Skip to Content - Skip to Navigation

Provost Scholars Announced for 2008-2009

The following students have been recognized as Provost Scholars at Indiana University of Pennsylvania.

At the start of the Fall semester, any undergraduate student who meets the following requirement is eligible to be named a Provost Scholar: a current junior with a minimum of 45 semester hours earned at IUP with a cumulative grade-point average of 3.5 or higher.

Provost Scholar recognition is given only once during a student's time of study at IUP.

Adams

East Berlin

Bryanna Nicole Kutz, Old Loghouse Road, B.S. in Accounting

Gettysburg

Caleb John Swinn, East Lincoln Avenue, B.A. in History

Allegheny

Allison Park

Ashley Sommer Florijan, Linwood Drive, B.S. in Accounting; Nicole Lauren Nowosielski, Willow Oak Drive, B.A. in Psychology; Benjamin Trevor Shulman, Apple Ridge Drive, B.A. in Art; Jeffrey Joseph Wittmer, Shoreham Road, B.S.Ed. in Mathematics Education

Bethel Park

Kelsey Elizabeth Backstrom, Fruitwood Drive, B.S.Ed. in Music Education; Amy Lynn Rudolph, Daleview Drive, B.S. in Marketing; Emily R. Sasso, Main Street, B.S.Ed. in Elementary Education; Maria Lynn Talarico, B.S. in Nursing

Brackenridge

Lauren Renee Koharchik, Nevada Street, B.S.Ed. in Music Education

Gibsonia

Dana N. Lombardo, Valleyvue Drive, B.S.Ed. in Art Education

Imperial

Adriane McGraw, Bayberry Lane, B.S. in Management

Monroeville

Emily Arwen Cyphers, Hamlet Court, B.S. in Child and Family Studies; Amanda Rae Easha, Lincoln Avenue, B.S. in Communications Media; Megan Virginia Edwards, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education; Melanie Mascaro, Cavitt Road, B.S.Ed. in French Education; Emily Ann Wurm, Garden City Drive, B.S.Ed. in Art Education

Moon Township

Alyssa Nicole Godfrey, Bertley Ridge Drive, B.A. in Journalism

Natrona Heights

Adam Edward Friel, Painter Avenue, B.S. in Safety Sciences; Elisa J. Hill, Talisman Lane, B.S.Ed. in Music Education; Stephanie Rose Turka, Maiden Lane, B.S. in Communications Media

Oakmont

Michael John Pappa, Eleventh Street Oakmont, B.S.Ed. in Social Studies Education

Pittsburgh

Jeffrey Martin Andrulonis, Rosewood Drive, B.S. in Human Resource Management; Michelle Bleil, Lincoln Street, B.S.Ed. in Elementary Education; Neil Thomas Caponi, Greenridge Drive, B.S. in Accounting; Jonathan Michael Caruso, Amsterdam Street, B.S. in Human Resource Management; Natalie Elizabeth Cawley, Iroquois Avenue, B.S. in Marketing; Taylor Wyand Couch, Woodland Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Patrick Mark Coulehan, York Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education.

Jessica Lynn Federovich, Aspen Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; Laura Lee Freismuth, Lee Avenue, B.S. in Human Resource Management; Brittany M. Fuller, Ottillia Street, B.A. in Criminology; Katherine Fuller, Yarrow Lane, B.A. in English; Jeffery James Jackson, Crimson Drive, B.S. in Management; Weatherly Noel Krieger, Clematis Boulevard, B.S.Ed. in Elementary Education; Jennifer E. LeJeune, Lucina Avenue, B.S.Ed. in Elementary Education; Robert Alan Link, Sylvania Drive, B.S. in Communications Media; Mia Elizabeth MacDonald, Center Road, B.S.Ed. in Art Education; Nicole M. Masucci, Hillsdale Avenue, B.S.Ed. in Elementary Education.

