Skip to Content - Skip to Navigation

Provost Scholars Announced for 2009–2010

The following students have been recognized as Provost Scholars at Indiana University of Pennsylvania for the 2009–2010 academic year.

At the start of the Fall semester, any undergraduate student who meets the following requirement is eligible to be named a Provost Scholar: a current junior with a minimum of 45 semester hours earned at IUP with a cumulative grade-point average of 3.5 or higher.

Provost Scholar recognition is given only once during a student’s time of study at IUP.

Adams

Littlestown

Brandi L. Pittinger, Mengus Hill Road, Physical Education and Sport

Biglerville

Gregory J. Wenk, High Street, Biology Education

Allegheny

Allison Park

Matthew R. Braun, Tanglewood Drive, Physics Education; Kerry L. Connolly, Hampton Valley Drive, Elementary Education
Bethel Park; Zachary W. Fish, Bethel Crest Drive, English

Carnegie

Kerry A. Orchowski, Lindsay Road, Music Education

Elizabeth

Hillary E. Barton, Monongahela Avenue, Art Education; Jared M. Crevar, Monongahela Avenue, Elementary Education

Gibsonia

Elena M. Brandimarti, Delo Drive, Nutrition; Amanda R. Coppola, Shawnee Court, Elementary Education; Kimberly A. Craft, North Montour Road, Anthropology; Emily R. Labriola, Prince Phillip Court, Fashion Merchandising; Natalie M. Shaefer, Phillips Road, Journalism

Monroeville

Jena L. Antonelli, East Patty Lane, Social Studies Education; Rachel L. Burgess, Old Concord Road, Nursing; Elizabeth M. Buros, Mountain View Drive, Communications Media; Amy A. Connelly, Hochberg Road, Interior Design; Hanna L. Gratzmiller, Poplar Street, Speech and Language Pathology Education; Angelina A. Kultasova, Cedar Ridge Drive, English Education; Sarah L. Rodgers, Harvard Road, Family and Consumer Science Education

Moon Township

Caitlyn M. Perl, Amherst Avenue, Education of Exceptional Persons

Oakmont

Justin Rossi, Woodland Avenue, Criminology; Lindsay A. Scatena, Eighth Street, Safety Sciences

Pittsburgh

Jessica L. Barker, Arlington Street, Art Education; Gregory L. Becker, Castle Road, Music Education; Emily R. Bogden, Voelkel Avenue, Nutrition; Alicia D. Cullen, Fox Drive, Sociology; Rachel K. Enck, Almont Avenue, Nutrition; Nicole Flamgletti, Highland Road, Criminology; Danielle C. Harrison, Mayer Drive, Elementary Education.

Joshua K. Hoffee, Elizabeth Street, Criminology; Anthony P. Jendrzejewski, McKelvey Road, Criminology; Jake J. Kearney, Worcester Drive, Music Education; Jenna L. Kukla, Hartl Lane, Physical Education and Sport; Brian J. Marks, Meteor Circle, Computer Science; Carly E. McPartland, Hilpert Street, Elementary Education.

Christina M. Parise, Long Road, Anthropology; Samantha L. Parrish, Bingham Drive, Spanish; Kayla M. Porter, Hurston Way, Health and Physical Education; Kimberly R. Skarns, Ford Avenue, English Education; Matthew S. Zandier, Carlyn Drive, Management

Plum

Matthew S. Swackhammer, Mardi Gras Drive, Accounting

Swissvale

Robert P. Putala, Cannon Street

Wexford

Mark C. Sestini, Birchwood Court, Finance

Armstrong

Distant

Melanie A. Bowman, Family and Consumer Science Education

Elderton

Rhonda R. Shondelmyer, Elementary Education

Ford City

Stephen B. Shiring, Fourth Avenue, Chemistry

Kittanning

Alicia R. Berasi, Glade Run Road, Music Education; Jason S. Metro, Business Technology Support; Angela M. Morris, Harrison Street, Accounting; Courtney M. Myers, Education of Exceptional Persons; Jennifer M. Spangler, Ford City Road, Elementary Education; Keri L. Weaver, Garfield Street, Interior Design; Kayleigh R. Wingard, Nursing

