlehem

Craig Matthew Hibell, Deanville Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Clearfield County

Curwensville

Terry L. Davies, Ridge Avenue, B.S. in Communications Media

Justin R. Maney, Anderson Street, B.S. in Accounting

DuBois

Paul Thomas Shade, East Sheridan Avenue, B.A. in Journalism

Lanse

Travis Andrew McCoy, Birch Street, B.S. in Communications Media

Mahaffey

Laura Jean Hilliard, Bethlehem Hill Road, B.A. in Psychology

Clinton County

Lock Haven

Kelly Jo Gedon, West Main Street, B.S. in Marketing

Columbia County

Berwick

Alexandria Nikola Kudrna, Fairview Street, B.S. in Hospitality Management

Cumberland County

Carlisle

Katherine Anna Kelley, Forbes Road, B.A. in Sociology/Human Services

Mechanicsburg

Aereyelle Dominique DuBois, South Sporting Hill Road, B.A. in Psychology

Christopher Michael Maust, Dry Powder Circle, B.S. in Communications Media

Newburg

Emily Marie Vaughn, Hanna Road, B.S. in Fashion Merchandising

Dauphin County

Harrisburg

Bryan Reese Koup, Charles Drive, B.A. in Criminology

Middletown

Elizabeth Moses Tilahun, Pineford Drive, English, Undeclared

Delaware County

Aldan

Johnette Adama Sandy, north clifton ave, B.A. in Sociology/Human Services

Darby

Natassia Sharee Chapman, Ellis Avenue, B.S. in Communications Media

Elk County

Ridgway

Jeffrey M. Kuleck, Montmorenci Road, Unclassified

Saint Marys

Jason Patrick Krieg, Center Street, B.S. in Communications Media

Wilcox

Sasha M. Myers, Markert Road, B.A. in Sociology/Human Services

Erie County

Edinboro

Nathan Christopher Bond, Forrest Drive, B.A. in Criminology

Erie

David Leon Azicri, Ridgewood Drive, B.S. in Accounting

Jessica Marie Coccarelli, Dominion Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Larissa Rayann Giese, Wildwood Way, B.A. in Psychology

Brian C. Sheldon, Amherst Road, Unclassified

Fayette County

Connellsville

Lindsay T. Arvin, South Pittsburgh Street, B.A. in Psychology

Lemont Furnace

Denise Martin, Jefferson Street, B.A. in Criminology

Huntingdon County

Huntingdon

Kesia Lynne Trice, Simon Fox Road, B.A. in Psychology

Indiana County

Blairsville

Megan Alysse Shutter, Evans Avenue, B.S. in Nursing

Cherry Tree

Nicole Lee Ann Matko, Route 286 Highway East, B.A. in Sociology/Human Services

Clune

Leah Jane Barker, Coal Run Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Clymer

Morgan Lynn Helmeid, Morris Street, B.S. in Nursing

Jill E. Super, Sixth Street, B.S. in Nursing

Commodore

Joshua David Putt, Starford Road, B.S. in Geology/Environmental

Home

AnnaMarie Nicole Lydic, Pavilion Way, B.A. in Sociology/Human Services

Homer City

William David Moon, Kanouff Street, B.S. in Chemistry/Pre-Medical

Nicholas Joseph Tartalone, Cherry Run Road, B.A. in Criminology

Indiana

Seung Sup Ahn, Keats Way, B.S. in Hospitality Management

Abdulrahman Mohammed J Aljabri, Snowdrift Lane, B.A. in Economics

Maria Christine Avolio, South Seventh Street, B.S. in Safety Sciences

Jennifer Kathryn Bergey, South Coulter Avenue, B.A. in Journalism

Christian Anthony Buggey, Water Street, B.S. in Safety Sciences

Jason Anthony Capizzi, Dolores Circle, B.A. in Criminology

Rose Victoria Catlos, Rebecca Street, B.A. in English/Writing Studies

Gary Alan Cirelli, Church Street, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Michael A. Henry, East Pike Road, B.S. in Safety Sciences

Seonho Kang, Dolores Circle, B.S. in International Business

Anthony Laranquen, Grant Street, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Devon H. Moore, Sterling Hills Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Jacob Randall Moyer, Old Route 119 Highway South, B.S. in Accounting

Thomas James Nobles, Oakland Avenue, B.S. in Communications Media

John Gerald Oliver, B.S. in Interior Design

Lisa J. Pellegrene, Church Street, B.S. in Marketing

Cory Ann Prescott, Lisa Drive, B.S. in Nutrition

Johnathan Boyd Reinard, Helman Road, B.S. in Physics

Matthew John Reitzell, Chestnut Street, B.S. in Biology

Amy Noel Rhoades, Pine Ridge Lane, B.A. in Sociology/Human Services

Marietta Elizabeth Shirley, Rural Gardens Court, B.A. in Psychology

Sarah C. Strawcutter, South Third Street, B.A. in Criminology

Matthew Robert Sulkosky, Lazor Street, B.S. in Computer Science/Languages and Systems

