Skip to Content - Skip to Navigation

Summer 2008 Dean's List

Undergraduate students receive recognition on the dean's list for each semester (or summer sessions cumulatively) in which they earn at least a 3.25 grade-point average based on at least 12 semester hours of graded (not pass/fail) coursework.

Students named to the summer 2008 dean's list are listed alphabetically by county of residence and sorted by town, listed with the degree they are seeking and major.

Dean's list students from Pennsylvania counties are as follows:

Allegheny County

Allison Park

Nora Ann Alden, Wallace Road, B.A. in Political Science

Daniel David Cook, Emery Drive, B.S. in Disability Services

Sean Charles Cordell, Countryside Drive, B.A. in Sociology

Jonathan D. Stokes, Towne Court, B.S. in Accounting

Bethel Park

Kathryn Kristine Yohe, Bethel Church Road, B.S. in Communications Media

Brackenridge

Nathan Sean Ballard, Eighth Avenue, B.A. in Criminology

Cheswick

Kristen Danielle Stitzel, Dunedin Drive, B.S. in Fashion Merchandising

Coraopolis

Patrick Maxwell McClean, Ridge Avenue, B.S. in Marketing

Dana Macklin Snyder, Jackson Street, B.S. in Communications Media

Gibsonia

Dana N. Lombardo, Valleyvue Drive, B.S.Ed. in Art Education

Glenshaw

Kristin Provident, B.F.A. in Art Studio

Monroeville

Scott E. Haberle, California Avenue, B.S. in Communications Media

Katherine Josephine Leonard, Lincoln Avenue, B.S. in Accounting

Krysta Leigh Pampena, Barbara Ann Drive, B.A. in Criminology

Stephen Gentry Papay, College Park Drive, B.S. in Physical Education and Sport

Kraig Herbert Riley, Greenvale Drive, B.S. in Communications Media

Munhall

Lauren M. Spelman, Green Street, B.A. in Sociology

Natrona Heights

Kristina Marie Conroy, Outlook Street, B.S. in Physical Education and Sport

Michael David Gaydeski, Duhurst Drive, B.A. in Computer Science

Jessica L. Heitzer, Circle Court, B.A. in Sociology

North Versailles

Audrey Yvonne Furby, East Carter Drive, B.A. in Psychology

Pittsburgh

Stephanie Jo Adams, Crestview Drive, B.S. in Hospitality Management

Jeffrey Martin Andrulonis, Rosewood Drive, Business

Summer Jewel Burke, Julian Drive, B.S. in Communications Media

Vito Kevin Caporal, Walton Avenue, B.S. in Hospitality Management

Frank Allen Ciavarra, B.S. in Communications Media

Beth Elaine Dougherty, Siesta Drive, B.S. in Human Resource Management

Chad Austin Jockel, McIntyre Road, B.A. in Geography

Robin F. Griffin, Leland Street, B.S. in Communications Media

William Robert Haas, Sollinger Lane, B.A. in Criminology

Adriane Rae Lee, B.S. in Respiratory Care

Mia Elizabeth MacDonald, Center Road, B.S.Ed. in Art Education

Joseph Richard Mathias, New Texas Road, B.S. in Management

Katie Marie McDonough, Hunter Drive, B.A. in Sociology

Molly L. Miller, B.S. in Nursing

Stacy Rae Zuk, Country Club Drive, B.S. in Communications Media

Armstrong County

Dayton

Erica D. Walter, B.S. in Child and Family Studies

Elderton

Maryanne Elizabeth Brown, B.S. in Communications Media

Kittanning

Jessica Sue Beere, Cleveland Street, B.A. in Psychology

Rural Valley

Karli Marie Kaplon, Locust Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Beaver County

