Skip to Content - Skip to Navigation

Culinary Arts Dean’s Recognition List for Summer 2009

The Academy of Culinary Arts has released its Dean’s Recognition List for Academic Excellence for the Summer 2009 semester. Students are named to the list when they achieve a grade-point average of 3.25 or higher.

The academy, located in Punxsutawney, is one of only 112 programs in the United States fully accredited by the American Culinary Federation, the maximum accreditation possible for culinary programs in the United States.

Programs with ACF accreditation have met or exceeded published industry standards and are distinguished from hundreds of other post-secondary culinary programs in the nation.

Following is the recognition list. Pennsylvania students are listed first, organized by county of residence, followed by non-Pennsylvania students.

Allegheny

Tonisha Brown, of Dunlap Street, Pittsburgh
John Solomon, of Meadowridge Lane, Gibsonia

Blair

Stephanie Baker, of Bellemeade Drive, Altoona

Butler

Valerie Heitzer, of East Butler
Denver Hoak, Sarver Road, Sarver
Danae Karenbauer, Greatbelt Road, Butler
Gretchen McCormick, Lessner Lane, Butler
Carrie Riddle, Bowman Lane, Slippery Rock

Cambria

Ronald Havyer, of Woodvale Avenue, Johnstown
Rex Hoffman, Ralph Street, Johnstown
Kelly Hollinger, Charlies Road, Summerhill
Ryan Kline, of Otto Road, Hastings
Courtney Piro, Emilio Street, Johnstown
Justin Young, of Strayer Street, Johnstown

Clarion

Cassandra Lander, Oakwood Lane, Shippenville
Caleb McNany, Emleton Street, St. Petersburg

Clearfield

John Breth, of Breth Lane, LaJose
Brandi Turner, of Colonel Drake Highway, Mahaffey

Crawford

Kevin Sawatsky, Meadville

Cumberland

Charles Agnew, of South Madder Drive, Mechanicsburg
Jena Milakovic, Sussex Road, Camp Hill

Delaware

Matthew Plourde, Aston

Erie

Eileen Dengler, Dutchmill Lane, Williamsville
David Loop, Tower Road, Wattsburg
Emily Savage, Parker Road, Holland
Adrienne Wall, Silverthorn Road, Edinboro

Greene

Ralph Bunch, of Waynesburg

Indiana

Jillian MacPherson, Juneau Road, Punxsutawney
Renee Lastner, Melloney Lane, Indiana
Barbara Huey, Brink Road, Glen Campbell

Lancaster

Emily Ellis, of Rineer Drive, Quarryville
Jenni Williams, of Raleigh Drive, Lancaster

Mifflin

Mattea Kauffman, Mountain Lane, McVeytown

Monroe

Adrienna Troisi, Pocono Lake

Philadelphia

Shermain Rodriguez-Cortes, Burton Street, Philadelphia

Potter

Case DeGroff, of Cherry Springs Road, Coudersport

Tioga

Ashley Hurler, Corubb Road, Knoxville

Venango

Justin Stromyer, Seneca

Warren

Jason Snavley, Tidioute, Warren
Cory Seeker, Jefferson Street, Warren

Washington

Shannon Burgan, of Fox Creek Road, Venetia

Westmoreland

Kathryn Benson, of Moss Haven Way, Ligonier
Heather Bertino, of Trailer Boulevard, Lower Burrell

York

Andrew Eppley, Dallastown

The following students are from outside Pennsylvania:

Maryland

Robert Butler, of Greenberry Road, Hagerstown

New Jersey

Ann Colangelo, of Littleton Road, Morris Plains

Texas

Ryan Ng, Knight Robin, San Antonio

Virginia

John Lay, Cardinal Lane, Fredericksburg