Leechburg

Daniel L. Dunmire, Floral Avenue, Criminology; Karlee C. Fisher, Evergreen Road, Speech and Language Pathology Education; Katelynn J. Pochiba, Grant Avenue, Respiratory Care

Rural Valley

Tyler R. Hockenberry, Colonial Road, Criminology; Edward A. Karloski, Powers Crossroad Road, Computer Science

Spring Church

Heather D. Wagner, Wagner Lane, Psychology

West Leechburg

Brittany M. Blair, Giron Street, English Education

Worthington

Caleb J. Grafton, Lafferty Road, Speech and Language Pathology Education

Beaver

Beaver

Louis J. Didio, Buffalo Street, Physics Education; Cassandra L. Ziegler, Tuscarawas Road, Biology

Beaver Falls

Nicholas A. Ali, Emmet Drive, History; Samantha J. Fabiani, Center Street, Theater

Bedford

Everett

Thomas N. Light, Hawthorne Drive, International Business

Imler

Lacey Y. Claar, North Imler Valley Road, Physical Education and Sport

New Enterprise

Jennifer K. Long, Brumbaugh Road, Music Education

Schellsburg

Kathryn N. Deremer, Smoky Ridge Road, Nursing

Berks

Fleetwood

Chelsey L. Reed, Kim Winona Court, Nursing

Reading

Jessica E. Sedoti, Fern Avenue, Communications Media

Sinking Spring

Meghan M. Shoff, Kirkwood Avenue, Athletic Training

Blair

Altoona

Jordan M. Galentine, Crawford Avenue, Anthropology; Jeremy P. Hetrick, Poland Avenue, Music Education; Ashton Romano, Ruskin Drive, Anthropology; Danielle L. Saylor, Ivyside Drive, Accounting; Samantha J. Settimo, 28th Avenue, English Education

Claysburg

Sarah L. Ebersole, Buttermilk Hollow Road, Music Education

Duncansville

Casey J. Miller, Tree Lane, Nuclear Medicine Technology

Hollidaysburg

Lindsay J. Bender, Route 1, Mathematics

Martinsburg

Abram J. Seymour, Henrietta Road, Finance

Williamsburg

Kristan J. Lang, West Third Street, Interior Design; Joy L. Shanholtz, Maple Street, English Education

Bucks

Chalfont

Brittany M. Johns, Revere Drive, Finance

Langhorne

Alexandria K. Misnik, Croasdale Drive, Fashion Merchandising

New Britain

Brianna Whalen, Willow Wood Drive, Elementary Education

Rome

Sarah L. Salitrynski, Route 1, Music Education

Sellersville

Kevin A. Toothman, Hughes Avenue, Biology

Ulster

Genna L. Chilson, Route 2, Family and Consumer Science Education

Butler

Butler

Kali A. Collins, Elementary Education

Cranberry Township

Leah E. Sahady, Jacylyn Drive, Early Childhood Education; Zachary J. Salopek, Duncan Court, Communications Media; Faith R. Sclichtkrull, Settlers Village Circle, Child and Family Studies

Evans City

Gretchen M. Ludwig, Schar Road, Mathematics Education

Fenelton

Tiffany S. Koss, Burke Road, Nursing; Heather M. Weleski, Chicora Fenelton Road, Deaf Education

Renfrew

Nicole E. Cancilla, Dick Road, Accounting

Cambria

Ashville

Meghan N. Earnest, McMullen Road, Early Childhood Education

Blandburg

Haley M. Noel, Skyline Drive, Art Education

Johnstown

Megan E. Babal, Wonder Street, History; Elizabeth A. Friedman, Messenger Street, Criminology; Matthew A. Kauffman, Saylor School Road, Criminology; Ryan W. Mikolic, Benshoff Hill Road, Criminology; Luke M. Slezak, Louisa Place, Health and Physical Education; Maureen A. Wesner, Bucknell Avenue, Family and Consumer Science Education; Sebastian Wolf, Hill Drive, Physical Education and Sport

Loretto

Johnna M. Casale, Fashion Merchandising; Samantha J. Cretin, Cretin Lane, Art Education