New Brighton

Christopher T. Jaros, Barker Avenue, B.S. in Regional Planning

Chase Robert McNutt, Fairfield Drive, B.A. in Psychology

Berks County

Blandon

Andrea L. Kessler, East Wesner Road, B.A. in Criminology

Lyon Station

Belinda Krist Arndt, B.A. in International Studies

Reading

Phylip T. Crafton, Upland Avenue, B.S. in Human Resource Management

Megan E. Giles, Ashbourne Drive, B.A. in Criminology

Blair County

Altoona

Laura P. Kelly, B.S. in Communications Media

Jill Marie Sheehe, Greenway Drive, B.S.Ed. in Art Education

Claysburg

Jordan M. Treese, B.A. in Sociology

Hollidaysburg

Colin Joshua Brown, Jones Street, B.S. in Safety Sciences

Lauren Nicole Hickox, Clearview Drive, B.S.Ed. in Art Education

Rachel Alyson Morgan, B.A. in Art

Williamsburg

Amy Elizabeth Houck, Cardinal Circle, B.A. in Sociology

Bradford County

Sayre

Brian C. Flick, Mill Street, B.S. in Physical Education and Sport

Bucks County

Bensalem

Matthew Adam Cohen, Euston Court, B.S. in Communications Media

Holland

Michael M. Andolina, Indian Summer Drive, B.S. in Physical Education and Sport

Langhorne

Jenna Louise Kelch, Old Mill Drive, B.S. in Fashion Merchandising

Richboro

Samantha Ashley Brenner, Worthington Mill Road, B.A. in Psychology

Robyn L. Markowitz, Peter Drive, B.A. in Sociology

Warminster

Chelsea Leigh Calahan, Tarleton Place, B.A. in Criminology

Butler County

Butler

Mark R. Capriotti, Buttercup Road, B.S. in Marketing

Markie Danielle Ponsonby, Hilltop Drive, B.A. in Criminology

Heather Rebecca Ruffel, Oliver Drive, B.S. in Hospitality Management

Cranberry Township

Brittany Lynn Bond, Cherrington Drive, B.S. in Communications Media

Sara E. DiPaola, Haine School Road, B.S. in Communications Media

Aaron M. Sibenac, Skyview Drive, B.S. in Safety Sciences

Sarver

Devyn Jayms Duffy, Sarver Road, B.A. in Political Science

Seven Fields

Amanda Brooke Stein, Brookside Lane, B.S.Ed. in Art Education

Cambria County

Johnstown

April U. Cox, Bond Street, B.A. in Sociology

Stacey Nicole Deitle, Beechwood Street, B.S. in Communications Media

Joshua Andrew Hetrick, Saylor School Road

Richard Michael Paserba Tessari, Albany Street, B.S. in Communications Media

Richard Matthew Pietron, Curtis Drive, B.S. in Safety Sciences

Loren Paige Pribish, McCord Avenue, B.S. in Marketing

Steven P. Valko, Work Drive, B.S. in Hospitality Management

Nicktown

Vanessa L. Britton, Henry Dumm Farm Lane, B.A. in Psychology

Cameron County

Emporium

Jessica Darlene Weekley, Nickler Road, B.S. in Management

Centre County

Centre Hall

Lindsey Nicole DePra, Tusseyville Road, B.S.Ed. in Art Education

Philipsburg

Brandon J. McCliment, Mallard Road; Cory S. Wood, Keystone Hill

Chester County

Coatesville

Carol M. Shuler, Chester Avenue, B.A. in Psychology

New London

Bryan Robert Kassner, B.S. in Hospitality Management

Clarion County

Rimersburg

Allyson MacKenzie Hale, Locker Road, B.S. in Management

Clearfield County

Houtzdale

Michael Phillip Kitko, Kendrick Road, B.S. in Marketing

Osceola Mills

Aaron B. Levonick, Blanchard Street

Columbia County

Bloomsburg

Laura M. Haile, B.A. in Sociology

Crawford County

Conneaut Lake

Megan Marie Kaputa, Water Street, B.S. in Hospitality Management

Meadville

Philip Jonathon Siverd, B.A. in Criminology

Saegertown

Lucy A. Hazelet, B.S. in Communications Media

Cumberland County

Carlisle

Brooke Elizabeth Mathna, Springview Road, B.A. in Psychology

Mechanicsburg

Jack Hammond Dreibelbis, B.A. in Economics

Miranda Jo Harmon, Windrush Lane, B.S. in Hospitality Management

Shippensburg

Emma Rochelle Kovanic, Springfield Road, B.S. in Marketing

Dauphin County

Halifax

Renee D. Howe, Camp Hebron Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Harrisburg

