Skip to Content - Skip to Navigation

Mathematics Department Hosts 50th Annual High School Mathematics Competition

The Mathematics Department hosted 174 students from 21 area schools at its 50th annual High School Mathematics Competition on May 17, 2013.

Professors Kimberly Burch, Timothy Flowers, and Dan Burkett and their colleagues welcomed the students for the competition, lunch, and awards ceremony. For the 50th anniversary, all contest problems were taken from earlier contests.

Dean Deanne Snavely of the College of Natural Sciences and Mathematics presented students with their awards.

The schools attending were Annville-Cleona High School, Bishop McCort Catholic High School, Blairsville High School, Brookville Area Junior-Senior High School, Burrell High School, Butler Area Intermediate High School, Calvary Baptist Academy, Freeport Senior High School, Indiana Area High School, Jefferson County–DuBois Area Vocational-Technical School, Karns City High School, Keystone Junior-Senior High School, Kiski Area High School, Knoch High School, Marion Center High School, Oil City Senior High School, Penn Hills High School, Penns Valley High School, Punxsutawney Senior High School, Richland Junior-Senior High School, and United Junior-Senior High School.

Individual awards were given to the top six scorers and the top scorer in grades 9–12. Team awards were given to the top three schools in Division I (larger enrollment schools) and Division II (smaller enrollment schools), based on the top three scores for each school.

In addition, the Robert E. Cook Honors College gave full and half scholarships to their summer honors program to the top scorers in grades 10 and 11.

Please see our photo gallery of the winners of the competition.

Division II Top Schools

  1. Bishop McCourt: Brett Diehl, Nana Teng, Ryan Eckenrod
  2. Calvary Baptist: Shiqi Jiang, Jerry Zhang, Di Wu
  3. (tie) Annville-Cleona: Michael Darok, Matthew Darok, Jack Kintigh
    (tie) Marion Center: Jakeb Rising, Kyle Anderson, Dalton Mack

Division I Top Schools

  1. Indiana Area: Badi Zhou, Isaac Mastalski, Jennifer Han
  2. Kiski Area: Paul Murray, Austin Feydt, Charles Law
  3. Burrell: Glenn Spiering, Nathan Walker, Kaylyn Cameron

Top Scorers by Grade

  • Grade 9: Badi Zhou, Indiana Area
  • Grade 10: Brett Diehl, Bishop McCort
  • Grade 11: Shiqi Jiang Calvary Baptist
  • Grade 12: Paul Murray, Kiski Area

Top Scorers Overall

  • First Place: Shiqi Jiang Calvary Baptist
  • Second Place: Badi Zhou, Indiana Area
  • Third Place: Paul Murray, Kiski Area
  • Fourth Place: Brett Diehl, Bishop McCort
  • Fifth Place: Nana Teng, Bishop McCort
  • Sixth Place: Ryan Eckenrod, Bishop McCort

Department of Mathematics

Posted on 5/21/2013 9:21:17 AM

Recent News

    Subscribe to the Mathematics News Feed

    RSS Feed

    • Mathematics Department
    • Stright Hall, Room 233
      210 South Tenth Street
      Indiana, PA 15705
    • Phone: 724-357-2608
    • Fax: 724-357-7908
    • Office Hours
    • Monday through Friday
    • 8:00 a.m. – 12:00 p.m.
    • 1:00 p.m. – 4:30 p.m.