Nanty Glo

Maria R. Cornetti, Allie Buck Road, Accounting; Michaela A. O’Toole, Second Street, English Education

Nicktown

Lisa M. McCombie, Saint Joseph Street, Chemistry; Alexa N. Pawloski, Blue Goose Road, Accounting

Northern Cambria

Christopher S. Havrilla, Steele Avenue, Accounting; Robert A. Livingston, Chestnut Avenue, Safety Sciences; Joseph M. Rocco, Elder Avenue, Biology

Portage

Tracy L. Jubina, Golf Course Road, Health and Physical Education; Sarah A. Williams, Sportsman Road, Anthropology

Salix

Philip A. Trout, Beautyline Drive, Criminology

Sidman

Becky R. Wess, Fairview Avenue, Nutrition

Summerhill

Nicole I. Madison, New Germany Road, Child and Family Studies; Michael J. Wilson, Second Avenue, Journalism

Vintondale

Jessica C. Brown, Route 22 Highway East, Journalism

Centre

Aaronsburg

Courtney D. Stitzer, Tattletown Road, Nursing

Bellefonte

Erica R. Haslet, Lincoln Lane, Criminology

Boalsburg

Kyla L. Jackson, West Drive, Respiratory Care

State College

Travis R. Walker, Rolling Ridge Drive, Accounting

Chester

Downingtown

Jillian L. Veit, Prospect Avenue, Fashion Merchandising

West Chester

Teresa M. Ramalho, Hartford Square, Music Education

West Grove

Laura J. Fox, Elliott Drive, Chemistry; Adam M. Loeb, Violet Lane, Music Education

Oxford

Daniel Cerritos, Hodgson Street, Spanish for International Trade; Nicole M. Robinson, Austin Drive, Music Education

Clearfield

Burnside

Bradley L. Hoover, East Third Street, Political Science

Curwensville

Leslie A. Palmer, High Street, Theater; Megan R. Russell, Laurel Run Road, Early Childhood Education/Pre-K–Grade 6

Dubois

Amber M. Gearhart, Thunderbird Road, Elementary Education; Emily A. Gresock, Treasure Lake, Nursing; Emily M. Grieve, Knarr Street, Nursing; Jenna I. Kougher, Wasson Avenue, Disability Services; Andrew J. Welch, Treasure Lake, Accounting

Mahaffey

Craig R. Peterson, Bracken Road, Art Education; Rebecca Peterson, Bracken Road, Education of Exceptional Persons; Rachel M. Stuble, East Main Street, Mathematics Education

Woodland

Sara M. Dixon, Shawville Highway, Nursing

Columbia

Stillwater

Alison M. Rhinard, Zaners Bridge Road, Interior Design

Crawford

Cambridge Springs

Ashley L. Kenny, Miller Station Road, Family and Consumer Science Education

Cochranton

Melissa E. Clark, Art; Emilee A. Dolan, Vincent Road, Accounting

Conneaut Lake

Andrew J. Motzing, West Townline Road, Criminology

Meadville

Holly Griffith, Pine Street, Early Childhood Education/Pre-K–Grade 6

Cumberland

Carlisle

Alyssa B. Fultz, Wheatfield Drive, Elementary Education; Richard J. Juday, Walnut Bottom Road, Finance; Jonathan C. Mentzer, Gobin Drive, Accounting

Mechanicsburg

Joel T. Keckler, Hamilton Avenue, Natural Science

Dauphin

Harrisburg

Jennifer M. Beveridge, Sweetbrier Terrace, Chemistry; Sarah M. Trovato, Devonshire Road, Spanish for International Trade; Thomas C. Wambach, Huntsdale Court, Anthropology

Middletown

Nicole M. Johnston, Apple Avenue, Hospitality Management

Millersburg

Michelle L. Artz, Lebo Street, Interior Design

Delaware

Darby

Yatta Pewa, Ellis Avenue, Nursing

Media

Theresa L. Burns, Sandy Bank Road, French Education K-12

Wallingford

Bridget M. Widdowson, Austin Court, Political Science

Elk

Johnsonburg

Michelle A. Franco, Ridgway Road, Hospitality Management

Ridgway

Shaina M. Buhler, Luchs Road, Nuclear Medicine Technolgy; Dina Dush, Evergreen Drive, Hospitality Management; Ethan A. White, Walnut Street, Hospitality Management