Quinton M. Cobb, Jordan Drive, B.A. in Criminology

Delaware County

Havertown

Kyle Steven Hennessey, Hollis Road, B.S. in Marketing

Nicholas Michael Wood, Lawson Avenue, B.S. in Hospitality Management

Yeadon

Michelle C. Brock, Bullock Avenue, B.S. in Biology

Elk County

Ridgway

Joseph Lee Buhler, Grand Slam Road, B.A. in Criminology

St. Marys

David Michael Leuschel, Earth Road, B.S. in Management

Robert E. Pearsall, Penn Road, B.S. in Management

Randall Francis Pearsall, Penn Road, B.S. in Marketing

Wilcox

Amy Jo Olewinski, Brechtel Road, B.S. in Nursing

Erie County

Albion

Matthew James Duda, Reservoir Road, B.S. in Physical Education and Sport

Erie

Marc A. Bailey, Davison Avenue, B.A. in Criminology

Fairview

Daniel Craig Brasington, Larch Drive, B.A. in Criminology

Fayette County

Fayette City

Sarah S. Romanchak, Washington Drive, B.A. in Criminology

Franklin County

Greencastle

Lydia Ann Mannion, Williamson Avenue, B.A. in Psychology

Fulton County

McConnellsburg

Jade Marie Anthony, East Wood Street, B.S. in Fashion Merchandising

Huntingdon County

Alexandria

Jessica LeeAnne Toth, B.S.Ed. in Mathematics Education

Indiana County

Blairsville

Elizabeth Marie Goldberg, Johnson Avenue, B.S. in Marketing

Jared T. Rovison, Palmerton Road, B.S. in Human Resource Management

Andrew Joseph Paul Soltis, Apple Lane, B.A. in Economics

Clymer

Joelyssa M. Ferringer, Barr Slope Road, B.A. in Political Science

Allison Kay Weston, B.S. in Management Information Systems

Commodore

Joseph Matthew Perkovich, B.S.Ed. in Social Studies Education

Creekside

Nicole L. Park, Five Points Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Joel A. Smith, Craig Road, B.S. in Computer Science

Dilltown

Bridget M. Bufagna, B.A. in Criminology

Graceton

Melissa Lee Mehalick, Second Street, B.S. in Nursing

Homer City

Erica S. Hilliard, Wayne Street, B.S. in Communications Media

Rebekah D. Isenberg, B.S.Ed. in English Education

Laurrae E. Van Sickle, B.S. in Hospitality Management

Indiana

Mubin Ahmed, Oakland Avenue, B.S. in Natural Science

Jennifer Chaney, B.A. in English

Reed T. Ciotti, Oak Street, B.A. in History

Ralph J. Ferraro, Locust Street, B.S. in Management

Lindsay B. Frisbie, Church Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Christian James Hall, Grant Street, B.A. in Criminology

Jason Scott Heberer, School Street, B.A. in Religious Studies

Jennifer Lynn Herriger, B.S. in Natural Science

Eric T. Kerr, Edgewood Avenue, B.S. in Management

Rebecca Ann Kirkland, Water Street, B.S. in Accounting

Michael John Lady, Kauffman Road, B.S. in Physical Education and Sport

Jorge P. Medina, Washington Street, B.S. in Physical Education and Sport

Marla Ann Miner, Oak Street, B.A. in History

Joseph H. Moussa, Philadelphia Street, B.S. in Biology

Hitesh Panchal, B.S. in Finance

Thomas Graham Porter, Dolores Circle, B.A. in Criminology

Paul Arnold Price, Poulos Road, B.A. in Geography

Nicole E. Quinn, Rustic Lodge, B.S. in Disability Services

John George Rowley, North Fifth Street, B.S. in Computer Science

Anthony A. Seybold, B.A. in Criminology

Mayank Talwar, Barclay Road, B.S. in Biology

Jessica Pamela Watterson, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Nathan E. Wolverton, Oak Street, B.A. in Criminology

