Skip to Content - Skip to Navigation

2011 Provost Scholars Announced

The following students have been recognized as Provost Scholars for 2011.

Any undergraduate student who meets the following requirement is eligible to be named a Provost Scholar:

  • A current junior with a minimum of 45 semester hours earned at IUP
  • A cumulative grade-point average of 3.5 or higher

Provost Scholar recognition is given only once during a student’s time of study at IUP.

Following is a list of students who qualified as Provost Scholars in Fall 2011. The list of Pennsylvania Provost Scholars is organized alphabetically by county and city.

Adams County

Aspers

Allison L. Bobb, Coon Road, Family and Consumer Science Education

East Berlin

Kimberly M. Brown, Lake Meade Drive, Anthropology

Fairfield

Kirsten A. Kraker, Deer Trail, Criminology

Littlestown

Kevin P. Pumphrey, Tudor Court, Finance

Biglerville

Meghan W. Walde, Rentzel Road, Child Development and Family Relations

Allegheny County

Allison Park

Heather L. Abramovic, Henrich Farm Lane, Human Resource Management

Hilary C. Seserko, Westwind Drive, Middle Level Education

Kristina M. Stiger, Summit Drive, Accounting

Bethel Park

Natalie L. Cerrone, Pinto Court, Art Education

Sara A. Miller, Turngate Drive, Early Childhood Education/Special Education

Bridgeville

Jenna M. Carnahan, Cook School Road, Athletic Training

Coraopolis

Elizabeth J. Strager, Broad Hill Farms Road, Speech and Language Pathology Education

Stephanie M. Tassone, Ellwood Court, Nutrition

Duquesne

Stacy A. Rost, Duquesne Boulevard, Nutrition

Gibsonia

John W. Benton, Edgehill Drive, Nursing

Shane R. Gribbon, Deer Path Lane, Management

Glassport

Emily L. Case, Maryland Avenue, Criminology

Glenshaw

Jonathan J. Jackson, Springwood Drive, Criminology

Kristin R. Long, Forliview Road, Early Childhood Education/Special Education

Danielle N. Neely, Laurelwood Drive, Early Childhood Education/Special Education

Leetsdale

Lauren M. Jones, Washington Street, Deaf Education

McKees Rocks

Kimberly M. Sumpter, Oak Point Drive, Early Childhood Education/Special Education

Monroeville

Ashley C. Henderson, Saunders Station Road, Early Childhood Education/Special Education

Heather C. Holt, Tilbrook Road, Early Childhood Education/Special Education

Brittany L. Novak, Victoria Drive, Deaf Education

Erin K. O’Donnell, Brunner Drive, Early Childhood Education/Special Education

Meaghan A. Polnar, Patton Street Exit, Middle Level Education

Sean M. Shapiro, Urick Lane, Finance

Natrona Heights

Mary R. Cristello, Black Oak Drive, Early Childhood Education/Special Education

Pitcairn

Theresa M. DeGeorge, Hill Street, History

Pittsburgh

Sadie E. Alex, Curry Hollow Road, Middle Level Education

Brenna N. Black, Spreading Oak Drive, Music Education

Justine A. Brown, Parkfield Street, Undeclared Business

Sarah E. Brumbaugh, Old Orchard Trail, Nursing

Nina A. Donatucci , Aspen Drive, Music Education

Alec M. El, Graham Boulevard, Hospitality Management

Casey M. Hefferin, Clara Street, Marketing

John C. Kearney, Worchester Drive, Geology

Nicholas I. Lehman, Whited Street, Safety Sciences

Ryan J. Mance, Roosevelt Boulevard, English

Brienne K. Metzgar, Oak Hill Drive, Early Childhood Education/Special Education

Samantha M. Meyer, Washington Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Melanie R. Micheli, Lanpark Street, Nursing

Brandon R. Murphy, Ridgehaven Lane, Criminology

Madeline S. Neely, Arlor Drive, Health and Physical Education

Raven A. Sams, Clover Street, International Business

Rebecca M. Smith, Lloyd Avenue, Education of Exceptional Persons

Kristen M. Trichtinger, Hibiscus Drive, Middle Level Education

Derek A. Whitehurst, Marquis Drive, Management

Steven M. Wilhide, Austin Avenue, Safety Sciences

Nicholas J. Zapatka, Sunrise Drive, Management

Allison E. Zimmerman, Quaker Drive, Management

Plum

Nicole M. Lang, Meadow Wood Drive, Early Childhood Education/Special Education

Sewickley

Madeline K. Iannamorelli, Sonie Drive, Disability Services/Early Childhood Education/Special Education