Saint Marys

Megan L. Agosti, Arbutus Lane, Physics Education; Andrew W. Glass, Million Dollar Highway, Safety Sciences

Erie

Edinboro

Courtney N. Buchna, Angling Road, Family and Consumer Science Education; Lee M. Everett, Old State Road, Nutrition; Brent E. Hutchison, Beau Drive, Nursing; Jeffrey B. Hutchison, Beau Drive, Social Studies Education

Erie

Jeffrey M. Campbell, Shady Avenue, Physical Education and Sport; Suzanne A. Johnston, Auburn Street, Spanish; Lauren M. Roth, Nagle Road, Early Childhood Education/Pre-K–Grade 6; Allison M. Sokolowski, Kilpatrick Avenue, Accounting; Nadia C. Szymanski, East Avenue, Chemistry

Wattsburg

Rachel N. Brozewicz, May Road, Nursing

Fayette

Belle Vernon

James T. Johnson, Rankin Road, Music Education; Colin T. O’Brien, Willowbrook Road, Art Education

Dawson

Chelsey M. Kreinbrook, Davis Road, Finance

Uledi

Jessica K. Martin, Nutrition

Huntingdon

Entriken

Stacie C. Keith, Entriken Road, Nutrition

Mill Creek

Tyler W. Covert, Grove Road, History

Robertsdale

Alicia R. Pollock, Hoover Road, Health and Physical Education

Indiana

Blairsville

Zachary Graham, Newport Road, International Studies; Christopher C. Long, Hazel Street, Music Education; Stephanie N. Smathers, Rome Street, Spanish Education K-12; Craig M. Uss, South Spring Street, Computer Science

Clymer

Jenna L. Irwin, Hancock Street, Elementary Education; Alexander G. Kirsch, Laurel Run Road, Music Education

Commodore

Anna K. Brady, Purchase Line Road, Criminology

Creekside

Nicole T. Buzzelli, Water Street Road, Child and Family Studies; Justin R. Hill, Hudson Road, Mathematics Education; Casey A. Kowchuck, Johnston Road, Finance; Kaitlyn M. Yeomans, Benjamin Lane, Elementary Education

Heilwood

Kathleen G. Larson, Pine Street, Psychology

Home

Kimberly A. Miloser, Ruth Drive, Speech and Language Pathology Education; Melody L. Thomas, Communications Media

Homer City

Nathaniel S. Bauer, Gemmell Road, Criminology; Monica L. Lenzi, West Church Street, Elementary Education; Alyse M. Scheuermann, West Elm Street, Political Science

Indiana

Osamah A. Altammami, Sandro Street, Management Information Systems; Christopher G. Anthony, Forest Ridge Road, Theater; Joseph Q. Appolonia, Pine Crest Drive, Accounting; Christopher E. Bauer, Newport Drive, Psychology; Christian A. Buggey, Water Street, Safety Sciences; Melanie J. Carl, Anderson Avenue, Management.

Rose V. Catlos, Rebecca Street, English; Brennan R. Cebula, North First Street, Biology; Michael S. Deemer, Walnut Street, Anthropology; Lindsey N. DePra, Pratt Drive, Art Education; Vincent J. DeStefano, South Fifth Street, Art Education; Brittany M. Dudt, Five Points Road, Nutrition; Nicholas G. Gallo, Queen Lane, Spanish Education K-12.

Roddy O. Gibbs, South Third Street, Psychology; Thomas C. Kerr, Edgewood Avenue, Geography; Laura M. Leach, Mansfield Avenue, Marketing; Alexandra M. Mathe, Warren Road, Nursing; Janelle L. McCombie, Washington Street, Nursing; Eric R. Nystrom, Geography; Shiela I. Otwane, Philadelphia Street, Nursing.

Lauren A. Petro, Easy Street, Spanish Education K-12; Alex B. Pfeffer, Forest Ridge Road, Finance; Amy L. Rankin, Concord Street, Elementary Education; Ethan J. Robinson, Church Street, International Business; Kathleen M. Ruckdeschel, Coolspring Road, Philosophy; Catherine R. Tidwell, Biology.

