Skip to Content - Skip to Navigation

December 2010 Graduate List

Following is a list of students who graduated from IUP in December 2010.

Pennsylvania graduates—organized alphabetically by county—are listed first, followed by U.S. residents from outside Pennsylvania, then international students.

Information for this list was provided by the Office of the Registrar.

Adams County

Gettysburg

Stephan Charles Reyka, Fairfield Road, B.S. in Nursing

Allegheny County

Allison Park

Paula J. Gibson, Royalview Drive, B.S.Ed. in Vocational-Technical Education

Matthew Thomas Sample, Countryside Drive, B.S. in Management/General

Aspinwall

Brian Joseph Lucas, Second Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Bethel Park

Kelsey Elizabeth Backstrom, Fruitwood Drive, B.S.Ed. in Music Education

Jessica Ruth Fish, Bethel Crest Drive, B.S. in Natural Science/Pre-Chiropractic

Elizabeth Anne Heiser, Dumbarton Place, B.S. in Nursing

Gabrielle Melissa McGivern, Oakhurst Road, B.S. in Business Technology Support

Braddock

Kelly L. Thompson, Ridge Avenue, M.Ed. in Masters in Education

Cheswick

Brenden J. Cranston, Reaghard Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Cuddy

Joseph Mastrean, B.F.A. in Art Studio

Elizabeth

Justin Robert Fuga, Ash Drive, B.A. in Criminology

Jared Hewitt, Evergreen Lane, M.S. Applied Mathematics

Gibsonia

Anthony Christopher Farah, Grandview Drive, B.S. in Physical Education and Sport

Gary D. Harding, Beech Street, M.B.A. in Business Administration

Eric Joseph Hilldorfer, Lakeview Drive, B.A. in Criminology

Michael William Ross, North Pine Circle, M.A. in Employment and Labor Relations

Michael Stephen Thompson, East Hardies Road, B.S. in Finance

Glenshaw

Ashley Ann Klous, Magnolia Drive, B.S. in Management/General

Jefferson Hills

Brandon Shaw, Oneida Drive, B.S. in Finance

Brandon Shaw, Oneida Drive, A.A. in Business/Accounting

McKees Rocks

Zachary Joseph Tournay, Steubenville Pike, M.A. in English

Matthew G. Weprich, Countryside Drive, B.A. in History

McKeesport

Kristen Michelle Stash, Manning Avenue, M.Ed. in Health and Physical Education

Jeffrey S. Tomcik, Overlook Drive, M.B.A. in Business Administration

Monroeville

Marc Christopher Cordisco, Bayberry Drive, B.S. in Accounting

Jacquelyn Marie Dettorre, Horizon Drive, M.Ed. in Literacy

Jaclyn Deanne DiLorenzo, Franklin Heights Drive, B.S. in Child and Family Studies

Brian Michael Long, Noel Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Annette Marie Payne, College Parks Drive, B.A. in Journalism

Lauren Ashley Shapiro, Ridgeview Drive, B.A. in Criminology/Pre-Law

Narendra Sharma, Blue Grass Circle, M.B.A. Business Administration

Jason Douglas Warning, Drexel Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Emily Ann Wurm, Garden City Drive, B.S.Ed. in Art Education

Kirsten Louise Yarros, Lincoln Avenue, B.A. in Psychology

Moon Township

Derek Adam Cross, Wyngate Road, B.S. in Hospitality Management

April Ann Hunsberger, Rosemont Drive, B.S.Ed. in Elementary Education

Anthony Thomas White, Tiffany Ridge Drive, B.A. in Criminology

Natrona Heights

Heather L. Duncan, Oak Manor Drive, M.Ed. in School Counseling

Elisa J. Hill, Talisman Lane, B.S.Ed. in Music Education

Diane L. Vogeley, Liberty Avenue, B.S. in Management/General

North Versailles

Rhonda L. Paredes, Maryellen Drive, B.S. in Management/General

Oakdale

Leon A. Dwinga, Dorrington Road, B.S. in Management/Operations

Kevin Ryan Martincic, Lookout Drive, B.A. in Criminology

Oakmont

Holly L. Sarinic, 4th Street, M.A. in Criminology

Lindsay Amanda Scatena, 8th Street, B.S. in Safety Sciences

Penn Hills

Kelly Basil, Collins Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Pittsburgh

Tanko B. Adamu, Logans Ferry Road, M.S. in Safety Sciences

Ashley Nicole Austin, Meredith Street, M.A. in Community Counseling

Amanda E. Baker, Gladys Avenue, M.Ed in Elementary Education

William Author Banks, Palm Avenue, B.S. in Physical Education and Sport

Amanda S. Basel, Cornell Avenue, M.Ed. in Elementary Education

Stephen D. Bethea, Pierce Street, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Travis D. Bogdanski, Arlington Avenue, M.Ed. in Masters in Education

Joshua Curtis Boyd, Regency Drive, B.A. in Criminology

Aileen M. Brasacchio, Dewalt Drive, M.Ed. in School Counseling

Dale T. Bricker, Stevens Drive, M.A. in Industrial and Labor Relations

Elizabeth M. Brown, Franklin Avenue, B.A. in Criminology

Julia Marie Busch, Millington Road, M.Ed. in Masters in Education

Conrad M. Butler, Ulysses Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Nicholas Robert Ceraso, Bockstoce Avenue, B.S. in Marketing

Maura Cathleen Costello, Minnock Drive, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

Patrick Mark Coulehan, York Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Cydney Daniel, Milligan Avenue, M.A. in Adult and Community Education

Janice L. Davis Watkins, Glasgow Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Joyce A. Dawes, Greencrest Drive, M.A. in Community Counseling

Shannon R. Eazor, Tahoe Drive, B.S. in Management/General

Andrew John Fichter, Valley Hi Drive, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Joan Payne Germany, Coleridge Street, M.Ed. in School Counseling

Olivia Anne Heyl, Tennessee Avenue, B.S. in Nutrition/Dietetics

Jillian C. Krywicki, Edgar Street, B.S. in Nursing

Gary R. Lang, Joseph Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Sarah Eileen Lucas, Avenue A, B.A. in Criminology/Pre-Law