Kelly Ann McMurtry, Saint Andrews Court, B.A. in English; Stephanie Rose Phelos, Pearce Road, B.S.Ed. in Art Education; Noelle Christine Reinheimer, Scholar Drive, B.S. in Interior Design; Linnea Anne Robison, B.S. in Biology; Elizabeth Nagla Rodgers, King James Dr, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education; Jessica Kaitlyn Schnebel, Gail Drive, B.S.Ed. in Mathematics Education; Daniel Michael Senkow, Louann Street, B.A. in Criminology; Jessica Ann Youra, Oak Street, B.S. in Disability Services

South Park

Kelli Marie Murawski, Strawbridge Drive, B.S. in Physical Education and Sport

Verona

Andrew J. Bruni, Union Street, B.A. in History

West Mifflin

Lyndsay Michelle Krall, Bost Drive, B.S. in Child and Family Studies

Armstrong

Adrian

Kenneth P. Nutter, Waterway Drive, B.A. in Anthropology; Deborah Ann Reid, Adrian Sherrett Road, B.S. in Accounting

Dayton

Jason Stephen Schrecongost, Spruce Hollow Road, B.S. in Management Information Systems

Elderton

Marissa R. Bruno, B.S.Ed. in Music Education

Ford City

Devyn Julia Opalka, Fourth Avenue, B.S. in Accounting; Brittney Leigh Shope, Fort Run Road, B.S. in Accounting

Kittanning

Angela Kristina Colo, Keystone Boulevard, B.A. in Psychology; Mallorie Dawn Franceschi, Westmont Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; Joshua P. Garcia, McCanna Street, A.A.S. in Electro Optics; Laura Dee Kline, Cleveland Street, B.S. in Accounting

Leechburg

Samantha Nicole Bond, Beale Avenue, B.A. in Journalism

North Apollo

Sean Timothy O'Neil, Moore Avenue, B.S.Ed. in Music Education

Beaver

Beaver Falls

Laura K Heiman, Coralberry Drive, B.A. in History

Darlington

Jaclyn Diana Priddy, Blackhawk Road, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education

Freedom

Sarah Jean Romasco, Second Avenue, B.S.Ed. in Mathematics Education

Monaca

Emily G. Dobson, Blaine Road, B.F.A. in Art Studio

New Brighton

Shannon Mary Guckert, B.S.Ed. in Elementary Education

Bedford

Everett

Jessica E Hann, B.F.A. in Music Performance;

Manns Choice

Christine Renee Leydig, Allegheny Road, B.S. in Nursing

New Paris

Shane A. Slagle, Ridge Market Road, B.S. in International Business

Berks

Birdsboro

Tiffany Allison Messner, B.S. in Athletic Training

Lyon Station

Belinda Krist Arndt, B.A. in International Studies

Sinking Spring

Christopher James Thompson, Keats Drive, B.S.Ed. in Music Education

Blair

Altoona

Dennis A. Graziosi, Bellemeade Drive, B.A. in History; Olga Marina Herren, Clairmont Drive, B.A. in Psychology

Hollidaysburg

Rachel Alyson Morgan, B.A. in Art

Roaring Spring

Andrew Curtis Shoop, Poplar Street, B.A. in Economics

Tyrone

Ashley E. Noll, Knarr Road, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education

Bradford

Athens

Lauren Elizabeth Hosterman, Woodland Pines Road, B.S. in Hospitality Management

Sayre

Amanda Kinney Crandall, Centerville Road, B.S. in Nutrition

Bucks

Bensalem

Erica Lauren Franklin, Amwell Street, B.S. in Nutrition

Kintnersville

Nicholas Ian Royack, Red Bridge Road, B.S. in Accounting

Levittown

Daniel Kriger, Dawn Road, B.S. in Marketing

Quakertown

Zara M. Mammele, Penrose Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Warminster

Lindsay Marie Bowler, Kent Road, B.S. in Natural Science; Heather Nunn, Willow Drive, B.S. in Regional Planning; Christina Marie Walter, Claire Road, B.S. in Communications Media