Upper St. Clair

Amanda M. Ocando, Harrow Road, Early Childhood Education/Special Education

Verona

David J. MacIntyre, Bower Avenue, Social Studies Education

West Homestead

Jennifer L. Sakanich, Gates Park Drive, Accounting

Wexford

Emily E. Teare, Shenot Road, Early Childhood Education/Special Education

White Oak

Emily B. Vitale, White Tail Lane, Nursing

Armstrong County

Adrian

Lacey N. Freeman, Old Reesedale Road, Hospitality Management

Matthew J. Patrick, Ridge Road, Criminology

Cadogan

Tyler S. Jack, Oak Avenue, Mathematics Education

Dayton

Lacee R. Barrett, Dayton Road, Education of Exceptional Persons

Kristen N. Shrecongost, Spruce Hollow Road, Physical Education and Sport

Casey J. Trimble, Crossroads Road, Psychology

Ford City

Teresa A. Coleman, 5th Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Jacob M. Kanish, Carrousel Street, Early Childhood Education/Special Education

Kara E. Ortmann, Fairground Road, Child Development and Family Relations

Sarah E. Zambotti, Terrace Avenue, Natural Science

Freeport

Joseph C. Gibson, Clinton Road, Computer Science

Kittanning

Julianna M. DiStanislao, North McKean Street, Child Development and Family Relations

Alycia L. King, State Route 85, Journalism

Klaus D. Koster, North McKean Street, Electro Optics

Aaron K. Shaffer, Indiana Avenue, Geography

Alexa N. Stouffer, Garfield Street, Physical Education and Sport

Leechburg

Miranda S. Bruno, Rhoda Avenue, Middle Level Education

Shanell N. Mailki, Lucesco Road, Early Childhood Education/Special Education

Parker

Corey T. Best, Sarah Furnace Road, Communications Media

Rural Valley

Karly A. Good, Brown Road, Nursing

Beaver County

Aliquippa

Allison R. Giammanco, King’s Mill Road, Natural Science

Chelsea V. McKay, Rosewood Drive, Nursing

Baden

Kara A. Lattanzio, Friel Road, English

Beaver

Rachael E. Curtis, Center Drive, English Education

Bedford

Margaret M. Glass, South Bedford Street, Theater

Lindsay R. Miller, Hillview Drive, Hospitality Management

Clinton

Allison M. Emanuele, Saratoga Drive, Nursing

Everett

Whitney M. Territo, Fairview Street, Natural Science

Monaca

Andrew E. Owens, Katerina Drive, Chemistry

Berks County

Bechtelsville

Victoria A. Rowland, Nickel Drive, Family and Consumer Science Education

Boyertown

Paige A. Wisniewski, Lindy Lane, Biology

Mertztown

Megan A. Bernhard, Pump Lane, Early Childhood Education/Special Education

Mohrsville

Samuel B. Schreiber, Main Street, Music Performance

Reading

Hannah E. Vought, Michele Court, Interior Design

Blair County

Altoona

Lacey R. Anderson, Harmony Drive, Nutrition

Amber L. Boyles, 24th Avenue, Biology

Jennalyn E. Brown, Crawford Avenue, Music Education

Richard W. Diantonis, Fordham Court, Safety Science

Brittney A. Freet, 1st Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Alison L. Hallinan, 25th Avenue, Nursing