Tong Wang, Lucerne Road, Undeclared Eberly College of Business and Information Technology

Brian Scott Wissinger, Cornerstone Lane, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Rebecca Brea Woodward, Geesey Road, B.A. in Sociology/Human Services

Anna Leigh Zilinskas, Oak Street, B.S. in Natural Science/Pre-Optometry

Marion Center

Brittany Eileen Greene, Greene Lane, B.A. in Journalism

Cody Lee Miller, Dixonville Road, B.S. in Accounting

Kellie E. Ruffner, Skyline Drive, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

Penn Run

Samuel Dean Clutter, Yellow Creek Road, B.S. in Safety Sciences

Michael Jeffrey Cramer, Cramer Road, B.S. in Management/General

Rochester Mills

Chelsey Ann Baun, Richmond Road, B.A. in Sociology/Human Services

Shelocta

Kevin Scott Andrews, State Route 210, B.S. in Communications Media

Strongstown

Elizabeth Rose Aebi, Chestnut Lane, B.S. in Fashion Merchandising

Jefferson County

Anita

Lakyn Dawn Pennington, Pine Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Big Run

Chad Davis, Church Street, B.A. in Criminology

Brookville

Michael Paul Lindermuth, Maplevale Road, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Punxsutawney

Nicole Lynn Battestilli, Pine Street, B.A. in Theater

Jade Mykel Brocious, Shenosky Road, B.S. in Accounting

Eric Charles Gross, Apple Street, B.S. in Management/General

Lackawanna County

Greenfield Township

Stephanie Lynn Racht, Highpoint Street, B.A. in Criminology

Lancaster County

Denver

William C. Boerstler, Sycamore Drive, B.A. in Criminology

Lancaster

Ellen Ochs-Gregory, Leaman Road, B.A. in Sociology/Human Services

Lawrence County

New Castle

Jarrod Michael McCormick, Martha Street, B.S. in Accounting

Lebanon County

Fredericksburg

Jonathan Glen Hehnly, Mount Zion Road, B.A. in Criminology

Jonestown

Aron James Wahkinney, South Mill Street, B.S. in Communications Media

Lehigh County

Breinigsville

Ashley Olivia Lauer, Cross Creek Circle, B.S. in Communications Media

Lycoming County

Jersey Shore

Lacey N. Smith, Devil's Elbow Road, Unclassified

Montoursville

Sara Elizabeth Guthrie, Cedar Street, B.S.Ed. in Art Education

South Williamsport

Marcus Justin Bower, South Market Street, B.S. in Communications Media

Williamsport

Matthew Brian Jandrisavitz, Queen Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Mercer County

Greenville

Kellie Violet Cusick, Vernon Road, B.S. in Biology/Cell and Molecular

Sharon

Brian James Bornes, Carley Avenue, B.A. in Journalism

West Middlesex

Lauren Ann Fister, Wet Track Road, B.A. in Psychology

Mifflin County

Milroy

Jessica Leigh George, South Main Street, B.S. in Human Resource Management

Montgomery County

Horsham

Julia Mary Harvey, Downey Drive, B.S. in Safety Sciences

Maple Glen

Marni J. Loewenstern, Waterford Way, Unclassified

North Wales

Jennifer Ashley Zurick, Livingston Court, B.S. in Hospitality Management

Wyndmoor

Dena Marie Dominic, East Willow Grove Avenue, B.S. in Hospitality Management

Northampton County

Bethlehem

Jade Reve Prout, Public Road, B.A. in History

Easton

Micha Metz Cecere, Broadway Road, B.S. in Disability Services

Northumberland County

Sunbury

Sammantha Jo Schreffler, Mount Pleasant Road, B.A. in Criminology

Perry County

Marysville

Lindsey Alise Brewbaker, Ridgeview Drive, B.S. in Fashion Merchandising

Philadelphia County

Philadelphia

Erik Christopher Davis, Norfolk Street, B.S. in Accounting

Joanna N. Hopkins, North Hutchinson Street, B.S. in Nursing

Marcia Nicole Hopkins, North Hutchinson Street, B.A. in Sociology/Human Services

Jeffrey P. Hough, North Penn Street, B.A. in Psychology

Misha Ann Tiffany Hudson, East Church Lane, B.S. in Hospitality Management

Raechyl Adrieanna Hurst, Willows Avenue, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Nyaka Suhir Johnson, West Berks Street, B.A. in Criminology