Erica Lee Maddock, Clements Road, B.S. in Marketing

Michael Anthony Mancuso, Lynette Place, M.Ed. in Health and Physical Education

Caitlin Marie Marshall, Knollwood Court, B.S. in Nursing

Darniesha N. Martin, Berry Street, B.S. in Child and Family Studies

Justin Michael McCann, Blue Ridge Road, B.A. in Criminology

Tyler McGuigan, Ivy Street, B.S.Ed. in Music Education

Brian Joseph Meier, Jones Street, M.B.A. in Business Administration

Kashiff D. Miles, Camelia Street, B.S. in Natural Science

Julie A. Mitchell, Cambria Point Street, M.Ed. in Elementary Education

Anthony J. Monstrola, Franklin Drive, B.S. in Communications Media

Sharon M. Moreno, Sioux Road, M.S. in Sport Science

Eric Scott Morrison, Sandra Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

James Francis Nash, Collins Road, M.A. in Adult and Community Education

Kurt M. Poole, Friendship Avenue, B.S. in Accounting

Anthony Ronald Razzano, Long Meadow Drive, B.S. in Marketing

Kelly Marie Sachse, Garden Terrace, M.Ed. in Elementary Education

Julie Samoilo, Teton Drive, M.B.A. in Business Administration

Lara C. Scandrett, Tahoe Drive, B.A. in English/Writing Studies

Alicia E. Schmidt, Lantern Hill Drive, M.Ed. in School Counseling

Kathryn M. Sheffler, Lucia Road, M.Ed. in Education

Justin David J Skaggs, Leechburg Road, M.B.A. Business Administration

Jamie L. Szulczewski, Sarah Street, B.S.Ed. in Vocational-Technical Education

Randall Alan Toubo, Louann Street, B.A. in Criminology

Bryce Valencic, McCandless Avenue, B.A. in Criminology

Andrew David Venturella, Gene Drive, B.A. in History/Pre-Law

Lindsay A. Weiss, Lavina Avenue, M.Ed. in Masters in Education

Ashley E. Wheeler, Sweetbriar Street, M.Ed. in Elementary Education

Bryan Scott Wigginton, 8th Street, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Joshua D. Winwood, Sandune Court F, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Christopher D. Yoest, Wilson Street, M.A. in Adult and Community Education

Erin Michelle Zrncic, Thomas Boulevard, B.S. in Nursing

Plum

Matthew D. Houston, Windy Oak Drive, M.B.A. in Business Administration

Sewickley

Peter Timothy Kane, Rochester Road, B.A. in Criminology

Dylan R. Schneider, Gary Drive, M.S. in Biology

South Park

Raymond Aubrey Coppler, Patrick Place, B.A. in History

Britain Nicole Metz, Harding Avenue, M.Ed. in Literacy

Michael Scott Schultz, Renee Drive, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Tarentum

Terra Leigh Brubaker, Dellenbaugh Road, B.S. in Interior Design

Verona

Breanne Morrow, 7th Street, B.A. in Criminology

Warrendale

Lisa Marie Ricca, Brushcreek Road, B.A. in Spanish

West Mifflin

Anthony DeMarco, Lebanon School Road, M.Ed. in Health and Physical Education

Kristie Nicole Molanick, Vermont Avenue, B.S. in Communications Media

Wexford

Lauren Kathleen Schulties, Richard Road, B.S.Ed. in Mathematics Education

Armstrong County

Adrian

Deborah Ann Reid, Adrian Sherrett Road, B.S. in Accounting

Cadogan

David Michael Scopel, Second Avenue, A.A.S. in Electro-Optics

Dayton

Erica D. Walter, East Main Street, M.Ed. in Educational Psychology

Ford City

Robert S. Donnell, 6th Avenue, M.S. in Sport Science

Briana Lynne Mitcheson, Main Street, B.S. in Human Resource Management

Kittanning

Kiera Brann Boda, Freeport Road, B.A. in Political Science

Brock Landon Fleeger, Venwick Drive, B.S. in Communications Media

David E. Harkleroad, Rupp Church Road, B.A. in History

Angela M. Morris, Wyant Road, B.S. in Accounting

Courtney M. Myers, Ping Wing Hollow Road, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons

Guy Domenico Piluso, Butler Road, A.A.S. in Electro-Optics

Sara M. Shafer, Hazel Street, B.S. in Nursing

Dalton Ryan Stitt, Orr Avenue, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Ellen Lee Wingard, Indiana Avenue, B.A. in Psychology

Kayleigh Renee Wingard, State Route 2007, B.S. in Nursing

MacKenzie K. Yantos, North Jefferson Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Leechburg

Rhonda Renee Anderson, Forks Church Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Haley Christine Bradbury, 2nd Street, B.S. in Nursing

Fawn M. Clark, Easy Street, M.A. in Community Counseling

Kristie Lynn Dombroski, State Route 66, B.S. in Marketing

Cassie Eileen McAfee, Evergreen Road, B.S.Ed. in Art Education

Megan Christine Nowikowski, Shaner Road, M.Ed. in School Counseling

North Apollo

Andrew T. Newton, 16th Street, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Rural Valley

Linda J. Bosco, B.A. in Psychology

Stacey M. Cecconi, Gibson School Road, B.A. in Psychology

Daniel Travis Claypool, Brown Road, B.S. in Management Information Systems

Worthington

Christopher D. Schiano, Lairds Crossing Road, B.A. in Sociology

Beaver County

Aliquippa

Michael D'Amico, State Route 18, B.A. in Criminology

Melissa Dawn Douglas, Pohls Road, B.S. in Communications Media

Adam J. Potts, South Trillium Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Ambridge