Kirsten M. Messner, Lyndale Road, Interior Design

Emily L. Walter, 1st Avenue, Political Science

Duncansville

Early Childhood Education/Special Education

Matthew A. Huffman, Robertsdale Drive, Nutrition

Sara A. Leighty, Dunnings Highway, Early Childhood Education/Special Education

Dacqueline T. Michaels, Cochran Drive, Sociology

East Freedom

Gabrielle A. Lazendorfer, Polecat Road, Athletic Training

Hollidaysburg

Michaela R. Ergler, Brush Mountain Road, Nursing

Roaring Spring

Coryn E. Thompson, Acorn Road, Art Education

Bucks County

Doylestown

Bridgett C. Ryan, Leapson Lane, Early Childhood Education/Special Education

Fairless Hills

Eve A Pellitteri, Fairfield Road, Spanish Education K-12

Levittown

Rebecca L. Beadling, Trellis Road, Biology

Newtown

Jenna M. Loughlin, Lafayette Street, Early Childhood Education/Special Education

Richboro

Patrick D. Donohue, Bonnie Road, Communications Media

Springtown

Brittany R. Cerino, Nursing

Butler County

Butler

Devin J. Convery, Artlee Avenue, Nursing

Lindsay M. MacArthur, Weckerly Road, Marketing

Joshua L. Shuster, Bryson Road, Criminology

Dylan M. Songer, North Monroe Street, Psychology

Nicholas E. Westerman, Chestnut Drive, Electro Optics

Cranberry Twp

Julianne R. Dunbar, Highland Court, Computer Science

Amanda R. Siegfried, Country Vue Court, Social Studies Education

Alyssa K. St Clair, Drake Circle, Communications Media

Mars

Lindsay Hicks, Garfield Avenue, Disability

Virginia A. Meyer, Pearce Road, Social Studies Education

Domonique N. Valentine, Buckingham Drive, Fashion Merchandising

Petrolia

Alexandra D. Sutton, Hemlock Road, Nursing

Sarver

Kaitlin M. Andrasko, Sarver Road, Management

Jacob D. Christy, Hepler Road, Criminology

Elizabeth L. Kurn, Kimberly Drive, Speech and Language Pathology Education

Saxonburg

Kevin G. Brodeur, Plantation Drive, Management

Slippery Rock

Emily D. Hoffman, Richard Avenue, History

Valencia

Erin A. Jeuther, Kyle Road, Art Education

Cambria County

Carrolltown

Willian F. Frederick, Lemke Street, English

Cassandra

Maranda N. Evans, Mathematics Education

Ebensburg

Sarah J. Finn, Laurelbrook Road, Management

Daniel J. O’Hara, Campground Road, Geology

Michael G. Williamson, North Spruce Street, Finance

Elmora

Christina J. Sponsky, Nutrition

Hastings

Ian M. Cunningham, Lauren Drive, English Education

Brittany Kline, Fourth Avenue, Child Development and Family Relations

Sarah E. Kudlawiec, Estate Lane, Speech & Language Pathology Education

Deanna L. Mazurak, Murphy Spring Road, Art Education

Johnstown

Ashley M. Alt, Franklin Street, Economics

Emily J. Armstrong, Kring Street, Psychology

Bradley L. Brosig, Bear Street, Accounting

Jacqueline E. Caddy, Ember Street, Accounting

Brittany A. Hiltz, Owen Drive, Early Childhood Education/Special Ed

Maria R. Kuzmiak, Maywood Street, Early Childhood Education/Special Ed

Taylor J. Mullholand, Violet Street, Criminology

Sarah J. Pastorek, Luzerne Street, English

Geneve R. Tessari, Bedford Street, Health & Physical Education

Emily M. Valko, Work Drive, Nutrition

Nanty Glo

Anthony P. Chiappini, White Street, Accounting

Nicktown

Samantha A. Rodgers, Buckwheat Hill Road, Family and Consumer Science Education

Northern Cambria

Jesse R. Carnevali, St Pats Avenue, Spanish Education K-12

Rebecca A. Erwin, Crawford Avenue, Chemistry

Amy L. Kirsch, Riverside Avenue, Early Childhood Education/Special Ed

Cassandra A. Kollar, Elizabeth Place, Early Childhood Education/Special Ed

Patton

Joshua S. Litzinger, Ashcroft Road, Social Studies Education

Portage

Addie G. Gordon, Johnstown Road, Art

South Fork

Elise A. Thomas, Hamas Drive, Disability Services

Carbon County

Jim Thorpe

Glen E. Harris, Woodside Drive, Sociology

Centre County

Howard

Brittany A. Spicer, Schencks Grove Road, Music Education

Port Matilda

Olivia B. Fitzwater, Centennial Hills Road, Nursing

State College

Kara K. Schulz, Melissa Lane, Psychology

Chester County

Downingtown

Eric J. Diewald, Christine Drive, Music Education

Margaret T. Shaba, Truman Way, Natural Science

Elverson

Alexander R. Hummel, North Manor Road, Management

Exton

Jordan R. Maney, Anderson Street, Accounting

Kennett Square

Gemma M. Shady, Orchard Lane, Early Childhood Education/Special Ed

Nottingham

Diana Gomez-Franco, Sunrise Drive, Accounting