Butler

Butler

Matthew Cody Celestin, South Bluff Street, B.A. in Criminology

Cranberry Township

Natalie Rose Czerwinski, Woodbine Drive, B.S.Ed. in Art Education;
Ashley Marie Golen, Ridge Court, B.A. in Art; Amanda Rose Gorniak, Challedon Court, B.S.Ed. in Elementary Education; Jon Michael Ross, Pinehurst Drive, B.S. in Natural Science

Portersville

Lauren Kaye Tibbens, West Park Road, B.S. in Environmental Health Science

West Sunbury

Erin M. King, Stoney Run Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Cambria

Carrolltown

Jenna Lyn Platt, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Elmora

Patricia L. Sponsky, B.S.Ed. in Elementary Education

Ebensburg

Daniel Joseph Berzonsky, Winterset Road, B.S. in Accounting; Rebecca Rae Burkett, B.S. in Nuclear Medicine Technology; Paul Joseph Fagan, Winterset Road, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons; Eric Simon Goodrich, Snake Road, B.S. in Biology

Johnstown

Marcella Marie Arcurio, Berkey Drive, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education; Amanda Nicole Geiser, Darr Street, B.A. in Criminology; Leah Elizabeth Gontkovic, Krings Street, B.S. in Marketing; Andrew John Kessler, Albany Street, B.A. in Criminology; Christopher Patrick Koop, Vickroy Avenue, B.A. in Political Science.

Lindsey Marie Petrilla, Jacqueline Drive, B.S. in Hospitality Management; Philip L. Reitnauer, Olim Street, B.S. in Accounting; Cyril Paul Rumsey, Regal Drive, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Laurena R. Saade, Tioga Street, B.S. in Nutrition; Shawn Michael Vigne, Ferry Street, B.A. in Criminology

Loretto

Susan B. Rambeau, Iceplant Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Mineral Point

Alyssa Irene Burkey, Dovetail Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Kelsey L. Dickert, Lyle Street, B.A. in Art

Nanty Glo

Jessica Renee McEvoy, Third Street, B.S. in Management; Julie Ann Ostinowsky, Roberts Street, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Rachel A. Teeter, Fords Corner Road, B.A. in Psychology

Nicktown

Travis George Bobik, Mosscreek Road, B.A. in Criminology

Northern Cambria

Caitlin Elizabeth Hamryszak, Bigler Avenue, B.S. in Communications Media; Shea L. Parfitt, Angel Lane, B.S. in Accounting;
Christina Marie Rocco, Elder Avenue, B.S. in Marketing; Jessica Valeria, B.S.Ed. in Elementary Education

Portage

Dawn Marie Usry, Tammy Lane, B.S.Ed. in Music Education

Sidman

Sara Anne Duncan, Cameron Avenue, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Cameron

Emporium

Whitney E. Jones, Sizerville Road, B.S. in Physical Education and Sport

Carbon

Nesquehoning

Jessica Lynn Davidovich, Blueberry Lane, B.S.Ed. in Spanish Education

Centre

Centre Hall

Abram J. Knarr, Colyer Avenue, B.A. in Psychology

Chester

Avondale

Antonio Cesar Ayllon, Sherry Lane, B.A. in Economics/Mathematics; Linda Herrera, Tandy Lane, B.A. in Criminology

Downingtown

Kimberly Anne Kowalski, Carriage Drive, B.S.Ed. in Spanish Education

Oxford

Kierstin Lynn Bolton, Briarcroft Drive, B.A. in Asian Studies

West Grove

Rae Rooney Burger, Harvest Lane, B.A. in Journalism

Clarion

East Brady

Michael Regis Steiner, Kittanning Hollow Road, B.A. in Criminology

Clearfield

DuBois

Jacob M. Wareham, East Park Avenue, B.A. in Art

La Jose

Dora Marie Smith, B.S.Ed. in Elementary Education

Mahaffey

Kelly Francis Ridgway, West Main Street, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Morrisdale