Emily C. Trenney, Locust Lane, Early Childhood Education/ Pre-K–Grade 6; Wentao Wang, Communications Media; Sarah E. Williams, Second Street, Music Education; Kevin R. Winters, Winterfield Road, Management Information Systems; Yoong Loo Wong, School Street, Accounting; Lauren G. Young, Black Walnut Road, Marketing.

Marion Center

James P. Zewe, Biochemistry

Rochester Mills

Travis E. Himes, Parson Road, Applied Mathematics

Saltsburg

Holly M. Shirley, Washington Road, Environmental Health Science

Shelocta

Eric L. Pinkerton, Parkwood Road, Communications Media; Stephanie M. Shimmel, Laurel Road, Human Resource Management

Smicksburg

Erin M. Lockhart, Human Resource Management

Jefferson

Brookville

Stephanie L. Beatty, Taylor Street, Music Education; Brittany J. Shaffer, Plotner Road, Finance

Reynoldsville

Kimberly R. Siverling, Grant Street, Journalism

Juniata

Mifflintown

Earl M. Hockenberry, Biology

Lackawanna

Scranton

Samuel K. Failing, Myrtle Street, Philosophy

Lancaster

Elizabethtown

Rosalee M. Frederick, Kenbridge Lane, Athletic Training; Andrew J. Payne, West Hummelstown Street, Music Performance

Kirkwood

Elizabeth A. Proffitt, Schoolhouse Road, English

Lancaster

Joshua M. Hughes, Pennwick Road, Management; Ellen Ochs-Gregory, Leaman Road, Sociology

Lititz

Jacqueline E. Preston, Canterbury Court, Deaf Education

Reinholds

Ashlee M. Long, Mohns Hill Road, Biology

Lawrence

Ellwood City

Frank O. Duncan, Woodside Avenue, Criminology; Marla J. Flecher, Locust Terrace, Management Information Systems

Lebanon

Annville

Kristen M. Schott, East Cedar Street, Theater

Fredericksburg

Jonathan G. Hehnly, Mount Zion Road, Criminology

Jonestown

Heather L. Rine, Jonestown Road, Criminology

Newmanstown

Helen M. Pennypacker, Barry Lane, Elementary Education

Lehigh

Allentown

Lorainne N. Memary, North Kiowa Street, Finance

Coplay

Emily T. Pany, Maple Street, Social Studies Education

Emmaus

Stephen Christensen, North Third Street, Biochemistry; Anne E. Dewalt, Chestnut Hill Road, Family and Consumer Science Education; Sarah Q. McGovern, Kings Highway, Fashion Merchandising

Macungie

Kristen K. Schupp, Hillcrest Drive, Speech and Language Pathology Education; Elizabeth M. Storck, Chardonnay Drive, Speech and Language Pathology Education

Wescosville

James A. Naunas, Cornerstone Road, Finance

Whitehall

Brian Krall, Grandview Drive, Music

Luzerne

Avoca

Danielle McAndrew, William Street, Social Studies Education

Wilkes Barre

Deanna M. Belsky, Courtright Street, Biochemistry

West Hazleton

Megan G. McFarling, North Broad Street, Finance

Lycoming

Jersey Shore

Holly K. DeMarco, Wurster Road, Nutrition

Montoursville

Cory M. Flick, Weldon Street, Accounting

Mercer

Grove City

Casey R. Leigh, Nutt Road, Fashion Merchandising

Hadley

Carly B. McConnell, Pine Hollow Drive, Natural Science

Sharon

April L. Snyderwine, Wilson Street, Elementary Education

West Middlesex

Richard T. Hosfelt, Weldon Street, Accounting; Lauren A. Palmer, Mitchell Road, Early Childhood Education/Pre-K–Grade 6

Mifflin

McClure

Kayla A. Lash, Back Maitland Road, Nursing

Monroe

Bartonsville

Emily L. Mross, Journalism

Cresco

Eric R. Franzo, Anthropology

East Stroudsburg

Ashley M. Ertel, Short Hill Road, Sociology

Saylorsburg

Amber A. Bittiger, English Education; Deanna C. Meek, Highpoint Street, Management