Ashley Nicole Yaworsky, Maplewood Avenue, B.S. in Child and Family Studies

Beaver

Richard Benjamin Inge, 4th Street, B.S. in Nursing

Bedford County

Imler

Bruce Denver Helsley, North Imler Valley Road, B.S. in Management/General

New Paris

Janelle Lynn McCoy, Ridgewood Drive, M.Ed. in Educational Psychology

Berks County

Bechtelsville

Thomas Robert Merkel, Passmore Road, B.A. in Criminology

Hamburg

Kathleen Z. Wisser, Hepner Road, Ph.D. in Administration and Leadership Studies

Reading

Kwasi P. Abrefa-Kodom, Orchard View Road, M.S. in Applied Mathematics

Emily Ann Trudel, Suellen Drive, M.B.A. in Business Administration

Sinking Spring

Alexander Scott Gruber, Bainbridge Circle, B.A. in Economics

Blair County

Altoona

Aimee J. Alexander, Winding Knoll Road, M.Ed. in Business Workforce Development

Jessica Courson, Pennsylvania Street, M.Ed. in Health and Physical Education

Sarah Ann Holland, Meadowlark Avenue, M.A. in Community Counseling

Tracy Leigh Rains, 1st Avenue, M.A. in Adult and Community Education

Donald G. Talbot, Oneida Avenue, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Erin S. Wisor, Canterberry Drive, M.Ed. in Educational Psychology

Bellwood

Danielle L. Wolfe, East 4th Street, M.A. in Community Counseling

Duncansville

Carlisa Nichole Bauer, Tyler Lane, B.S. in Nutrition/Dietetics

Jaime Lyn Hutchison, Windvale Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Hollidaysburg

Jayme Christine Claar, Bonnie Lane, B.S.Ed. in Elementary Education

Roaring Spring

Richard Andrew Biemiller, East Main Street, M.S. in Biology

Tyrone

Melissa M. Kohler, Gates Hill Road, M.Ed. in Business Workforce Development

Derek Fredrick Reimer, Campbell Road, B.S. in Marketing

Bradford County

Athens

Matthew David Traver, South Main Street, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Sayre

Colin Russel Durfee, Spring Street, B.S. in Communications Media

Wyalusing

Daniel Roy Winterringer, Rural Route 4, B.A. in Geography/Environmental Geographer

Bucks County

Chalfont

Brittany M. Johns, Revere Drive, B.S. in Finance

Jamison

April Marie Morgenstern, Brook Lane, B.S. in Nursing

Ashley Rachel Morgenstern, Brook Lane, B.S. in Nursing

Langhorne

John Robert Diletto, Quaker Circle, B.S. in Management/General

Lauren Jean McCalley, Maple Point Drive, B.S. in Hospitality Management

Levittown

James A. Edger, Quaker Hill Road, B.S. in Physical Education and Sport

George Micheal Evans, Snowball Drive, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

New Hope

Justina Rae Nolan, Solebury Mountain Road, B.S. in Child and Family Studies

Newtown

Ashley Nicole Canci, Cherry Lane, B.S. in Marketing

Warminster

Chelsea Leigh Calahan, Tarleton Place, B.S. in Accounting

Chelsea Leigh Calahan, Tarleton Place, B.A. in Criminology

Heather Nunn, Willow Drive, B.S. in Regional Planning/Environmental Planner

Yardley

Matthew John Oberkofler, Saxony Lane, B.S. in Communications Media

Butler County

Butler

Catina L. Bruce, North Monroe Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

James M. Ishler, Teakwood Road, Ph.D. in English

Thomas Wayne McPherson, Center Avenue, B.S. in Nursing

Tasha M. Mehelich, Mercer Road, B.A. in Criminology

Amy S. Raabe, Isle Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

Henry D. Sinopoli, West Jefferson Street, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Cranberry Township

Robert A. Albrecht, Worth Court, B.S. in Accounting

Kevin Patrick Cappatt, Kandyce Drive, B.A. in Psychology

Natalie Rose Czerwinski, Woodbine Drive, B.S.Ed. in Art Education

Felicia Nicole Rape, Averys Way, B.S. in Nutrition/Dietetics

Zachary John Salopek, Duncan Court, B.S. in Communications Media

Evans City

Marie Alise Beaton, Marburger Road, B.S.Ed. in Deaf Education

Megan DiAnn Myers, Nursery Road, B.A. in Criminology

Mars

Samantha L. Goettman, Scenic Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Adam T. Lemankiewicz, Myoma Road, B.S. in Marketing

Sarver

Laura Ann Garlitz, Ekastown Road, B.S. in Biology

Saxonburg

Melissa Lynn Brown, West Main Street, M.Ed. in Health and Physical Education

Katlyn Elizabeth Zibert, Rachel Drive, B.S. in Hospitality Management

Valencia

Linda M. Carpenter, Forsythe Road, M.Ed. in Educational Psychology

Cambria County

Cresson

Courtney Lee Shall, Aspen Court, M.A. in Community Counseling

Ebensburg

Kenneth Lawrence Biter, New Germany Road, B.S.Ed. in Music Education

Brian Michael Black, Iga Road, B.A. in Criminology

Paul Joseph Fagan, Winterset Road, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons

Anthony Ray Lang, North Julian Street, M.A. in English

Elmora

Patricia L. Sponsky, B.S.Ed. in Elementary Education

Gallitzin

Daniel Raymond Hanlon, Taddy Road, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Hastings

Leslie Ann Angert, M.A. in Employment and Labor Relations

Johnstown

Kathryn Elizabeth Buchan, Soap Hollow Road, B.A. in Journalism

Matthew A. Caddy, Alexander Street, M.S. in Sport Science

Tiffany Nicole Ellsworth, Garfield Street, B.A. in English

Jacquelene Michelle Honeycutt, Clover Street, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

James Joseph Lamonaca, Kerr Drive, B.A. in Criminology

James Joseph Lamonaca, Kerr Drive, B.A. in Psychology

Lindsay Mock, Wonder Street, M.Ed. in Health and Physical Education

Samantha A. Mock, Bheam Avenue, M.A. in Criminology

James R. Nicoloff, Sunnehanna Drive, M.B.A. Business Administration

Carla P. OConnor, Bedford Street, B.S. in Hospitality Management

Jennifer Marie Sarosi, Mabel Street, B.S. in Nursing

Erica Jane Walker, Capital Avenue, A.A. in General Studies

Aaron Michael Washington, Pomona Drive, B.S. in Management/Operations

Nathaniel Alexander Williams, Shenkelview Drive, B.S. in Finance

Naomi R. Wilson, Berg Street, B.S. in Fashion Merchandising

Jonathan Matthew Yuhas, Hunsinger Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