Jessica Rae Sabol, Allport Cutoff, B.A. in English

Columbia

Berwick

Julie Y. Sarver, B.S.Ed. in Music Education

Orangeville

Richard Charles Lee, Kline Road, B.A. in Music

Crawford

Cochranton

Kayli Elizabeth Foulk, South Franklin Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Conneaut Lake

Derek Douglas Tabar, Greiser Road, B.S. in Accounting

Springboro

Daniel Kevin Drumm, North Main Street, B.S.Ed. in Music Education

Cumberland

Boiling Springs

Tyler Charles Brown, Crape Myrtle Drive, B.S.Ed. in English Education; Richard Edward Recordon, Blossom Terrace, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Camp Hill

Kristin Marie Beaver, Carriage House Drive, B.S. in Fashion Merchandising; Katharine J. Steinour, B.S.Ed. in Social Studies Education

Mechanicsburg

Tara M. Jordan, Canterbury Drive, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Janelle Elizabeth Pieper, Woodside Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; Benjamin T. Yost, Conley Drive, B.A. in Economics

Dauphin

Harrisburg

Elizabeth Ann Proctor, Mountain View Street, B.S.Ed. in Deaf Education

Hummelstown

Courtney Elizabeth Monn, Darthmouth Road, B.S. in Marketing

Middletown

Amy Jean Leonard, Highland Avenue, B.S.Ed. in Music Education

Millersburg

Tiffany Mae Koppenhaver, B.S. in Hospitality Management

Delaware

Darby

Austin T. Tidwell, B.S. in Biology

Elk

Saint Marys

Brian Richard Ferragine, Terrace Road, B.A. in Criminology; Stephanie Anne Palmer, East Eschbach Road, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education

Erie

Erie

Andrew John Antolik, Illinois Avenue, BS in Management; Rachel Anne Buckley, East Grandview Boulevardd, B.S. in Nuclear Medicine Technology; Lynn E. Cutshall, Cypress Street, B.S. in Interior Design; Elizabeth A. Groucutt, Hereford Road, B.S.Ed. in English Education.

Ryan Michael Kraus, Parkwood Drive, B.S.Ed. in Music Education; Robert J. Kupniewski, Presta Court, B.S.Ed. in Business Education; Allison L. Marshall, Foxboro Court, B.S.Ed. in Social Studies Education; Paul James Sykes, South Colonial Parkway, B.A. in Political Science

North East

Kyle Joseph Kirsch, Lola Lane, BS in Finance

Fayette

Belle Vernon

Jennifer A. Cowen, Brown Street, B.S.Ed. in Art Education; Louis James Fisher, Rockwood Road, B.A. in Criminology; Vanderbilt: Andrew Robert Giles, Front Street, B.S.Ed. in Music Education

Franklin

Chambersburg

Kathryn Trayer Aughinbaugh, Prairie Drive, B.S. in Fashion Merchandising; Laura Danielle Strayer, Cresson Drive, BFA in Art Studio

Waynesboro

Shannon R. Harkins, Dickinson Avenue, B.A. in Political Science; Scott Andrew Ziegler, B.S.Ed. in Music Education

Greene

Graysville

Andrew Scott Behm, Webster Road, B.S. in Natural Science

Waynesburg

Caitlyn Ann Sukolsky, Sherman Avenue, B.F.A. in Art Studio

Huntingdon

Huntingdon

Kevin Michael Huhn, Cold Springs Road, B.S.Ed. in Music Education

James Creek

Jordan Dean Gutshall, B.S. in Management

Saltillo

Hillary Kendelle Shope, Main Street, B.S. in Accounting

Indiana

Blairsville

Kayla Lynn Machak, Palmerton Road, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons

Cherry Tree

Julie A. Lowe, Pioneer Lake Trail, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Michelle Kay Matko, Hillsdale Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Clymer