Clarion County

Clarion

Alisha L. Walters, South 7th Avenue, Athletic Training

Clearfield County

Curwensville

Justine R. Maney, Anderson St., Accounting

George E. Tickerhoof, Windy Hill Road, Biology Education

DuBois

Justine E. Narvey, W. Long Ave., Nursing

Grampian

Brittany M. Madera, Splash Dam Road, English Education

Olanta

Hannah J. Walls, Douglas Road, Nursing

Clinton County

Avis

Tabitha N. Mantle, Lafayette St., Nuclear Medicine Technology

Lock Haven

Sophia O. Hosterman, R.R #2, Philosophy

Kelly A. Muthler, Oak Hollow Road, Philisophy

Mill Hall

Lauren K. Dwyer, Homestead Drive, Early Childhood Education/Special Education

Columbia County

Berwick

Joshua Gallagher, Summerhill Road, Theater

Marde R. Snyder, E. 6th St., Family & Consumer Science Education

Bloomsburg

Megan R. Smith, Summit Ave., Fashion Merchandising

Crawford County

Cochranton

Marisa B. Youngs, S. Franklin St., Music Education

Conneautville

Jared M. Clark, Turkey Track Road, Music Education

Linesville

Michael S. Leonard, Dicksonburg Road, Finance

Titusville

Hannah M. Bowes, E. Walnut St., Fashion Merchandising

Meadville

Erin L. Carlson, Oakview Drive, English

Shandra A. Peelman, Stephens Drive, French

Janel A. Prinkey, Fisher Road, English Education

Cumberland County

Camp Hill

Jenna E. Magill, Allendale Way, Marketing

Timothy C. Quigley, W. Glenwood Drive, Communications Media

Katharine T. Uvick, Princeton Ave., Computer Science

Sarah L. Uvick, Princeton Ave., Communications Media

Brittany D. Yorks, S. 15th St., Family & Consumer Science Education

Carlisle

Stephanie A. Phillips, Bernheisel Bridge Road, Accounting 

Mechanicsburg

Leah A. Barbera, Mockingbird Drive, Psychology

Kyle A. Keckelman, Fox Drive, Management

Casey Madden, San Juan Drive, Psychology

Kerry M. Mader, Apple Drive, Psychology

Marylea M. Mansfield, Brandton Road, Nursing

Matthew A. McGrady, Nantucket Drive, Physical Education and Sport

Ryan J. Rilo, Eldindean Terrace, Finance

Jessica A. Rishel, Scenic Drive, Family & Consumer Science Education

Julie C. Scott, Terrace Road, Biology

Nicole M. Shirilla, Mallard Way, Early Childhood Education/Special Education

Stephanie C. Simon, Spring Run Drive, Early Childhood Education/Special Education

Courtney A. Simpson, Ginger Drive, Marketing

New Cumberland

Amanda M. Fontanella, Steigerwalt Hollow Road, Early Childhood Education/Special Education

Valerie J. Nowaczyk, Lowell Lane, Biology Education

Nico J. Schaffner, Drexel Hills Blvd., Health & Physical Education

Jacob D. Troutman, 16th St., Finance

Newville

Hannah D. Lopp, Greenspring Road, Family & Consumer Science Education

Dauphin County

Harrisburg

Michael R. Wertz, Lakeside Ave., Music Education

Hershey

Sara E. Endy, Yorktown Road, Anthropology

Hummelstown

Aimee E. Robinson, Oakshire Drive, Interior Design

Middletown

Sarah P. Geisweit, E. Water St., Communications Media

Brooke L. Higgins, Roundtop Road, Family & Consumer Science Education

Delaware County

Garnet Valley

Jenna M. Enright, Woodsview Drive, English

Brookhaven

Kristoffer W. Williams, Radio Park Lane, Health & Physical Education;

Elk County

Dagus Mines

Scott A. Shuttleworth, Scotland Street, Music Education

Erie

Danielle M. Deutschlander, Martin Road, Music

Brian A. Foster-Pegg, West 31st Street, Finance

Shervonda R. Rowry, East 20th Street, Speech & Language Pathology Education

Harborcreek

Brianne M. Rzodkiewicz, Bartlett Road, Early Childhood Education/Special Education

Kersey

Melinda K. Gahr, Skyline Drive, Nursing

Saint Marys

Bryan S. Beimel, Comet Road, Management

Richelle L. Dippold, Charles Street, Child Development & Family Relations

Jesse T. Erich, Anne Road, Finance

Brittney L. Fox, Hall Avenue, Nursing

Abbey L. Salter, Wolfel Avenue, Nursing

Waterford

Elizabeth G. Rindfuss, Social Studies Education

Rebecca G. Soder, Mark Road, Accounting

Wattsburg

Denise M. Loop, Tower Road, Nursing

Fayette County

Belle Vernon

Craig M. Delzangle, Cedarwood Drive, Computer Science

Devin R. Watkins, Nazareth Drive, Criminology

Connellsville

Benjamin J. Booher, Natural Science

Mark G. Cabel, North 10th Street, Criminology

Kylie E. Cavanaugh, Connellsville Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Rebekah C. Greenawalt, Quail Hill Road, Health & Physical Education