Lilly

Brandi Elizabeth Hershel, Mountain Road, B.A. in Criminology

Roberta Marie Schettig, Alba Drive, M.A. in English

Loretto

Johnna Marie Casale, B.S. in Fashion Merchandising

Mineral Point

Brian J. McDermott, Adams Avenue, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Nanty Glo

Stephanie Lynn Groom, Fords Corner Road, B.S. in Nursing

Crystal Jean Hoffman, Fords Corner Road, M.A. in English

Marina Leah Morey-Sell, 2nd Street, M.A. in Community Counseling

Michaela Anna O'Toole, 2nd Street, B.S.Ed. in English Education

Matthew P. Szymusiak, Allie Buck Road, B.S. in Applied Mathematics

Nicktown

Travis George Bobik, Mosscreek Road, B.A. in Criminology/Pre-Law

Lisa Marie McCombie, Saint Joseph Street, B.S. in Chemistry/Pre-Medical

Alexa Nicole Pawlowski, Blue Goose Road, B.S. in Accounting

Northern Cambria

Justin Vrana, Goodridge Road, B.S. in Business Technology Support

Jeffrey Fred Weakland, Campbell Avenue, B.A. in History

Ryan Bernard Zernick, Mill Road, B.A. in Psychology

Patton

Alissa Nichole Coposky, Rugh Lane, B.S.Ed. in Elementary Education

Portage

Jared Andrew Bilchak, Cemetery Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Angela Ann Kunrod, North Railroad Avenue, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons

Revloc

Ryan Francis Krull, M.Ed. in Health and Physical Education

Salix

Bret Adam Berkhimer, B.S.Ed. in Business Education

Karen Remick, Beautyline Drive, M.Ed. in Business Workforce Development

Sidman

Alayna P. Oxford, Pine Bluff Road, M.A. in Sociology

South Fork

Daniel Marc Myers, Grant Street, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Cameron County

Emporium

Daniel Raistlin Frey, West 5th Street, M.A. in Employment and Labor Relations

Kristina Lee Grove, Plank Road Hollow, B.S.Ed. in English Education

Carbon County

Albrightsville

Michael Arty Gold, Indian Mount Lakes, B.A. in History

Nesquehoning

Jessica Lynn Davidovich, Blue Berry Lane, B.A. in Spanish

Chester County

Coatesville

Jason D. Wiley, Strasburg Road, B.A. in Psychology

Landenberg

Christa Marie Palecki, Wilkinson Drive, B.S. in Interior Design

Lincoln University

Michelle Anna Stolle, Clearview Lane, B.S. in Hospitality Management

Oxford

Amy Lee Perkins, Slate Hill Drive, B.A. in Sociology

Phoenixville

Kayla Kaminski, Tullamore Lane, B.S. in Communications Media

West Chester

Derek W. O'Donnell, Tacie Lynn Drive, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Clarion County

Fairmount City

Marissa Lynne Cumo-Widmer, Truittsburg Road, M.A. in English

Mayport

Julie Ann Hagan, Snyder Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

New Bethlehem

Mitchell Robert Smail, Pence Lane, M.S. in Geography

Clearfield County

Clearfield

Chelsea Elizabeth Graham, Wolf Run Road, B.A. in Journalism

DuBois

Stephanie Leigh Bergman, Treasure Lake, B.A. in Psychology

Jenna Irene Kougher, Wasson Avenue, B.S. in Disability Services

Sarah Marie McElwee, Wilson Avenue, B.S. in Nuclear Medicine Technology

La Jose

Dora Marie Smith, Market Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Morrisdale

Eliza Ashlee Albert, Allport Cutoff, M.A. in English

Colette Fawn Sample, Nearhood Lane, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Woodland

Sara M. Brown, Shawville Highway, B.S. in Nursing

Amanda Joy Nicklas, Woodland Bigler Highway, B.S. in Fashion Merchandising

Clinton County

Lock Haven

Rebecca Anne Peter, South Laurel Lane, B.A. in Political Science

Crawford County

Cambridge Springs

Ashley Luann Kenny, Miller Station Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Katy Jo Wolfrom, Brown Hill Road, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Springboro

Daniel Kevin Drumm, North Main Street, B.S.Ed. in Music Education

Cumberland County

Boiling Springs

Tyler Charles Brown, Crape Myrtle Drive, B.A. in English/Literary, Textual and Cultural Studies

LaTasha R. Gochenaur, East Countryside Drive, B.S. in Communications Media

James P. Murray, Peach Tree Lane, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Richard Edward Recordon, Blossom Terrace, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Camp Hill

John Michael Powlison, Spring House Road, B.S.Ed. in Music Education

Katharine J. Steinour, South 30th Street, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Carlisle

Nicholas J. Beishline, Hickory Road, M.A. in English

Enola

Stephen Cook, Darius Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Mechanicsburg

Matthew James Dinger, Barbara Drive, B.S. in Hospitality Management

Anthony Lindoro Lauro, Fox Drive, B.S. in Communications Media

Dustin James Lorah, Highland Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Edward R. Rigg, Hogestown Road, B.A. in Criminology

Newville

Charity Hays Kennedy, Mount Rock Road, B.A. in Art/Studio

Jason R. Leonard, Broad Street, M.Ed. in Health and Physical Education

Dauphin County

Berrysburg

Kristen H. Nichols, West Market Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Dauphin

Amy M. Hassinger, Riverview Terrace, B.S. in Nursing

Grantville

Matthew Alexander Hoover, Manada Gap Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Gratz

Jeremy Tim Daniel, South Second Street, B.S. in Communications Media

Harrisburg

Royce Leon Bivins, Belair Road, B.S. in Communications Media

Marleana Ronna Carter, High Pointe Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Victoria M. Folk, Ford Avenue, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Barbara Ryman Maroney, South 80th Street, Ph.D. in Administration and Leadership Studies