Marion Center

Emily Dawn Reefer, Patricia Drive

Melissa J. Rising, Pickering Run Road, B.S.Ed. in Art Education

Robinson

Robin J. Robertson, B.S. in Safety Sciences

Rochester Mills

Leighton Panagos Noone, B.S. in Communications Media

Jesse Bentley Randall, Hetzler Road, B.A. in Political Science

Saltsburg

Candice Lee Henry, Market Street, B.A. in Sociology

Shelocta

Daniel D. Snyder, Blakley Road, B.S. in Safety Sciences

Jefferson County

Brockway

Matthew Ryan McMinn, B.A. in Criminology

Brookville

Sarah Grace Dinger, Edgewood Drive, B.S.Ed. in Art Education

Hamilton

Esther M. Harris, Neil Way, B.A. in Criminology

Punxsutawney

Phil Mennitti, Jackson Run Road

Garrett Leigh Temchulla, Cloe Church Street, B.S. in Safety Sciences

Lyle Joseph Wachob, B.A. in History

Rebekah Ann Wachob, Cherry Street, B.A. in Sociology

Lancaster County

Lancaster

Anna N. Stanchak, Lancaster Avenue, B.A. in Sociology

Lawrence County

New Castle

Robert John Kalafut, Hearthstone Drive, B.A. in Criminology

Lehigh County

Allentown

Matthew D. Rapelje, West Pennsylvania Street, B.S. in Accounting

Whitehall

Donna Awad, Ridge Avenue, B.A. in Biology

Charlene F. Mukarakate, Maryland Circle, B.A. in English

Lycoming County

Trout Run

Jay Vincent Harter, Bakers Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Science Education

Montgomery County

Bala Cynwyd

Nicole Shaina Reese, Academy Road, B.S. in Communications Media

Lansdale

Justin Thomas Stiefel, Bradford Lane, B.S. in Safety Sciences

North Wales

Jessica Rene Beck, Hopkins Court, B.S. in Biology

Pottstown

Andrew J. Morris, Rose Valley Road, B.S. in Communications Media

Wyndmoor

Kayleigh Marie Reichert, Carlisle Road, B.S. in Communications Media

Northampton County

Easton

Alexandria E. Kennedy, Deer Path Road, B.A. in Criminology

Ashley Marie Sawyer, Browns Drive, B.A. in Religious Studies

Northumberland County

Herndon

Jestine Marie Letterman, Mahanoy Creek Lane, B.A. in Criminology

Sunbury

Jessie Brito, Memorial Acres, B.A. in Criminology

Philadelphia County

Alyssa R. Baldwin, Graham Street, B.S. in Communications Media

Danielle A. Coleman, Cambridge Street, B.A. in Criminology

Lauren D. Early, Poplar Street, B.A. in Psychology

Tracey A. Jones, Baltimore Avenue, B.S. in Child and Family Studies

Ciera Marie Payne, North Robinson Street, B.A. in Psychology

Gilberto Santos, Rising Sun Avenue, B.S. in Communications Media

Pike County

Bushkill

Aviva Carroll, Ranchlands, B.A. in Psychology

Somerset

Boswell

Mark William Shaffer, Hemlock Road, B.A. in Criminology

Cairnbrock

Angie Marie Lane, School Road, B.A. in Criminology

Meyersdale

Nicholas R. Buterbaugh, Glade City Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Somerset