Samuel Johnson, West Duncannon Avenue, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Odessa Lataya Kellman, Montour Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

Naimah Ayesha May, North 12th Street, B.S. in Communications Media

Shermain Rodriguez-Cortes, Burton Street, B.S. in Hospitality Management

Brams Theodore, Herkness Street, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Donte B. Washington, West Sheldon Street, B.S. in Communications Media

Tiffany Christianna Williams, Dunlap Street, B.A. in Sociology/Human Services

Somerset County

Boswell

Christopher B. Newman, Lincoln Highway, B.S. in Hospitality Management

Davidsville

Nicole R. Velmar, Spruce Street, Unclassified

Friedens

Tyler James Brumbaugh, Welsh Hill Road, B.S. in Management/General

Hollsopple

Brianna Hidi Hugya, Pheasant Road, B.S. in Nutrition

Rebecca A. Wojtaszek, Koontz Road, B.S.Ed. in Music Education

Stoystown

Megan Elizabeth Tataliba, Lenhart Road, B.S. in Hospitality Management

Windber

Michael Paul Campbell, Railroad Street, B.A. in Art/Studio

David Michael Kolson, 17th Street, B.S. in Safety Sciences

Tioga County

Mainesburg

Alan Raymone Harvey, Roosevelt Highway, B.A. in Sociology

Wellsboro

Alyssa Louise Garrison, Copp Hollow Road, B.S.Ed. in Early Childhood and Special Education

Venango County

Franklin

Marci Marie Cirell, Venango Street, B.S. in Nutrition/Dietetics

Oil City

Jessica M. Snyder, Old Kahle Road, Unclassified

Washington County

McDonald

Jonathan Casey Filippi, Pleasant Road, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Wayne County

Jefferson Township

Stephanie Keating, Brundage Drive, B.A. in Sociology/Human Services

Westmoreland County

Apollo

Natalie J Casella Jaworskyj, Riffer Road, B.S. in Accounting

Matthew R. Zinchini, Orr Avenue, Unclassified

Derry

Andrew Francis Yacobucci, South Chestnut Street, B.S. in Communications Media

Greensburg

Michael Steven Rotigel, Kennan Drive, B.S. in Hospitality Management

Jeannette

Richard John Breymeier, Skyview Drive, B.S. in International Business

Shaye Louise Kurdziel, Pleasant Valley Road, B.A. in Economics

Latrobe

David Richard Hone III, Edgewater Townhouses, B.S. in Management/Operations

Heather Mary Sabo, Spring Street, B.A. in Psychology

Mount Pleasant

Justin Matthew DePalma, Front Street, B.A. in Criminology

New Florence

Kelli Elizabeth McGinnis, Clay Pike Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

New Kensington

Anthony Joseph Pagano, Dinwiddie Drive, B.A. in Journalism

Vandergrift

Amanda Cristine Guthrie, Spruce Hollow Road, B.A. in Criminology

York County

Glen Rock

Alexander Brett Britcher, Seitzland Road, B.S. in Natural Science/Pre-Pharmacy

Glenville

Clinton Scott Shaffer, Camp Woods Road, B.A. in English/Film Studies

Hanover

Kayla Elizabeth Brendle, Black Lane, B.A. in Criminology

New Freedom

Derek Thomas Hartlove, Abbey Road, B.A. in Criminology

Dean’s List students from out of state are as follows:

Maryland

Shannon Nicole Cummins, Hollywood, B.S. in Hospitality Management

Jonathan Steven Gerber, Westminster, B.A. in Criminology

New Jersey

Chelsea McDonnell, Burlington, B.A. in Anthropology

Andrew John Hesner, Hardwick, B.A. in Journalism

New York

Jason Eli Schwartz, New City, B.S.Ed. in Deaf Education

Virginia

Derek Michael Geary, Fairfax, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Stefanie Lauren Poates, Yorktown, B.S. in Athletic Training

International Dean’s List students are as follows:

Canada

Francinne Jean Hansen, Newcastle, Ontario, B.S. in Management/General

China

Leqin Chen, Chengdu, B.S. in Marketing

Malaysia

Su Xian Chow, Ipoh, Perak, B.S. in Management Information Systems

Republic of Korea

Sang Woo Kim, Sung Nam City, B.S. in Hospitality Management

Uzbekistan

Ulugbek Takhir Og'Li Tashpulatov, Tashkent, B.A. in Economics/Mathematics

  • Registrar’s Office
  • Clark Hall
    1090 South Drive
    Indiana, PA 15705
  • Phone: 724-357-2217
  • Fax: 724-357-4858
  • Office Hours
  • Monday through Friday
  • 8:00 a.m.–4:30 p.m.
  • (Excluding Holidays)
  • Office Closed December 24 - January 1, 2015