Jessie Mae Potter, Piketown Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Amanda Sam Rahman, Montfort Drive, B.S. in Communications Media

Amanda Lynn Raup, Wimbledon Drive, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Jason Daniel Swoyer, Pelham Road, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Danielle Marie Velgos, Heather Court, B.S. in Nursing

Aaron P. Zirkle, Elmerton Avenue, B.S. in Physical Education and Sport

Millersburg

Michelle Louise Artz, Lebo Street, B.S. in Interior Design

Steelton

Brittany Capri Rogers, Locust Street, B.S. in Child and Family Studies

Delaware County

Drexel Hill

Katherine M. Bianco, Harper Avenue, B.A. in Theater

Media

Michael Ryan Burnett, North Olive Street, B.S. in Marketing

Elk County

Saint Marys

Tami J. Chamberlin, Teaberry Road, M.Ed. in School Counseling

Leann A. Feldbauer, Theresia Street, B.S. in Nursing

Dustin R. Zimmerman, Penn Road, B.S. in Communications Media

Erie County

Erie

Jessica Marie Alberico, East 33rd Street, B.S. in Fashion Merchandising

Melissa Elayne Borgia, West 33rd Street, Ph.D. in English

Jeffrey Michael Campbell, Shady Avenue, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Courtney Marie Cousins, South Eaglewood Drive, B.S. in Nursing

Christie Rose DeLaura, West 41st Street, B.S. in Physical Education and Sport

Kalena Anne Popson, Pepperwood Circle, B.S. in Hospitality Management

Richard J. Power, Meadow Drive, B.S. in Marketing

Sean Everett Richter, Pershing Avenue, B.S. in Management/General

Stacie Marie Wolbert, Grant Avenue, D.Ed. in Curriculum and Instruction

Fairview

Lindsay Hope Martin, Welcana Drive, B.S.Ed. in Elementary Education

Fayette County

Belle Vernon

Stephen H. Whitehead, Rosewood Street, D.Ed. in Curriculum and Instruction

Brownsville

Lynne Georgeann Wilson, South Street, B.S. in Accounting

Lynne Georgeann Wilson, South Street, B.S. in Finance

Connellsville

Lindsey Maxine Weimer, East Crawford Avenue, B.S.Ed. in Music Education

East Millsboro

Jamie Lynn Bogol, Heistersburg Road, M.A. in History

Hopwood

Michael Edward Deleonibus II, M.Ed. in Health and Physical Education

Masontown

Michael Alan Guthrie, South Main Street, M.Ed. in Health and Physical Education

Perryopolis

Emily May Babyak, Perry Road, M.A. in Criminology

Uniontown

Vicky Ann Spells, Rankin Airshaft Road, M.A. in Criminology

Franklin County

Waynesboro

Jessica A. McKinstry, Westminster Drive, B.S.Ed. in Music Education

Anna Alyse Plucinski, South Church Street, B.A. in Honors Program in Psychology

Scott Andrew Ziegler, Cleveland Avenue, B.S.Ed. in Music Education

Greene County

Greensboro

Joseph G. Clites, South Eighty Eight Road, M.A. in Public Affairs

Holbrook

Daniel Allan Usher, Claylick Road, B.A. in Computer Science

Waynesburg

Caitlyn Ann Sukolsky, Sherman Avenue, B.F.A. in Art Studio

Huntingdon County

Alexandria

Jessica LeeAnne Toth, Old Route 22, B.A. in Psychology

Huntingdon

William M. Dickey, 16th Street, Ph.D. in English

Kevin Michael Huhn, Cold Springs Road, B.S.Ed. in Music Education

Jason Robert Krause, Mifflin Street, B.S. in Safety Sciences

Petersburg

Ashley Marie Scott, B.S. in Fashion Merchandising

Shade Gap

David L. Baer, Sawmill Road, M.A. in Adult and Community Education

Indiana County

Black Lick

Maryssa E. McGuire, M.Ed. in Educational Psychology

Blacklick

Mark Daniel DeMarines, Main Street, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Blairsville

Sheryll Ann Daugherty, High Rise Drive, B.S. in Child and Family Studies

Matthew W. Doak, East Brown Street, M.A. in Employment and Labor Relations

Sara R. Fortnam, East Brown Street, M.S. in Geography

Jessalyn M. Pahel, B.A. in Criminology/Pre-Law

Cherry Tree

Joshua Thomas Wholaver, B.A. in Biology

Clymer

Bret Allen Baird, Franklin Street, M.A. in English

Kristi Lynne Falisec, Caravan Drive, B.A. in Sociology/Human Services

Commodore

Rachel L. Baker, Purchase Line Road, B.A. in Political Science

Creekside

Benjamin James Jewart, Atwood Road, B.S. in Communications Media

Kaitlyn Marie Yeomans, Benjamin Lane, B.S.Ed. in Elementary Education

Graceton

Jonathan William Alter, 1st Street, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Heilwood

Kacy Lea Crowley, M.A. in Sociology

Home

Zachary Jonathan Penich, Pearce Hollow Road, M.S. in Safety Sciences

Homer City

Nathan V. Blehi, Crownover Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Michael D. Nicolo, Oakland Avenue, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Jesse L. Woodring, Camerons Road, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Indiana

Motasim O. Almawaja, Opal Lane, Ph.D. in English

Zachary J. Ankney, South 4th Street, B.S. in Biology

Soyoung Baek, School Street, Ph.D. in English

Marcus Dominic Barilar, Harvest Lane, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Seth Jerry Bennett, Philadelphia Street, M.S. in Applied Mathematics