Lemont Furnace

Denise Martin, Jefferson Street, Criminology

Franklin County

Chambersburg

Alexander V. Grisos, Wood Duck Drive East, Music Education

Fulton County

Needsmore

Jesse N. Smartt, Thompson Road, Physical Education and Sport

Greene County

Rices Landing

Shayleigh A. Busti, Carmichaels Street, Physical Education and Sport

Waynesburg

Adam M. Dolfi, North Porter Street, Music Education

Huntingdon County

James Creek

Catelin J. Shontz, Pine Ridge Road, Marketing

Indiana County

Armagh

Mitchell W. DeRubis, Grange Hall Road, Economics/Mathematics

Black Lick

Megan M. McCreery, Marshall Heights Road, Accounting

Blairsville

Heather N. Buffone, North Spring Street, Fashion Merchandising

Tessa M. Buhler, Morewood Avenue, Marketing

Angela L. Free, South East Lane, Deaf Education

Travis R. Kelly, Route 982, English

Molly E. Mack, Route 259 Highway, Speech and Language Pathology Education

Michelle L. Stiles, Bruner Road, Nursing

Clymer

Nicole M. Bracken, Walcott Street, Social Studies Education

Brenton J. Davies, Franklin Street, History

Erica A. Holby, Sherman Street, Middle Level Education

Ernest

Stacy L. Grycko, Storehill Road, Management

Glen Campbell

Amanda K. Carney, Pine Vale Road, Athletic Training

Graceton

Emily L. Silvis, Murray Avenue, Psychology

Home

Katelyn A. Cornman, Whitesell Road, Nursing

Homer City

Jessica A. Clevenger, Altimus Road, Hospitality Management

Aaron M. Lenzi, West Church Street, Physics

Nicole C. Loughner, South Main Street, Human Resource Management

William D. Moon, Kanouff Street, Chemistry

Brian E. Plowcha, East Elm Street, Accounting

Alyssa M. Taddie, Sarah Street, Biology

Laken G. Tassos, Beech Street, English

Indiana

Kelly M. Affolter, School Street, Early Childhood Education/Special Education

Derrica Anokya, Oakland Avenue, Nursing

Phillip F. Austin, Eastwood Court, Criminology

Samantha A. Bauer, Newport Drive, Nursing

Jason T. Brubaker, Rustic Lodge Road, Safety Sciences

Justin J. Connell, Lucerne Road, Management Information Systems

Jessica L. Danyi, North 5th Street, Art

Joshua D. Diaz, Copper Beach Drive, Criminology

Cory W. Ireland, South 7th Street, Finance

Camille A. Kaszubowski, Wren Street, History

Dana M. Kirsch, Shelly Drive, Accounting

Elizabeth G. Kunkle, Rex Avenue, English

Anthony J. Kuta, Shelly Drive, Accounting

Jennifer H. Lechner, South 14th Street, Management

Christa L. Lezanic, Grove Chapel Road, Middle Level Education

Hannah E. Lockard, Quincy Circle, Business Education

Simeon M. Logan, Easy Street, Safety Sciences

Julian M. Lutz, Crimson Hawks, Natural Sciences

Lauren M. Lyons, Oak Street, Athletic Training

Breeanna N. Mintmier, East Street, Chemistry

Kayla E. Olliver, Martin Road, Communications Media

Alexander Q. Patterson, Blue Spruce Road, Geology

Ryan T. Penrose, Country Lane, Accounting

Johnanna H. Rahkonen, Diamond Avenue, English

Mary T. Seckar, Holly Street, Early Childhood Education/Special Education

Lisa D. Shirley, Country Lane, Early Childhood Education/Special Education

Robert J. Simon, Cresswell Road, Safety Sciences

Christopher S. Simpson, Simpson Road, Computer Sciences

Madeline R. Spearman, Spearman Road, Child Development & Family Relations

Brittany N. Spencer, Blairton Avenue, English

Brent R. Stevens, School Street, Economics

Ronald C. Stewart, Spence Road, Biochemistry

Dylan J. Toy, 5th Avenue, Criminology

Anne C. Ursu, Gompers Avenue, Music Performance

Sarah R. Walz, Grant Street, Biology

Marion Center

Meggan S. George, Riddle Road, Physical Education and Sport

Penn Run

Breanne M. Cameron, Chestnut Ridge Road Extension, Safety Sciences

Robinson

Matthew L. Campbell, Caroline Street, Management

Rossiter

Tabitha L. Bowers, Hillman Road, Early Childhood Education/Special Education

Hollyann A. Sentree, Smyerstown Road, Nutrition

Saltsburg

Kaitlyn A. Frassenei, 10th Street, Athletic Training

Cassie G. Ulisse, Moween Road, Middle Level Education

Leslie N. Webster, Walnut Street, Early Childhood Education/Special Education

Shelocta

Aaron W. Marshall, Sportsman Club Road, English

Nathan Peppler, Old Elderton Hill Road, Nutrition

Jefferson County

Big Run

Laura C. Sproull, Union Street, Communications Media

Brookville

Lindsay A. McManigle, Route 36, Nursing

Shawn D. Smith, Hughey Road, Social Studies Education

Punxsutawney

Danya A. Barnett, Mohney Road, Sociology

Nicole L. Battestilli, Pine Street, Theater

Dakota R. Bish, South Main Street, Health & Physical Education

Krista L. Lowry, Forest Lane, Early Childhood Education/Special Education

Rebecca A. Mitchell, Bell Road, Spanish

Luke A. Prutznal, Scotland Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Chelsea H. Wrights, East Liberty Street, Anthropology