Montgomery

Colmar

Ashley E. Mandes, East Walnut Street, Criminology

Glenside

Apris M. Walker, Fortune Road, Communications Media

Hatfield

Brittany R. Allman, South Main Street, Physical Education and Sport

North Wales

Danielle R. Eppinger, Stump Road, Physical Education and Sport

Pennsburg

Samantha J. Devine, Otts Road, Communications Media

Souderton

Angela N. DeGennaro, Thornton Court, Education of Exceptional Persons; Laura C. Roberts, Wynnefield Drive, Hospitality Management

Willow Grove

Lindsey M. Harris, Duffield Street, Fashion Merchandising

Northampton

Bethlehem

Gregory H. Vogler, Biafore Avenue, Music Performance

Easton

Garritt K. Fleming, Baldwin Drive, Psychology

Walnutport

Kylie E. Boskey, East Zimmer Drive, Interior Design 

Northumberland

Northumberland

Chad A. Brady, Comfort Road, Accounting

Sunbury

Jayme N. Ritchie, State Route, Interior Design; Kyla I. Groat, Catawissa Avenue, Art

Perry

Millerstown

Kira L. Wray, Hilltop Road, Nursing

Philadelphia

Kareema T. Alston, Paul Street, Criminology; Alisha L. Conway, East Country Club Road, Natural Science; Tiara C. Brock-DeShields, North Eighth Street, Child and Family Studies; Jarred A. Smith, South Fifty-Second Street, Political Science; Nikia N. Proctor, West Oxford Street, Sociology

Pike

Lackawaxen

Matthew T. Carasiti, Criminology

Milford

Alyssa K. McCarthy, Macs Lane, Nursing

Schuylkill

Saint Clair

Andrea K. Kroznuskie, Fairview Street, Economics

Schuylkill Haven

Decerie S. Tatel, Ranch Road, Art

Snyder

Selinsgrove

Joshua D. Hoke, Colonial Drive, Regional Planning

Somerset

Cairnbrook

Alison J. Buben, Second Street, Computer Science

Fairhope

Kayla B. Mothersbaugh, Glencoe Road, Interior Design

Somerset

Alex T. Minnick, South Franklin Avenue, Mathematics Education

Windber

Andrew M. Fluder, Twenty-Fifth Street, Finance

Susquehanna

Forest City

Ashley M. Roberts, Stone Bridge Lane, Family and Consumer Science Education

Tioga

Mansfield

Kerri Evans, Wakefield Terrace, Mathematics Education

Venango

Venus

Christine M. Snyder, County Line Road, Music Education

Washington

Hickory

Daniel M. Saftner, Washington Avenue, Geology

Lawrence

Jaclyn D. Kliber, Old Farm Road, Family and Consumer Science Education

McDonald

Jason A. Burkett, Windridge Circle, Criminology; Renee M. Ruggiero, Reissing Road, Education of Exceptional Persons

North Charleroi

Patrick I. Camut, Conrad Avenue, Art Education

Venetia

Natalie C. Corkos, Ridgeview Drive, English

Westmoreland

Acme

Aimee J. Irwin, Laurel Lane, English Education

Apollo

Dane T. Mitcheson, Larimer Trail, Safety Sciences; Rongjin Weng, North Warren Avenue, Chemistry

Ardara

Nathaniel D. Fessler, Lighthouse Lane, Theater

Derry

Geoffrey A. Maus, South Summit Street, Theater; Brandi L. Shine, Seventeenth Street, Early Childhood Education/Pre-K–Grade-6

Export

Emily A. Franey, Harrison City Road, Journalism

Greensburg

Katie M. Bebar, Elm Street, Art Education; Stephanie M. Concannon, Ridgeway Road, Accounting; Brittany A. DiChello, Crestridge Drive, Economics; Jonathan E. Henninger, Rimrock Road, Biochemistry; Ashlee B. Jury, Sassafras Lane, English; Douglas W. Trenk, Alexander Avenue, Health and Physical Education