Kenneth J. Glassford, Overman Road, B.S. in Biology; Kelly J. Houser, Evergreen Road, B.S. in Business Technology Support; Brent L. Kensey, B.A. in Computer Science; Steven J. Koches, Dixon Road, B.S. in Hospitality Management; Megan Danielle Matko, Alder Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Glen Campbell

Sarah J. Reid, B.A. in Economics

Home

Tiffany N. Cornman, Whitesell Road, BSED in Mathematics Education; Amanda Louise Griffith, Nastase Road, B.A. in Psychology; James Paul Shellhammer, Potts Road, B.S. in Natural Science; Jenna Adele Sitosky, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education

Homer City

Jessica Sue Beere, B.A. in Psychology;  Kari Cathleen Cameron, West Elm Street, B.S. in Accounting; Sherry M. Duncan, Duncan Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Kayla N. Foust, Ridge Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Indiana

Leonard Carl Anderson, Gompers Avenue, B.A. in Journalism; Matthew Alexander Browe, Shady Drive, B.S. in Natural Science; Megan Elizabeth Bush, Papermill Avenue, B.S.Ed. in Elementary Education; Jacqueline Rose Buterbaugh, Evergreen Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; Jennifer Casanova, B.S. in Chemistry; Hope Marie Detweiler, B.S. in Accounting.

Ashley D. Dodson, Centennial Drive, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Hally L. Dravecky, Home Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education; Tiffany Marie Dyer, Philadelphia Street, B.S. in Biology; Megan R. Filler, Degaetano Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Evan John Grabowski, Revere Circle, B.S.Ed. in Music Education; Heather N. Harvey, Dawn Drive, B.S.Ed. in Elementary Education.

Chloe Elizabeth Hatcher, Coates Lane, B.S.Ed. in Elementary Education; Carissa Michelle Hines, Nixon Avenue, B.S. in Biology; Rachel Arlia Holuta, Hoyt Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; John Michael Kopczyk, Geesey Road, B.S. in Mathematics; Christopher Michael Kuhar, Stonegate Road, B.S. in Management; Ayanda Martha Masilela, College Lodge Road, B.A. in Geography.

Misty Caitlin McCurdy, B.S.Ed. in Art Education; Zachary Michael Morrow, Wilson Avenue, B.S. in Finance; Lauralee Ann Neale, Indian Springs Road, B.A. in Psychology; Nicholas Joseph Parrish, B.S. in Management; Stephanie Elise Phillips, Washington Street, B.S.Ed. in Music Education; Adam Alexander Prato, Franklin Circle, B.S. in Safety Sciences; Valerie D. Quarles, Fulton Lane, B.S.Ed. in Elementary Education.

Jason Hrvoje Rados, Briarwood Drive, B.A. in Economics; Zack Michael Ramey, South 14th street, B.S.Ed. in Art Education; Sara M. Rising, B.A. in Journalism; Nicole Ruth Roser, Airport Road, B.A. in Journalism; Jacob Shane Rougeaux, Diamond Avenue, B.A. in Geography; Christina N. Samuels, B.A. in Anthropology; Kithmini Nissantha Seneviratne, Keats Way, B.A. in Anthropology; Scott Daniel Shirley, Country Lane, B.S. in Physical Education and Sport.

 Alyssa M. Shubra, Aaron Lane, BS in Accounting; Emily L. Shubra, Aaron Lane, B.S. in Accounting; Shawna Lynn Smith, West Pike Road, B.S. in Safety Sciences; Michael John Stewart, Grant Street, B.A. in Criminology; Jeneanne G. Taylor, Whittier Drive, B.S. in Management Information Systems; Josephine Siena Tidwell, B.A. in Biology.