Reynoldsville

Stephanie L. Moore, Brown Street, Respiratory Care

Sprankle Mills

Dana A. Huber, Sprankle Mills Road, Physical Education and Sport

Summerville

Michele L. Troutman, Fenstermaker Road, Anthropology

Juniata County

Mifflintown

Ashlee M. Leister, Lehman Drive, Communications Media

Lackawanna County

Carbondale

Kathryn L. Cosgrove, Canaan Street, Fashion Merchandising

Dalton

Julia E. Farrar, Turnpike Road, Fashion Merchandising

Emily M Neuhausel, Locust Lane, Early Childhood Education/Special Education

Scranton

Kaytlen M. Powers, Wheeler Avenue, English Education

Lancaster County

Conestoga

Julia L. Griffith, West Elm Street, Music Education

Elizabethtown

Laura R. Shinn, Persimmon Lane, Art Education

Lancaster

Lauren E. Alshouse, Old Farm Lane, International Studies

Alexandra k. Moore, Apple Blossom Drive, Deaf Education

Allyson M. EWeaver, Linwood Avenue, Marketing

Miranda L. Wortel, Bowman Road, Hospitality Management

Lititz

Sarah A. Bedwell, Windsor Lane, Psychology

Ehan N. Henny, Buckfield Drive, Criminology

Alexis L. Leed, Rosemont Drive, Nursing

Quarryville

Charles A Fisher, Groffdale Road, Finance

Jessica N. Monk, Hartwood Lane, Spanish Education K-12

Willow Street

Stephanie F. Hallett, Rawlinsville Road, Music Education

Lawrence County

Ellwood City

Hayley E. Fox, Line Street, Psychology

Rachel R. Schuster, Smith Street, Middle Level Education

New Castle

Dustin A. Smith, Mount Hope Road, History

Ann M. Weisz, Old Butler Road, Communications Media

Pulaski

Grey D. Berrier, Shenango Street, Finance

Lebanon County

Jonestown

Terrance M. King, Donna Drive, Anthropology

Palmyra

Ashley P. Carmo, Homestead Lane, Fashion Merchandising

Lehigh County

Allentown

Samantha L .Eichelberger, East Tioga Street, Biology

Emily R. Gagliardi, Windermere Avenue, Psychology

Jamie L. Kemmerere, Cleveland Street, Early Childhood Education/Special Education

Jason A. Susko, College Heights Boulevard, Middle Level Education

Breiningsville

Kayla E. Ohi, Magee Xing, Nursing

Coplay

Lauren A. Brosky, Clearview Road, Early Childhood Education/Special Education

New Tripoli

Teal E. Golden, Flint Hill Road, Family & Consumer Science Education

Schnecksville

Kiersten J. Brobst, Hoffman Drive South, Nutrition

Wescosville

Larissa E. Rosendale, Andrea Drive, Fashion Merchandising

Luzerne County

Hazelton

Victoria F. Bene, North James Street, Accounting

Kingston

Victoria E. Lewis, Reynolds Street, Speech & Language Pathology Education

Nanticoke

Megan J. Bogdan, Kosciuszko Street, Nursing

Lycoming County

Cogan Station

Theresa R. Shoff, Upper Powys Road, Art

Williamsport

Bianca D. Williams, Federal Avenue, Criminology

Mckean County

Bradford

Theresa Hoffman, Jackson Avenue, English

Smethport

Chelsea C. Becker, Christian Hollow, English

Mercer County

Grove City

Britt L. Kenniston, North Broad Street, Nursing

Hermitage

Michelle L. Diegan, Robertson Road, Nursing

Brandi L. Hoffman, Easton Road, Social Studies Education

Sharpsville

David J. Gill, Buckeye Drive, Physical Education and Sport

Mifflin County

Lewistown

Morgan E. Brown, Fairway place, Fashion Merchandising

Charles W. Gehrett, Winding Way, Applied Mathematics

Lucas J. Koontz, Ridge Runner Lane, Criminology

Kyle S. Lewis, South Grand Street, Accounting

Chelsea D. Mohr, Grand Parkway North, Interior Design

Curtis S. Wert, Snooks Hill Road, Psychology

Montgomery County

Ambler

Alyssa M. Hutchinson, Cedar Hill Road, Early Childhood Education/Special Education