Hope Ann Beam, West Bakersville-Edie Road, B.A. in Sociology

Jessica M. Freas, Village Way, B.A. in Anthropology

Mary Kristen Rihn, West Race Street, B.S. in Safety Sciences

Stoystown

Benjamin Allen Custer, Lambertsville Road, B.S. in Computer Science

Windber

Mathias Paul Oldham, Mount Carmel Drive, B.S.Ed. in Music Education

Kayla Erin Soohy, Old Bedford Pike, B.S. in Child and Family Studies

Tioga County

Wellsboro

Eric John Miller, Meade Street, B.A. in Criminology

Venango County

Franklin

Tyler Lee Knauf, Slab Furnace Road, B.F.A. in Music Performance

Kathryn Grace Wygant, Keely Road, B.S. in Communications Media

Oil City

Erica L'Huillier, Wyllis Street, B.A. in Political Science

Robert Alan Meehan, Linden Avenue, B.S. in Business Technology Support

Emily A. Omiatek, Hoffman Avenue, B.S. in Communications Media

Polk

Randall W. Frye, Georgetown Road, B.S.Ed. in Music Education

Warren County

Tidioute

Torry Byers Heverley, Main Street, B.A. in Criminology

Warren

Ryan Patrick McLaughlin, Conewango Place, B.S. in Communications Media

Washington County

Houston

Kristin Lorraine Hravnak, Hickory Lane, B.S. in Hospitality Management

Monongahela

Michael Alan Shuey, Longview Avenue, B.S. in International Business

Wayne County

There are no Summer 2008 Deans List students from this county.

Westmoreland County

Apollo

Dennis Richard Hock, B.S.Ed. in Biology Education

Bolivar

Mandy May Burkett, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Delmont

Carly R. McLeod, Heritage Court, B.S. in Communications Media

Derry

Alexandra Lee Agostinone, Hays Street, B.S. in Nursing

Brent David Paulik, Strawcutter Road, B.S. in Physical Education and Sport

Export

Joel Christopher Zentner, Sequoia Court, B.A. in Criminology

Greensburg

Jack A. Kenney, Fairwinds Circle, B.A. in English

McCall Christine Robinson, Georgetown East, B.S. in Management

Latrobe

Joshua M. Bizich, Beacon Light Road, B.S. in Communications Media

Lower Burrell

Michael J. Christoforetti, Cleveland Drive, B.S. in Safety Sciences

Loyalhanna

Michael Christopher Shannon, Skoloda Lane, B.S.Ed. in Social Studies Education

Mount Pleasant

Allison Lynn Shumar, North Diamond Street, B.S.Ed. in French Education

Murrysville

Anika Batra, Harvest Drive

Avik Batra, Harvest Drive

New Florence

Kurt Kenneth McGinnis, Clay Pike Road, B.S. in Physical Education and Sport

New Kensington

Donald Lin Barch, Dombroski Avenue, B.A. in Criminology

Slickville

Nicole Lee Buczak, B.S. in Safety Sciences

Trafford

Frederick William Hartz, Stella Drive, B.A. in Criminology

West Newton

Douglas William Trenk, Vine Street, B.S. in Physical Education and Sport

York County

Dillsburg

Christy Brooke Eichelberger, Bethel Church Road, B.S. in Fashion Merchandising

Wellsville

Samuel R. Hakes, Carlisle Road, B.S. in Communications Media

Dean's list students from outside Pennsylvania are as follows: 

Connecticut

Christopher James Kelly, Reeds Lane, Stratford Court, B.S. in Communications Media

Colorado

James Andrew Choy, Mission Way, Broomfield, B.S. in Human Resource Management

Georgia

Huang Huang, Ashlyn Pointe Drive, Doraville, B.S. in Marketing

Ohio

Diana M. Dupler, Green Cook Road, Sunbury, B.S. in Hospitality Management

Spencer L. McFern, Sheffield Lake, B.S. in Safety Sciences

Jill Marie Mohney, Mardella Drive, Beavercreek, B.S. in Fashion Merchandising

Massachusetts

Nahimat K. Umar, Austin Street, Lowell, B.S. in Marketing

South Carolina

Allison Nicole Grief, Haddington Way, Aiken, B.A. in Sociology

West Virginia

Laura Lee Benjamin, Huber Road, Charleston, B.S. in Nutrition

International students who made the dean's list are as follows:

Taiwan

Hsiao-Ling Chuang, Taipei County 242, B.S. in Fashion Merchandising

Nigeria

Fowosimiloluwa Omoyosola Opayemi, Lagos, B.A. in Criminology

Niger

Tahirou Sidikou Samaila, Niamey, B.A. in English