Roger L. Briscoe, Shady Drive, M.S. in Sport Science

Marissa R. Bruno, Simpson Road, B.S.Ed. in Music Education

Joshua M. Burgess, Jackson Street, B.S. in Human Resource Management

Courtney Ra Burns, Copper Beech Drive, B.S. in Communications Media

Courtney Ra Burns, Copper Beech Drive, B.A. in Psychology

Jenelle Lea Cannon, South 14th Street, B.S.Ed. in Biology Education

Jennifer Casanova, School Street, B.S. in Chemistry

Randi L. Clark, Clark Avenue, M.Ed. in Educational Psychology

Sarah E. Dahlheimer, Edgewood Avenue, B.A. in Chemistry

Sarah E. Dahlheimer, Edgewood Avenue, B.A. in Psychology

James F. Dalecki, Elm Street, B.A. in Economics

Dionne Marie DeMarines, Byron Court, B.S. in Nursing

Lisa Marie Dupnock, Coates Lane, Ph.D. Administration and Leadership Studies

Jeffrey T. Dyal, Meadow Wood Road, B.A. in Economics

Ernest T. Easter, Lazor Street, M.A. in Adult and Community Education

Stephen John Ference, School Street, M.Ed. in Education of Exceptional Persons

David Allan Fisher, School Street, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Lacey A. Fulton, Oak Street, M.A. in Adult and Community Education

John T. Garzarelli, Locust Street, M.A. in Employment and Labor Relations

Judith Gatti, White Farm Road, B.S. in Nursing

Nathan Keith George, Locust Street, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Evan John Grabowski, Revere Circle, B.S.Ed. in Music Education

Rachel M. Harris, Essex House, B.A. in Psychology

Jamie Lynn Hicks, Dolores Circle, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Jeffrey Michael Hoag, South 6th Street, B.A. in Criminology

Benjamin Simon Johnston, Water Street, B.S. in Management Information Systems

Tzu-Cheng Kao, Medlar Drive, M.B.A. in Business Administration

Julie A. Kardell, Church Street, B.S.Ed. in Mathematics Education

Meghan Elizabeth Kennedy, Concord Street, B.S. in Child and Family Studies

Sarah Jane Kitchen, South 6th Street, M.A. in Employment and Labor Relations

Mary E. Koval, South 13th Street, M.A. in Sociology

Yung Yen Leong, Lazor Street, B.S. in International Business

Daniel L. Lunger, Evergreen Drive, M.B.A. in Business Administration

Ayanda Martha Masilela, College Lodge Road, B.A. in Geography/Geographic Information Systems and Cartograph

Travis Ryan Mazon, Wren Street, B.S. in Accounting

Mamuyovwi Gerald Mensah, South 6th Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

Mamuyovwi Gerald Mensah, South 6th Street, B.A. in Economics

Michael Paul Mentch, Valley Road, B.S. in Finance

Michael Paul Mentch, Valley Road, B.S. in Safety Sciences

Nicole Lee Miller, Sue Anne Lane, B.A. in Anthropology

Giancarlo Morales-Belletti, Medlar Drive, B.S. in Finance

George Joseph O'Neill, North 8th Street, M.S. in Geography

Kimberly Ann Painter, Water Street, M.Ed. in Elementary and Middle School Mathematics

Wendy Ann Pardee, Robin Street, Ph. D. in Administration and Leadership Studies

Ellen V. Quick, Kamerstone Road, M.A. in English

Helena Rados-Derr, Briarwood, M.B.A. in Business Administration

Ashley Nicole Reefer, Oak Street, M.S. in Sport Science

Rebecca Suzanne Reynolds, Nixon Avenue, M.A. in English

Jessica A. Robertson, Washington Street, B.S. in Communications Media

Kayla M. Rorabaugh, North 4th Street, M.S. in Sport Science

Jacob Shane Rougeaux, Melrose Place, B.A. in Geography/Geographic Information Systems and Cartographer

Benjamin Andrew Saylor, Locust Street, B.S.Ed. in Music Education

Jessica S. Scardina, Douglas Avenue, M.Ed. in Literacy

Jason A. Schultz, Lilac Street, B.S.Ed. in Music Education

Ryan L. Shaffer, North 1st Street, M.S. in Sport Science

Kenneth Michael Shankle, Greendale Avenue, B.S. in Safety Sciences

Scott Daniel Shirley, Country Lane, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Peter Vandervoort Stewart, Burns Avenue, M.A. in Clinical Psychology

Matthew William Streams, Route 286 Highway West, B.S. in Safety Sciences

Jay Franklin Thayer, School Street, B.S. in Computer Science/Applied

Catherine Rose Tidwell, Old Route 119 Highway North, B.A. in Honors Program in Psychology

Thomas John Valazak, Coates Lane, B.S. in Business Technology Support

Adam N. Woodrow, Stannard Avenue, M.A. in Adult and Community Education

Lucernemines

Mary Lynne Kuehn, Lucerne Extension, B.A. in International Studies

Marion Center

Nathan D. Griffith, Richmond Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Melissa J. Loughry, Pollock Road, B.S. in Nursing

Penn Run

Kelly K. Rodgers, Allison Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Kevin Christopher Williams, Spaulding Road, M.Ed. in Health and Physical Education

Robinson

Sara L. Krause, Climax Road, B.S. in Child and Family Studies

Rossiter

Zane Henry Zinzella, Buffalo Lodge Road, B.A. in Criminology

Saltsburg

Stephen Patrick Manofsky, Lucky Lane, B.S. in Management/Operations

Katie Mae Provias, 1st Street, B.S. in Accounting

Shelocta

Devin O. Creighton, Ankeny Road, B.A. in Geography/Environmental Geographer

Stephanie Marie Shimmel, Laurel Road, B.S. in Human Resource Management

Corey M. Vasbinder, Milby Road, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Smicksburg

Erin Melissa Lockhart, Route 210 Highway, B.S. in Human Resource Management

Season Ann Petrovich, Hemlock Acres Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

Jefferson County

Brookville

Paul John Bowers, Route 322, B.S. in Human Resource Management

Hamilton

Megan Lorena Sheesley, Hamilton Markton Road, M.A. in History

Punxsutawney

Nicole Lou London, Lunger Road, B.S. in Business Technology Support

Tia Marie Neal, Ridge Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Amanda Ann Setree, Anita Oliveburg Road, B.S.Ed. in French Education