Blue Bell

Rachel L. Marinari, Valley Road, Early Childhood Education/Special Education

Matthew J. Stavinga, Glenn Lane, Criminology

Collegeville

Clair L. Amico, Westover Road, Middle Level Education

Colmar

Katelyn M. Krissinger, General Forst Drive, Accounting

Gilbertsville

Courtney N. Keene, Dove Drive, Nursing

Kristin M. Trollo, Broad Street, English

Harleysville

Alexandra L. Gibilante, Bishopwood Boulevard East, English Education

Sarah E. Stauffer, Westbourne Road, Communications Media

Hatboro

Kelsey L. Faehner, Cypress Lane, Family & Consumer Science Education

Hatfield

Robert W. Zinsmeister, Quail Circle, Mathematics Education

Huntingdon Valley

Emily N. Evans, County Line Road, Interior Design

Lansdale

Ayanna A. LeBlac, Braeburn Terrace, Physical Education and Sport

Victoria R. Lopardo, Columbia Avenue, Music Education

Garrett M. Ofenloch, Locust Drive, Accounting

Norristown

Caitlin H. Dunbar, Clyston Road, Interior Design

North Wales

Elizabeth A. Kelly, Barberry Road, Social Studies Education

Northampton County

Nazareth

Amy E. Rydeen, Colver Road, Chemistry

Northampton

Megan E. Yuzzo, East 9th Street, Middle Level Education

Northumberland County

Marion Heights

Corrine J. Filipczak, Melrose Street, Criminology

Perry County

Duncannon

Ashley L. Hazelton, Barrick Drive, Marketing

Alesha J. Headley, Palmer Lane, Natural Sciences

Casie J. Matter, Mundorff Lane, Criminology

Landisburg

Nicholas R. Fazio, Polecat Road, Regional Planning

Philadelphia County

Philadelphia

Stephen D. Labarge, Alcott Street, Biology

Qurana M. Moody, East Upsal Street, Journalism

Jovana Ramos, Knorr Street, Theater

Pike County

Milford

Tori R. Martin, Martin Lane, Early Childhood Education/Special Education

Schuylkill County

Klingerstown

Johnathan C. Reiner, Salem Road, Management Information Systems

Tower City

Jessica L. Ritzman, Johannas Drive, Clinical Laboratory Science

Somerset County

Boswell

Sarah A. Pelesky, Main Street, Early Childhood Education/Special Education

Katelyn J. Vinisky Penn Avenue, Natural Science

Confluence

Katlyn D. Uphold, Mae West Road, Child Development & Family Relations

Friedens

Jessica L. Crawford, Stoystown Road, Middle Level Education

Jerome

Nicole M. Telenko, English Education

Rockwood

Amanda L. Engleka, Kingwood Road, Speech & Language Pathology Education

Kimberly L. King, King Road, Early Childhood Education/Special Education

Somerset

Breanna A. Colson, Bruner Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Kayla J. Hemminger, Sugar Maple Road, Business Education

Madison A. McLaughlin, Early Childhood Education/Special Education

Alyssa B. Morocco, East Main Street, Nuclear Medicine Technology

Abby J. Sicheri, Walker Grove Road, Safety Sciences

Susquehanna County

New Milford

Sara-Jo Grover, Old Route 11, Criminology

Venango County

Seneca

Laura K. Heineman, Allison Road, Nutrition

Washington County

Cannonsburg

Christopher J. Pintar, Louise Court, Criminology

Eighty Four

Carrie B. McGraw, Sugar Run Road, English

Houston

Samantha M. Macek, Woodlawn Drive, Early Childhood Education/Special Education

Washington

Miranda J. Calvert, Sanitarium Road, Early Childhood Education/Special Education

Wayne County

Newfoundland

Carli A. Moritz, Stillwater Drive, Marketing

Honesdale

Samantha M. Shelton, Navajo Road, Psychology

Westmoreland County

Apollo

Liane E. Cali, Vista Drive, Nuclear Medicine Technology

Derry

Esther E. Hull, South Ruby Street, Music Performance

Elizabeth C. Srcis, Fairview Lane, Art Education

Greensburg

Bethany L. Banaszewski, Tippecanoe Drive, Early Childhood Education/Special Education

Nicholas J. Carnicella, Mount Pleasant Road, Human Resource Management

Amy R. Duncan, Adrian Drive, Marketing

Juliann M. Johnson, Old Airport Road, Nursing

Lauren A. Mough, Greet Street, English Education

Amy C. Pushwa, Redgrave Drive, Early Childhood Education/Special Education

Molly E Sias, Donohoe Road, Early Childhood Education/Special Education

Stefany E. Stofko, Foxglove Drive, Education

Andrea M. Territ, Westland Drive, Early Childhood Education/Special Education

Alexandra P. Waugaman, Brookview Drive, Biology

Irwin

Ashley L. McAteer, Roseanne Circle, Health & Physical Education

Marissa R. Pacelli, Adele Drive, Fashion Merchandising

Stefanie M. Stitely, Fairwood Drive, Finance

Jeannette

Nathan T. Bosco, Calmar Drive, Safety Sciences

Jessica L. McEwen, College Avenue, Middle Level Education

Kenneth R. Williams, Ackerman Drive, History

Corinn M. Wolfe, Morningside Avenue, Physics

Latrobe

Beth A. Kromka, Ridilla Road, Social Studies Education

Emily C. Petrarca, 5th Avenue, Speech & Language Pathology Education

Bree A. Piper, Pallet Shop Lane, Criminology

Sarah J. Rowe, Shady Lane, Management

Danielle M. Susa, Heritage Drive, Nursing

Kelli L. Thomas, High Meadows Court, Family & Consumer Science Education

Ligonier

McKenzie K. Gross, Clifford Woods Road, Art Education

Lower Burrell

Brandy A. Spiering, Glauser Lane, Music Education

Melinda M. Tipton, Florida Drive, Early Childhood Education/Special Education

Mount Pleasant

Zachary J. Singer, East Smithfield Street, Early Childhood Education/Special Education

