Skip to Content - Skip to Navigation

Culinary Arts Dean’s Recognition List for Fall 2011

The Academy of Culinary Arts has released its Dean’s Recognition List for Academic Excellence for the Fall 2011 semester. Students are named to the list when they achieve a grade-point average of 3.25 or higher.

The academy, located in Punxsutawney, is one of only 112 programs in the United States fully accredited by the American Culinary Federation, the maximum accreditation possible for culinary programs in the United States.

Programs with ACF accreditation have met or exceeded published industry standards and are distinguished from hundreds of other post-secondary culinary programs in the nation.

Following is the recognition list. Pennsylvania students are listed first, organized by county of residence, followed by non-Pennsylvania students.

Allegheny County

Bethel Park

Samantha Sbei, Thunderwood Drive

Carnegie

Alexandra Cleis, Noblestown Road

Coraopolis

Michael Conti, William Drive

Gibsonia

Lindsay Steen, Mohawk Drive

Glenshaw

Jessica Hatheway, Klein Road

Pittsburgh

Justin Steele, Fruithurst Drive

Lindsey Van Horn, Koegler Avenue

Valencia

Daisy Flynn, Glasgow Road

West Mifflin

Meredith Krupa, Everlawn Street

Wexford

Nikki Sardon

Armstrong County

Ford City

Shelby Lukehart, Rear Sixth Avenue

Kittanning

Jesse Helm, Friendship Lane

Templeton

Joseph Strejcek, State Road 1034

Beaver County

Midland

Hannah Sparks, Grandview Avenue

Berks County

Birdsboro

Ryan Peters, Cedar Lane

Butler County

Butler

Brooke Cunningham, Jacobs Lane

Heather Oesterling, Portman Road

Cabot

Graci Shaffer, Clearfield Road

Cranberry Township

Kayla Smith, Tara Court

Evans City

Robert Gottschalk, West Main Street

Harmony

Andrew Reubi, Yellow Creek Road

Karns City

Clifford McClure, Kaylor Petrolia Road

Portersville

Ryan Marshall, Miller Road

Cambria County

Johnstown

Rose Anderson, Russell Avenue

Helen Groves, Somerset Street

Joseph Orosz, Decker Avenue

Portage

Keri Goldyn, Church Hill Road

Carbon County

Lehighton

Samantha Bowman, North Second Street

Chester County

Exton

Sarah Riley, Allen Drive

West Grove

Andrew Conant, Sheffield Drive

Clarion County

Fairmont

Zackery Blose, Downey Avenue

Fryburg

Kareena Eisenman, Scenic View Lane

Strattanville

Brent Merry

Clearfield County

Curwensville

Calvin Addleman, Addleman Lane

Alisha Sloppy, Carbide Road

DuBois

Rachel Hicks, Carson Hill Road

Penfield

Samantha Brown, Tannery Drive

Crawford County

Meadville

Caroline Miller, Meadow Street

Saegertown

Tyler Perry, Parkview Drive

Titusville

Gianina Gionti, Breed Street

Delaware County

Glen Mills

Kyle Woods, Running Brook Road

Erie County

Erie

Amanda Miller, Station Road

Girard

Elizabeth Himes, Lake Street

North East

Samantha Sprague, Eagle Street

Wattsburg

Megan Shreve, North Street

Forest County

Tionesta

Kristina Taylor, Taylor Road

Franklin County

Chambersburg

Aaron Barrick, Nottingham Drive

Michael Barry, Maraposa Drive

Sarahjane Lopez, St. Thomas-Williamson Road

Greencastle

Rebecca Florentine, Williamsport Road

Isaac Seidel, East Franklin Street

Waynesboro

Robert Fehle, Old Penmar Road

Matthew Wilhide, Slabtown Road

Huntingdon County

Alexandria

Allison Bousum, Bousum Lane

Petersburg

Benjamin Rojik, Charter Oak Road

Indiana County

Indiana

James Ellermeyer, South Sixth Street

Courney Wood, Route 110

Rochester Mills

Jenna Wright, Wright Road

Jefferson County

Punxsutawney

Randy Bowser, Graffius Avenue

Summerville

Megan Campbell, Conifer Road

Sykesville

Justin Taylor, North Park Street

Lawrence County

Ellwood City

Audrey Ritter, Mile Hill Road

Lehigh County

Allentown

Katelyn Santo, Wordsworth Street

Lycoming County

Hughesville

Chase Platt, Grant Barto Road

Mercer County

Greenville

Michael Bluto, Pennwood Place

Grove City

Kelly McCarl, Lincoln Avenue

Jamestown

Rachael Harthan, East Jamestown Road

Sandy Lake

Cassandra Partridge, Klein Road

Montgomery County

Huntingdon Valley

Nicholas Worth, Cathedral Road

Phoenixville

Takafumi Mitsuzuka, Rivercrest Drive

Potter County

Coudersport

Joe Ayers, Ice Mine Road

Tioga County

Knoxville

Brett Ream, North East Street

Sabinsville

Audrey Hoppe

Warren County

Pittsfield

Rebecca Lindstrom, Andrews Run Road

Youngsville

Kelly Cindrich, Second Street

Aaron Niemeyer, Murray Hill Road

Washington County

Finleyville

David Guentner, Orchard Avenue

Westmoreland County

Greensburg

Matthew Schropp, Acorn Drive

York County

York

Arielle Zambito, Maywood Road

Non-Pennsylvania residents who made the Dean’s Recognition List are as follows:

Maine

George Foster, Rideout Avenue, Lewistown

Maryland

Daniel Leatherman, Bradford Road, Oakland

Jacob Millison, Kitchens Drive, Marriotsville

Ohio

Anthony Thomas, Park Circle, Girard

Virginia

Daniel Williams, Overlook Drive, Front Royal

Posted on 1/17/2012 2:34:44 PM

Recent News

    Subscribe to the IUP News Feed

    RSS Feed