Reynoldsville

Arik Geoffery Peace, Big Run Prescottville Road, B.S. in Chemistry

Amy Elizabeth Rittenhouse, Shale Pit Road, B.A. in Psychology

Kimberly Renee Siverling, Grant Street, B.A. in Journalism

Sigel

Katelyn Marie Sneeringer, Route 949, B.S. in Communications Media

Sykesville

John Fredrick Connor, Grant Street, B.A. in Criminology

Lackawanna County

Olyphant

Daryl Joseph Loomis, Rear Main Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Scranton

Samuel K. Failing, Myrtle Street, B.A. in Philosophy

Lancaster County

Elizabethtown

Corinna J. Mazzitti, South Market Street, B.S.Ed. in English Education

James Andrew Vinton, South Market Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Stevens

Steven R. Fassnacht, West Girl Scout Road, B.S.Ed. in Music Education

Lawrence County

Ellwood City

Jordan Anthony Ottavio, Deemer Avenue, B.A. in Criminology

Lebanon County

Annville

Derek Ryan Scheer, North Railroad Street, M.A. in Criminology

Jonestown

Heather Lynn Rine, Jonestown Road, B.A. in Criminology

Lebanon

Angela Marie Rhode, Beta Avenue, B.S. in Fashion Merchandising

Rhet M. Richard, Henry Houck Lane, B.S. in Geology/Environmental

Lehigh County

Coopersburg

Stanley Thomas Saeger, Chestnut Hill Road, B.A. in Religious Studies

Emmaus

Anne Elizabeth Dewalt, Chestnut Hill Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Zionsville

Alyssa Nicole Huber, Oak Lane, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Luzerne County

Avoca

Danielle McAndrew, William Street, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Lycoming County

South Williamsport

Micah Robert Livermore, Curtin Street, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Trout Run

Jeana M. Thrush, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

McKean County

Eldred

Richard Allen Roberts, Canfield Hollow, B.S.Ed. in Art Education

Port Allegany

Max P. McAuley, North Pine Street, B.A. in English

Mercer County

Grove City

Rachel Elena Englehart, North Liberty Road, B.S. in Management/General

Casey Rebecca Leigh, Nutt Road, B.S. in Fashion Merchandising

West Middlesex

Richard Tyler Hosfelt, Clubhouse Drive, B.S. in Human Resource Management

Charles Dustin Ruffo, Fetsko Road, B.A. in Political Science

Mifflin County

Burnham

Zane Russell Walters, 7th Avenue, B.A. in Political Science/Pre-Law

McClure

Kayla Ann Lash, Back Maitland Road, B.S. in Nursing

Troy Michael Solt, Back Maitland Road, A.A. in Business/Computer and Information Technology

Reedsville

Derek J. Alexander, Parks Drive, B.S.Ed. in Art Education

Monroe County

Brodheadsville

Natisha Marie Versuk, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Cresco

Eric Richard Franzo, Ruth Drive, B.A. in Religious Studies

Tobyhanna

Shurondae Dianelle Butler, Lakeside Drive, B.A. in Psychology

Montgomery County

Glenside

Apris Marjorie Walker, Fortune Road, B.S. in Communications Media

Lansdale

Sara Elizabeth Murray, Lombardy Drive, B.S. in Child and Family Studies

Norristown

Jamie Nicole Palmerio, Taft Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Amanda Jean Royer, Township Line Road, B.A. in Art/Studio

Oreland

Tara Ann Baus, Church Road, B.S. in Nutrition/Dietetics

Roslyn

Keenan Brown, Rosewood Avenue, B.S. in Marketing

Willow Grove

Lindsey Michelle Harris, Duffield Street, B.S. in Fashion Merchandising

Wyndmoor

Michael J. Edge, East Willow Grove Avenue, B.S. in Hospitality Management

Montour County

Washingtonville

Amanda Idella Cero, B.S. in Nursing

Northampton County

Bethlehem

Adam Joseph Steltz, Oakland Road, B.S. in Safety Sciences

Easton

Stephanie Clermont, Stones Crossing Road, B.S. in Nursing

James Nathan Collins, Birch Street, B.A. in Political Science

Hellertown

Angela Marie Geosits, Easton Road, M.A. in English

Nazareth

Jenna Lynn Gazzola, Beaver Run Drive, B.S. in Biochemistry

Northampton

Tyler Alan Borger, Kreidersville Road, B.S. in Human Resource Management

Northumberland County

Dalmatia

Amanda Lee Thomas, Malta Road, M.A. in Criminology

Sunbury

Lindsey Nicole Scheller, Reagan Street, B.S. in Nuclear Medicine Technology

Watsontown

Samantha J. Foust, Pennsylvania Avenue, B.A. in Criminology

Philadelphia County

Philadelphia

M. Alicia Bennett, Georgian Road, D.Ed. in School Psychology

Nashe D. Colmon, Windsor Avenue, B.A. in Criminology

Teak Lamont Denard, East Wister Street, M.Ed. in Business Workforce Development

Sarah Marie Gachelin, South 64th Street, B.A. in Political Science/Pre-Law

Matthew G. Gaskins, Boyer Street, M.B.A. in Business Administration

Jason Ryland Gay, North 50th Street, B.S. in Marketing

Danielle Suedell Graves, North Yewdall Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

James Robert Halloran, Primrose Road, B.A. in Journalism

Shakia Nicole Harris, West Columbia Avenue, B.A. in Criminology/Pre-Law

Marcia Nicole Hunter, Rodney Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Ayinnah Jones, 65th Avenue, B.S. in Natural Science

Keeva D. King, South Capitol Street, B.A. in Criminology/Pre-Law

Yanling Lin, Reach Street, B.S. in Interior Design

Felicia S. Moore, Page Street, M.A. in Adult and Community Education

Anthony Paul Newman, Westmont Street, B.S. in Communications Media

Sharee Patrice Pinckney, West Huntingdon Street, B.A. in Sociology

Brandee Sade Rideout, East Luzerne Street, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Alicia Chandal Ruffin, Hazel Avenue, B.A. in Political Science/Pre-Law