Elise S. Vanderneck, Chestnut Street, B.S. in Child and Family Studies; Jing Weng, Mayflower, B.S. in Accounting; Tricia M. Whitesel, Maple Avenue, B.S. in Safety Sciences; Tabitha Ann Yagle, Sunset Drive, B.S. in Finance; Robert Emerson Zuzek, B.A. in Anthropology

Marion Center

Lindsey Marie Stefurak, Deerfield Drive, B.S. in Accounting

Penn Run

Jeanette Alison Shaffer, Chestnut Ridge Road, B.S. in Management; Randall Conner Strong, B.A. in Psychology

Plumville

Samantha Jourdan Mallik, B.S. in Nutrition

Rossiter

Ashley Nicole Hill, Pollock Road, B.S. in Biology

Saltsburg

Katie Mae Provias, B.S. in Accounting

Smicksburg

Tara Leann DeVaughn, Lake Drive, B.A. in Criminology

Jefferson

Brockway

Christine Rebecca Douglass, Egypt Road, B.F.A. in Music Performance

Brookville

Caitlin Jo Cook, Franklin Avenue, B.S.Ed. in Elementary Education; Mark Edward Wolfe, Wolfe Drive, B.A. in Psychology

Falls Creek

Shauna Renee Tudor, Kyle Run Road, B.S.Ed. in Music Education

Punxsutawney

Kaylah M. Burke, Blocks Road, B.A. in Psychology; Adrienne Jonquil Goss, Indiana Street, B.A. in Sociology; Michele Lynn Seger, Juneau Road, B.S. in Safety Sciences; Amanda Ann Setree, Harmony Road, B.S.Ed. in French Education; Jennifer L. Skarbek, Graffius Avenue, B.S.Ed. in English Education

Sykesville

Renee Lee Gamble, Stanley Bottom Street, B.S. in Nursing; Thomas Everett Nichols, Paradise Road, B.S. in Athletic Training

Lackawanna

Simpson

Amanda Cook, Prospect Street, B.A. in Criminology

Lancaster

Denver

Amanda Lynn Tanner, Creamery Road, B.S. in Interior Design

Lancaster

Matthew William Jones, Copley Drive, B.A. in Political Science; Alyssa Crowe Lunz, Buch Avenue, B.A. in English; Kelly Lauren Reese, Brookfield Road, B.S. in Interior Design

Lititz

Jennifer N. Sies, Ridings Way, B.S. in Nursing

Manheim

Emily Jean Cowhey, South Main Street, B.A. in Psychology

Quarryville

Danielle Louise Fisher, North Tanglewood Drive, B.S.Ed. in Elementary Education

Lawrence

Ellwood City

Amy J. Bessell, Mill Bridge Road, B.S. in Biology

Lebanon

Lebanon

Sheila Teresa MacLean, Heritage Lane, B.S.Ed. in Deaf Education

Palmyra

Jessica Mae Richards, Clover Lane, B.S.Ed. in Biology Education

Lehigh

Allentown

Shaun Michael Royer, Edgewood Ridge Court, B.S. in Finance

Center Valley

Brynne Marie Hamm, West Hopewell Road, B.S. in Communications Media

Fogelsville

Nicole A. Moyer, B.S.Ed. in Deaf Education

Macungie

Vanessa Marie Oren, Lantern Court, B.S. in Accounting

New Tripoli

Elizabeth J. Deck, Flint Hill Road, B.A. in Sociology

Lycoming

Muncy

Nicole Elise Blessing, South Market Street, B.A. in Journalism

Williamsport

Jessica Rose Vance, Grampian Boulevard, B.S. in Nutrition

McKean

Smethport

Katelin Elizabeth Wolfe, B.A. in Criminology

Mercer

Grove City

Rachel Elena Englehart, North Liberty Road, B.S. in Management

Hermitage

Jennifer Lyn Harper, Donald Road, B.S. in Nursing; Erin E. Mentrek, Ridgewood Drive, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education

