Skip to Content - Skip to Navigation

2012 Undergraduate Scholars Forum Award Winners

Eberly College of Business and Information Technology

  • First Place Award in the Business Case Competition presented to:
    Kurt Stridinger, Jamie Czech, and Vincent Hall
    for their work on “Netflix’s Business Model and Strategy in Renting Movies and TV Episodes”
  • Second Place Award in the Business Case Competition presented to:
    Ryan Egan, Megan Morris, and Joshua Noble
    for their work on “Redbox’s Strategy in Movie Rental Industries”

College of Education and Educational Technology

  • Best Poster Award in the College of Education and Educational Technology presented to:
    Bridgett C. Ryan
    for her poster on “The Language and Literacy Gap”

College of Fine Arts

  • Best Performance Award presented to:
    Angelica M. Dunsavage and Alexandria C. Hull
    for their ballet, Marriage, Then Love
  • Juried Art Exhibition

  • First Place Award presented to:
    Seth Barnes
    for his work, “Receptary,” oil on canvas
  • Second Place Award presented to:
    Kyla Groat 
    for her work, “The Straw that Broke the Camel's Back”
  • Third Place Award presented to:
    Mary Beth Heicher 
    for her work, “Sun Bleached Bones,” in sterling silver and bone

College of Health and Human Services

  • Best Poster Award in the College of Health and Human Services presented to:
    Katlyn M. Cekovsky, Jacqueline A. Clark, Ashley M. Bowser, and Lura I. Repa 
    for their poster on “Palliative Care for Children and Their Families”
  • Outstanding Presentation Award presented to:
    Amber C. Fishel
    for her presentation on “The Neuroscience Debate: Does Education Impact How Students Feel About Juveniles Serving Life in Prison”

College of Humanities and Social Sciences

  • Best Poster Award in the College of Humanities and Social Sciences presented to:
    Victor R. Velez and Rebecca West 
    for their poster on “Project-Scoping in Powdermill Nature Reserve Using GIS”
  • Outstanding Presentation Award presented to:
    Jennifer M. Johnson 
    for her presentation on “The Effect of Immigration on State Wages”
  • Outstanding Presentation Award presented to:
    Paige A. Peterson 
    for her presentation on “Perspectives on the Puritan and Revolutionary Period”
  • Outstanding Presentation Award presented to:
    Matthew W. Finley 
    for his presentation on “Hazing and Warrior Societies: Personal Experiences of U.S. Army Hazing”

College of Natural Sciences and Mathematics

(tie for Best Poster)

  • Best Poster Award in the College of Natural Sciences and Mathematics presented to:
    Charles Voyton and Alan Kessler
    for their poster on “Detection of Tomato Mosaic Virus (ToMV) Using One Step Reverse Transcription”
  • Best Poster Award in the College of Natural Sciences and Mathematics presented to:
    John K. Kamau
    for his poster on “Persea Americana as a Source of Biofuel”

Sigma Xi Awards

  • First Place Award presented to:
    Daniel J. O'Hara 
    For his poster on “Slip Partitioning Offshore Southeast Taiwan and Southward Propagation of the Longitudinal Valley Fault: Evidence from Strain Inversions and Statistical Analyses”
  • Second Place Award presented to:
    Rebecca Beadling 
    For her poster on “A Study on the Effects of Copper as a Stressor on the Life History and Physiological Characteristics of Multiple Generations of Zebra Fish, Danio rerio”
  • Third Place Award presented to:
    Renee Heldman 
    For her poster on “Comparing Lake and Soil Geochemistry to Understand Limitations on Biology in Anartica”

Department of Mathematics, Scholarships–Creating Opportunities for Applying Mathematics

  • S-COAM Best Computational Science Poster presented to:
    David B. Williams-Young 
    For his poster on “Predicting Relative Activities of Enzymes Using Computed Chemical Properties”

University Libraries Best Bibliography Awards

  • First Place Award presented to:
    Teresa Stage 
    for the bibliography for her presentation, “Walking for Britain: The Ramblers’ Association and the Creation of Britain’s National Parks”
  • Second Place Award presented to:
    Kristin Long and Lauren Meuschke
    for the bibliography for their poster, “Classroom Management Strategies: Planned Ignoring & ‘Catching Them Being Good’”

ECO Undergraduate Research Award for Innovation in Sustainability

  • Presented to:
    Heather E. McGinnis 
    for her poster on the “Analysis of Abandoned Mine Drainage (AMD) Impacts on Bear Run, Indiana County, PA, During Times of Abnormally High Precipitation in 2011”
  • Undergraduate Scholars Forum
  • Stright Hall, Room 129
    210 South Tenth Street
    Indiana, PA 15705
  • Phone: 724-357-2244
  • Fax: 724-357-2715
  • Office Hours
  • Monday through Friday
  • 8:00 a.m. – 12:00 p.m.
  • 1:00 p.m. – 4:30 p.m.