Skip to Content - Skip to Navigation

Culinary Arts Dean’s Recognition List for Spring 2011

The Academy of Culinary Arts has released its Dean’s Recognition List for Academic Excellence for the Spring 2011 semester. Students are named to the list when they achieve a grade-point average of 3.25 or higher.

The academy, located in Punxsutawney, is one of only 112 programs in the United States fully accredited by the American Culinary Federation, the maximum accreditation possible for culinary programs in the United States.

Programs with ACF accreditation have met or exceeded published industry standards and are distinguished from hundreds of other post-secondary culinary programs in the nation.

Following is the recognition list. Pennsylvania students are listed first, organized by county of residence, followed by non-Pennsylvania students. 

Allegheny County

Carnegie

Alexandra Cleis, Noblestown Road

Miranda Moody, Lee Street

Gibsonia

Danielle Tenfelde, Sarah Court

Glenshaw

Jessica Hatheway, Klein Road

Pittsburgh

Stephanie Harrod, Biltmore Avenue

Lindsey Van Horn, Koegler Avenue

West Mifflin

Meredith Krupa, Everlawn Street

Armstrong County

Dayton

Krista Gaston, Cemetery Road

Beaver County

Beaver Falls

Benjamin Greco, Seventh Avenue

Bedford County

Manns Choice

Amanda Vance, Chestnut Street 

Schellsburg

Nicole Myer, Rose Road

Berks County

Oley

Rachel Shane, Water Street

Blair County

Altoona

Christopher Siters, Broad Avenue

Bucks County

Holland

Jennifer Kanetsky, Broadview Road

Butler County

Butler

Steven Brown, South Church Street

Danielle Miller, Jenny Drive

Heather Oesterling, Poatman Road

Evans City

Robert Gottschalk, West Main Street  

Harmony

Jenna Frederick, Old Little Creek Road

Valencia

Adrian Nypaver, Fisher Lane

Cambria County

Portage

Keri Goldyn, Church Hill Road

Johnstown

Helen Groves, Somerset Street
Courtney Ickes, Skyline Drive

Chester County

Avondale 

Jose Medina, Cook Court

Exton

Sarah Riley

Crawford County

Meadville

Caroline Miller, Meadow Street

Abagayle Schreck, Schreck Road

Karissa Zorn, Conneaut Lake Road

Titusville

Marissa Keyes, State Highway Eight

Erie County

Edinboro

Jesse Irvin, Erie Street

Erie

Ryan Kriegel, Lake Cliff Drive

Amanda Miller, Station Road

Anthony Walach, Randolph Road

Girard

Elizabeth Himes, Lake Street

Amanda Slupski, Vine Street  

Chambersburg

Denen Oliver, West Catherine Street

Fayetteville

Kaitlyn Trate, Black Gap Road

Greencastle

Rebecca Florentine, Williamsport Pike

Morgan Kelly, Tall Cedar Lane

Indiana County

Homer City

Emily Shomo, Littleton Road

Rochester Mills

Jenna Wright, Wright Road

Jefferson County

Punxsutawney

Jeffrey Bianco, Wilson Road

Megan Duell, Beyer Avenue

Tammy Parsons, Lane Avenue

Christian Suszynski, Pleasant Avenue

Juniata County

Mifflintown

Bree Royer, Laurel Run Road

Lancaster County

Columbia

Stefani Helm, Norwood Road

Lancaster

William Barnett, Country Club Drive

Abigail Kuhn, Shreiner Avenue

Lititz

Alexis Slater, East Main Street

Lawrence County

Ellwood City

Audrey Ritter, Mile Hill Road

Mercer County

Grove City

John Yeager, Old Hickory Lane

Jamestown

Rachael Harthan, E Jamestown Road

Sandy Lake

Cassandra Partridge, Klein Road

Northampton County

Easton

Justin Schuch, Freedom Terrace

Northumberland County

Milton

Heather Gligora, East Wall Street

Philadelphia County

Philadelphia

Kayla Thomas, East Cliveden Street

Somerset County

Listie

Edward Steinkirchner

Somerset

Kelly Gardner, Old Gardner Road

Warren County

Warren

David Gustafson, Water Street

Washington County

Scenery Hill

Jessica Robker, Daniels Run Road

York County

New Cumberland

Daniel Le, Lafayette Drive

Non-Pennsylvania residents who made the Dean’s Recognition List are as follows:

Indiana

Rachel Rettew, West Division Road, Valparaiso

Maryland

Alexander Quail, Launcelot Lane, Columbia

Jessica Berry, Sherman Avenue, Hagerstown

Ohio

Renee Renuart, Durkee Road, Grafton