Sharon

Bradley Michael Kiester, South, B.A. in Criminology

Mifflin

Milroy

Shannon Danielle George, B.A. in Journalism

Monroe

Cresco

Nicole Doris Scrudato, White Oak Road, B.A. in Journalism

Montgomery

Audubon

Stephanie Nicole Gryga, Regency Drive, B.A. in Psychology

Horsham

Paul Michael Schenk, Norristown Road, B.S. in Marketing

Norristown

Jamie Nicole Palmerio, Taft Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Sanatoga

Alexandria Emily Slinkard, Village Lane, B.S. in Physical Education and Sport

Telford

Caitlyn Aileen Rosenberger, Ridge Road, B.S.Ed. in English Education

Montour

Danville

Amberlee Ryanne Taylor, Bloom Street, B.A. in Political Science

Northampton

Easton

Erick David Randolph, Royal Manor Road, B.A. in Psychology

Hellertown

Kristen Ellen Mills, Birch Road, B.A. in History

Northumberland

Elysburg

Corey A. Pilkus, East Center Street, B.S. in Management Information Systems

Paxinos

Katherine Laura Hopta, Jasmine Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Philadelphia

Philadelphia

Allison Shade Abey, Provident Road, B.S. in Management; James Robert Halloran, Primrose Road, B.A. in Journalism; Annette P. Waddington, B.A. in Political Science

Pike

Milford

Meghan A. McCarthy, Macs Lane, B.S. in Marketing

Snyder

Freeburg

Matthew Scott Gemberling, New Market Street, B.S.Ed. in Music Education

Somerset

Cairnbrook

Angie Marie Lane, School Road, B.A. in Criminology

Fort Hill

Jenny Ruth Conn, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Somerset

Aimee Sue Krause, Raceland Road, B.S. in Nutrition; Ruth Janice Retassie, South Park Avenue, B.A. in Philosophy

Windber

Kayla Richelle McCann, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons; Nathan Joseph Pagano, Graham Avenue, B.S. in Biology; Kayla Erin Soohy, Old Bedford Pike, B.S. in Child and Family Studies

Susquehanna

Forest City

Laura Jean Curtis, Hudson Street, B.A. in Psychology

Friendsville

Christopher Thomas Stanis, B.S. in Biology

Venango

Oil City

Erica L'Huillier, Wyllis Street, B.A. in Political Science

Washington

Canonsburg

Annalese K. Weldy, South Central Avenue, B.S.Ed. in Mathematics Education

Mc Donald

Jillian K. Butts, Apple Ridge Road, B.S.Ed. in Elementary Education; Jocelyn Katherine Butts, Apple Ridge Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Monongahela

David Matthew Verno, Anton Street, B.S.Ed. in Music Education

Washington

Alexandra Lynn Caffrey, Royal Oak Drive, B.S. in Fashion Merchandising; Jason Thomas Grimm, Woodlawn Drive, B.S. in Accounting

Westmoreland

Apollo

April Jean Pollock, Hoover Drive, B.S. in Marketing; Sarah Elizabeth Walker, Crestwood Drive, B.A. in Psychology

Bolivar

Bridget E. Young, Washington Street, B.A. in Religious Studies

Export

Samantha Jane Heasley, B.S.Ed. in Speech and Language Pathology Education; Jeremy Lucas Snider, Pennsylvania Street, B.A. in English

Greensburg

Brittany Ann Gasparro, Cribbs Street, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Corey Lee Mentch, Arch Avenue, B.S.Ed. in Health and Physical Education; Ryan J. Rauch, Mount Pleasant Street, B.S. in Nursing

Harrison City

Meredith D. Caskey, Rooster Court, B.S. in Accounting

Irwin

Brooke L. Campbell, Manchester Drive, B.S.Ed. in Elementary Education

Jeannette

Kelly E. Shaw, Sunview Avenue, B.S. in Management

Latrobe

Kristen Ashley Edgerly, Chestnut Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education; Kortney E. Haines, Owens Lane, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Joshua L. Kosker, Dailey Avenue, B.F.A. in Art Studio; James D. McCleary, Pierce Street, B.S. in Marketing; Heather Lynne Thomas, High Meadows Court, B.S.Ed. in Early Childhood Education; Ann Margaret Zedek, Ice House Road, B.S.Ed. in Early Childhood Education