Harrison City

Jennifer L. Levy, Buck Run Road, Speech and Language Pathology Education

Irwin

Christina M. Carroll, Brush Creek Road, Elementary Education; Tyler N. Nuzzo, Penntowne Drive, Speech and Language Pathology Education; Michael J. Visnick, Long Drive, Music Education

Jeannette

Amber N. Contino, Penn Adamsburg Road, Elementary Education; Zachary J. Dreskler, Lockwood Drive, Hospitality Management; Steven W. Soroko, Bushy Run Road, Safety Sciences

Latrobe

Jamie K. Boerio, Glacier Court, Music Education; Mark A. Regalla, Physics

Ligonier

Alexandria L. Grab, Tall Timber Drive, Elementary Education

Lower Burrell

Anthony J. LeDonne, Wallace Street, Geology

Monessen

Rachel A. Dzimiera, Jones Street, Nuclear Medicine Technology

Mount Pleasant

Nathan J. Forbes, Washington Street, Social Studies Education; Zachary D. Hartman, Melissa Drive, Economics and Mathematics; Allison L. Shumar, North Diamond Street, English Education

New Alexandria

Laura N. Liprando, Tanager Drive, Accounting

New Florence

Brittany N. Skedel, Nursing; Nevin J. Zimmerman, Spanish Education K-12

New Kensington

Lea R. Nelson, Lois Drive, Elementary Education; Nicole A. Shannon, Martin Avenue, Criminology; Maria L. Toney, Fernledge Drive, Deaf Education

North Huntingdon

Ashley M. Dworek, Quaker Drive, Health and Physical Education; Laura A. Wagner, Fifth Street, Nursing

Trafford

Mark A. Woleslagle, Pine Hollow Road, Finance

York

Hanover

Danielle M. Barnhart, Oakwood Drive, Speech and Language Pathology Education; Andrew P. King, Sheridan Drive, Geography

Jacobus

Jennifer L. Gohn, Ensminger Drive, Interior Design

Manchester

Roxanne N. Hotaling, East Parkview Road, Art Education

New Freedom

Lauren N. Anderson, Independence Drive, Nursing; Derek T. Hartlove, Penny Lane, Nursing

York

Stacey K. Burwick, Quaker Drive, Music Education; Kaitlin F. MacKenzie, Honey Valley Road, Nursing; Michelle H. Maurtua, Greenwood Road, Nursing; Brandon A. Snyder, Lyndhurst Road, Criminology; Ian D. Todd, Cranmere Lane, Philosophy

Outside Pennsylvania

California

Victoria M. Constant, West Bainbridge Road, San Diego, Biochemistry; Brittany L. Gordon, Lakeshore Drive, Fairfield, Religious Studies

Maine

Sarah L. Flewelling, Curtis Street, Pittsfield, International Studies

Maryland

Jennifer L. Michelli, Emmaline Drive, New Market, Elementary Education; Christopher R. Poet, Independence Road, Clear Spring, Music Education

New Jersey

Alexandra L. Carlton, Chadwick Drive, Voorhees, Deaf Education; Lauren A. Delesky, Diamond Road, Jackson, Music Education; Melissa A. Muniz, Yorkshire Drive, Toms River, Family and Consumer Science Education

New York

Meredith S. Bird, West Leyden, Asian Studies

Ohio

Bridget J. Connolly, Delaware, Criminology; Ashley N. Rossi, East Pine Lake Road, Petersburg, Psychology; Madeline P. Schulte, Muskegon Drive, Cincinnati, Nursing; Emily A. Shaver, Millshire Drive, Centerville, Theater; Katherine M. Watkins, National Road, Belmont, Art

Virginia

Meghan K. Decker, Hume Court, Leesburg, Deaf Education; Keri D. Durrett, Falmouth Drive, Fredericksburg, Theater; Rebecca K. Schwartzman, Koopman Court, Lorton, International Studies

West Virginia

Lauren M. Bauer, Baytree Drive, Wheeling, Deaf Education

International Students

China

Zhini Xia, Changsha, Finance

Botswana

Romin Patel, Gaborone, Finance

Posted on 3/23/2010 1:28:52 PM

Recent News

    Subscribe to the IUP News Feed

    RSS Feed