Skip to Content - Skip to Navigation

Academy of Culinary Arts Spring 2009 Dean's Recognition List

Students are named to the Dean’s Recognition List for academic excellence at the Academy of Culinary Arts when they achieve a grade-point average of 3.25 or higher.

The academy, located in Punxsutawney, is one of only 112 programs in the United States fully accredited by the American Culinary Federation. Programs with ACF accreditation have met or exceeded published industry standards and are distinguished from hundreds of other post-secondary culinary programs in the nation. ACF accreditation is the maximum accreditation possible for culinary programs in the United States.

Recognized students from Pennsylvania are as follows:

Allegheny County

Gibsonia

John Solomon

Monroeville

Angela Held

Pittsburgh

Tonisha Brown

Blair County

Altoona

Stephanie Baker

Hollidaysburg

Daniel Dillier

Bucks County

Langhorne

Jeffrey Brunermer

Butler County

Butler

Katlyn Davanzati
Danea Karenbauer
Gretchen McCormick

East Butler

Valerie Heitzer

Cambria County

Hastings

Ryan Kline

Johnstown

Rex Hoffman
Justin Young

Summerhill

Kristie Breyer
Kelly Hollinger

Clarion County

Shippenville

Cassandra Lander

Clearfield County

Clearfield

Vanessa Gangewere
Brooke Jordan

LaJose

John Breth

Mahaffey

Brandi Turner

Crawford County

Meadville

Kevin Sawatsky
Kimberly Walton

Cumberland County

Camp Hill

Jena Milakovic

Mechanicsburg

Charles Agnew

Mt. Holly Springs

Ashlee Shildt

Dauphin County

Millersburg

Taryn Challenger

Delaware County

Aston

Matthew Plourde

Erie County

Edinboro

Andrienne Wall

Erie

Jessica Brown

Hamburg

Michael Flynn

Holland

Emily Savage

Wattsburg

David Loop

Williamsville

Eileen Dengler

Fayette County

Connellsville

John Clark

Greene County

Waynesburg

Ralph Bunch

Indiana County

Glen Campbell

Barbara Huey

Home

Ashley Stadtmiller

Indiana

Renee Lastner
Anita Pollock

Punxsutawney

Jillian MacPherson

Jefferson County

Falls Creek

Ian Bailley

Lackawanna County

Factoryville

Kate Petrewski

Lancaster County

Lancaster

Jenni Williams

Quarryville

Emily Ellis

Lawrence County

New Castle

Sara Bintrim

New Wilmington

Reva Douglas

Mercer County

Sharon

Gabrielle Rahn

Mifflin County

McVeytown

Mattea Kauffman

Monroe County

Pocono Lake

Adrienna Troisi

Philadelphia County

Philadelphia

Shermain Rodriguez

Potter County

Coudersport

Case DeGroff

Somerset County

Somerset

William Raupach

Warren County

Tidioute

Jason Snavley

Warren

Cory Seeker

Washington County

Charleroi

Haylie Santoro

Venetia

Shannon Burgan

Westmoreland County

Lower Burrell

Heather Bertino

Ligonier

Kathryn Benson

York County

Dallastown

Andrew Eppley

East Berlin

Rachel Musser

Maryland

Frederick County

Walkersville

Alexsandra Snyder

Washington County

Hagerstown

Robert Butler

Michigan

Clare County

Harrison

Lacey Smith

New Jersey

Morris County

Morris Plains

Ann Colangelo

Middlesex County

South Plainfield

Jennifer Vasquez

Ohio

Lake County

Perry

Lisa Merrill

Texas

Bexar County

San Antonio

Ryan Ng