Ligonier

Harley D. Schultz, Tosh Road, B.A. in English

Murrysville

Maura McHugh Barrett, Impala Drive, B.S. in Chemistry

New Derry

Stephanie Lynn Moga, B.S.Ed. in Social Studies Education

New Kensington

Brittany Marie Walters, Shady Avenue, B.A. in Anthropology

North Huntingdon

Amber M. Dworek, Quaker Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education; Andrew Vincent Gorenz, Adams Drive, B.S.Ed. in Music Education; Melanie M. Lane, Marcia Drive, B.S.Ed. in Elementary Education; Daniel Jerome Sprumont, Bruce Drive, B.S. in Communications Media

North Irwin

Bree Ellen Bigelow, Washington Avenue, B.S. in Biology

Scottdale

Stormie Gail Clark, Jennings Avenue, B.S.Ed. in Music Education; Justina Ann Crawford, Mount Pleasant Road, B.S.Ed. in Music Education

Trafford

Kimberly Jane Boonie, Gilmore Avenue, B.S.Ed. in Chemistry Education; Leigh Anne Steffan, William Drive, B.S. in Nutrition

Wyoming

Factoryville

Courtney E. Koelsch, B.S. in Accounting

York

Lewisberry

Bryan C. Carlson, Market Street, B.A. in Criminology

York

Jennifer E. Barton, Vicki Drive, B.A. in Music; Katherine Laurel Jasmann, Heather Drive, B.A. in Theater

Outside Pennsylvania

California

Kaitlin Rebecca Hughes, Rita Court, Santa Clara, B.S.E.D. in Music Education

Erin B O'Brien, North Marcile Avenue, Glendora, B.A. in History

Colorado

James Andrew Choy, Mission Way, Broomfield B.S. in Human Resource Management

Connecticut

Megan Rose Keenan, Tilquist Road, Oxford, B.A. in French

Maryland

Daniel Steven Anderson, Canterbury Drive, Sykesville, B.S. in Management Information Systems

Adam Robert Fitterer, Douglas Avenue, New Market, B.A. in Criminology

Sarah Elizabeth Langan, Bosc Court, Thurmont, B.A. in French for International Trade

Michigan

Laura Christine Robinette, Golfside Drive, B.S. in Marketing

New Jersey

Alana Jo Schafer, Colonial Court, Tabernacle, B.S.E.D. in Deaf Education

David M. Stockton, Thousand Oak Lane, Manahawkin, B.S.E.D. in Music Education

Kelly Theresa Strusiak, New Bedford Road, West Milford, B.S.E.D. in Elementary Education

New York

Timothy Paul Knickerbocker, Salt Point Turnpike, Clinton Corners, B.S.E.D. in Music Education

Ohio

Kierstin Alyse Filla, Bean Road, Chardon, B.S. in Athletic Training

Joseph William Pelland, Scottsdale Avenue, Columbus, B.S. in Accounting

Michael A. Stutzman, County Road, Millersburg, B.S. in Natural Science

Texas

Sarah M Grim, Windy Gorge Drive, Kingwood, B.S.E.D. in English Education

Virginia

Elizabeth Antoinette LaBrecque, Russell Road, Purcellville, B.A. in Anthropology

Erich Carl Weiss, Pitcock Lane, Winchester, VA, B.S.E.D. in Elementary Education

International Students

Nigeria

Odinaka Frances Onovo, Abuja, B.A. in Economics

Fowosimiloluwa Omoyosola Opayemi, A Western Avenue, Lagos, B.A. in Criminology

Patricia Adedotun Tolu-Ajayi, Ijaoye St Off Waec, Lagos, B.S. in Biology

United Kingdom

Kayleigh Ann Thadani, A Regency Place, London SP1P 2DZ, B.A. in Theater