Nicole L. Swank, Greenlick Road, Early Childhood Education/Special Education

Murrysville

Maria T. Chichilla, Christy Road, Nursing

New Alexandria

Brooke E. Bonifazi, Tucker Road, Early Childhood Education/Special Education

Amy M. Bouch, Pump Station Road, English Education

New Florence

Ryan M. Cunningham, Route 711, Regional Planning

New Kensington

Jacob M. Feryus, Colonial Manor Road, Criminology

Marissa D. Marsh, Stewart Lane, Interior Design

Jordan Ritchie, Aluminum City Terrace, Mathematics Education

North Huntingdon

Kristen M. Savorelli, Northwest Drive, Nutrition

Vandergrift

Karen C. Henry, State Route 66, Early Childhood Education/Special Education

Seward

Dana A. Turgeon, Route 403 Highway South, Regional Planning

Stahlstown

Brittany A. DeMarchi, Upper Tabernacle Road, Early Childhood Education/Special Education

Sutersville

George C. Ribich, Curry Road, Business Technology Support

Youngstown

Tammy A. Miller, Frosty Road, Social Studies Education

York County

Etters

Megan E. Marshall, Conley Lane, English Education

Hanover

Ryan C. Abbott, Gardenia Drive, Criminology

Katlyn B. Grim, Eastwood Drive, Fashion Merchandising

New Freedom

Christopher M Schott, Nittany Court, Criminology

Red Lion

Victoria E. Domkoski, Beverly Hills Court, Interior Design

Spring Grove

Anne E. Smith, Walters Hatchery Road, Music Education

York

Katherine A. Bambling, East Butter Road, Natural Science

Kelli A Barron, Princeton Road, Early Childhood Education/Special Education

Meredith C. Hady, Keeny Drive, Physical Education and Sport

Megan F. Hoover, Wetherburn Drive, Early Childhood Education/Special Education

Gabrielle R. Lehigh, Board Road, Anthropology; Megan E. Petit, Taylor Road, Nursing

Outside Pennsylvania

Georgia

Peachtree City

Kara L. Markle, Knollwood Court, Fashion Merchandising

Illinois

Chicago

Zachary S. Lynn, West 109th Street, Applied Mathematics

Maryland

Huntingtown

Carolyn K. Town, Stella Drive, Nursing

Ijamsville

David C. Carr, Pheasant Run, History

Bel Air

Amanda M. Walczak, Inglewood Road, Early Childhood Education/Special Education

Columbia

Mary M. Geiser, Frostwork Row, Early Childhood Education/Special Education

Ellicott City

Meghan C. Tucker, View Top Road, Early Childhood Education/Special Education

Derwood

Robin M. Matty, Osprey Drive, Anthropology

Laurel

Katherine R. Stock, Brooklyn Bridge Court, Deaf Education

Hagerstown

Katherine A. Bechtel, Orchid Drive, Early Childhood Education/Special Education

Wilson D. Poffenberger, Point Salem Road, Music Education

Williamsport

Morgan E. Baker, Randall Lane, Music Education

Minnesota

Fergus Falls

Melissa K. Aasness, North Broadway, Fashion Merchandising

New Jersey

Brick

Alexandra R. Goldring, Van Zile Road, Biology

Lanoka Harbor

Alyssa N. Yakalis, Sinclair Avenue, Middle Level Education

Ohio

Solon

Codi L. Holstein, Elm Hill Drive, Early Childhood Education/Special Education

Madison

Elizabeth M. Elmore, West Loveland Road, English

Elisha Swindell, Madison Road, Biology

Texas

San Antonio

Amira Al-Qarqaz, Trinity Pass, Psychology

Virginia

Midlothian

Scott G. Renkin, Walnut Bend Terrace, Communications Media

Centreville

Jessica K Dunaye, Northbourne Drive, Criminology

Chantilly

Kimberly L. Esslinger, Poplar Woods Court, Nursing

Oak Hill

Rachel A. Enghauser, Etruscan Drive, Sociology

Springfield

Elizabeth J. Christensen, Evangel Drive, Family & Consumer Science Education

Ashburn

James J. Bradford, Glenelder Terrace, Mathematics

Danny W. Parrotte, Belgreen Drive, Criminology

South Riding

Ashley E. Schmidt, Snead Lane, Early Childhood Education/Special Education

Yorktown

Stefanie L. Poates, Kings Pointe Crossing, Athletic Training

West Virginia

Charleston

Nicole C. Johns, Timberline Place, Marketing

Outside the United States

United Kingdom

Bedfordshire

Emilia Osborne, The Paddock, Mathematics

Halesowen

Katie S. Eaton, Rosemary Road, Physical Education and Sport

Brazil

Sao Luis–MA

Thamita P. Rodrigues, Rua General Arthur Carvalho, International Studies