Gilberto Santos, Rising Sun Avenue, M.A. in Adult and Community Education

Sheela Aaliyah Shamsid-Deen, North Farson Street, B.S. in Communications Media

Zadeea Marie Thomas, North Parks Avenue, B.A. in Criminology

Potter County

Austin

Mark Joseph Reed, School Street, B.S. in Computer Science/Information Assurance

Snyder County

Middleburg

Danielle N. Peachey, Iron Bridge Road, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Somerset County

Jennerstown

Barbara Kay Zuchelli, James F Barron Drive, Administration and Leadership Studies

Jerome

David Robert Kirchner, Phillips Street, Chemistry

Somerset

Ryan Lee Cook, Davis Avenue, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Ruth Janice Retassie, South Parks Avenue, B.S. in Natural Science

Ruth Janice Retassie, South Parks Avenue, B.A. in Philosophy

Stoystown

Melissa Lee Murray, Oak Crest Drive, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Windber

Nathan Phillip Bafile, 23rd Street, M.Ed. in Education of Exceptional Persons

Andrew Michael Fluder, 25th Street, A.A. in Business/Accounting

Andrew Michael Fluder, 25th Street, B.S. in Finance

Karlie Elizabeth Gelles, Nealyn Drive, B.S. in Nursing

Laura A. Miller, Dunlo Dip Road, M.A. in Community Counseling

Emily Jean Weaver, 25th Street, B.S. in Accounting

Union County

New Columbia

James Leroy Hagerman, White Deer Pike, B.S. in Accounting

Venango County

Franklin

Natalie A. Keith, Liberty Street, B.S.Ed. in Elementary Education

Richard Wentling, Washington Boulevard, M.A. in Criminology

Warren County

Russell

Sara Jean Selan, Old State Road, B.A. in Psychology

Washington County

Burgettstown

Benjamin Miller Froats, Froats Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Canonsburg

Matthew R. Flaus, Driftwood Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Donald L. Smith, Old Pike Street, B.S. in Fashion Merchandising

Jeffrey David Warnock, Pearl Drive, B.A. in Criminology

Charleroi

Joseph Michael Weckoski, Fremont Road, B.S. in Physical Education and Sport/Sport Administration

Donora

Megan Maire Adams, 2nd Street Extension, B.A. in Interdisciplinary Fine Arts/Dance Arts

McDonald

Gretchen A. Clara, Sterling Drive, M.A. in Adult and Community Education

Maddie E. Ursitz, Belgium Hollow Road, M.A. Criminology

McMurray

Brittany L. Guzan, Clubview Drive, B.S. in Nursing

Monongahela

David Matthew Verno, Anton Street, B.F.A. in Music Performance

David Matthew Verno, Anton Street, B.S.Ed. in Music Education

Washington

Matthew Ryan Schaffold, Gina Drive, B.S. in Physical Education and Sport/Exercise Science

Wayne County

Beach Lake

Christopher Albert Miller, Sunny Lane, M.B.A. in Business Administration

Lake Ariel

Deanna Lauren Draidfort, Sunrise Terrace, B.S. in Fashion Merchandising

Westmoreland County

Apollo

Vincent Thomas Connelly, Gilmar Road, B.S.Ed. in Elementary Education

Justin Lee Cook, Rose Street, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Timothy Colin O'Brien, Meadow Highlands Drive, M.B.A. in Business Administration

Sherrie Beth Ruggeri, Hancock Avenue, B.S.Ed. in Elementary Education

Delmont

Jana Barjaoui, Manorfield Circle, M.B.A. in Business Administration

Nicole Lenox, Surrey Drive, M.B.A. in Business Administration

Jesse W. Ziacan, Valley Stream Drive, B.S. in Communications Media

Derry

Tasha Marie Markosky, Markosky Lane, B.S. in Child and Family Studies

Maryann N. Sleasman, West Owens Avenue, M.A. in Adult and Community Education

Export

Aaron Jonathan Wassenaar, Quail Court, B.A. in Economics

Greensburg

Ashley Kay Brahosky, Coal Hollow Road, M.A. in English

Sara Brown, Ludwick Street, B.A. in Community Counseling

Eric John Bruno, Westland Drive, B.A. in Criminology/Pre-Law

Melissa Carnack, Orchard Avenue, B.S.Ed. in Family and Consumer Sciences Education

Brian DiCiurcio, Alicia Court, M.B.A. in Business Administration

Angela Marie Duffy, Westminster Avenue, B.S.Ed. in Spanish Education

Lauren Lindsay Hixson, Westchester Drive, M.A. in Employment and Labor Relations

Sara Briana Howell, McClellan Drive, M.Ed. in Literacy

Daniel A. Krack, Broad Street, M.A. in English

Franklin Edward Lewis IV, Arch Avenue, B.S.Ed. in Social Studies Education/History

Amber Jeane Machesky, Westland Drive, M.Ed. in School Counseling

Megan Justine Murphy, Cypress Drive, B.S. in Athletic Training

Lauren Taylor Phillips, Crestridge Drive, B.S. in Interior Design

Anne Lauren Spina, Mohawk Drive, M.A. in English

Harrison City

Ashley Nicole Catullo, Saddlebrook Drive, B.S. in Nursing

Christopher R. Lieber, Cool Springs Lane, M.B.A. in Business Administration

Stefania M. Pricer, Rooster Court, B.S. in Management/General

Irwin

Miranda Lee Hinkelman, Manchester Drive, B.S. in Marketing

Kaitlin M. Saracena, Cascade Avenue, M.Ed. in Health and Physical Education

Monica S. Scott, Plymouth Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

Amanda Rene Stoupis, Cambridge Drive, M.Ed. in School Counseling

Srinivas R. Sudadi, Wynwood Court, M.B.A. in Business Administration

Jeannette

Celeste Libertini, Beaver Road, M.A. in Community Counseling

Micala Nicole Priola, Maryland Place, M.B.A. in Business Administration

James W. Ringer, Fiscus Lane, M.B.A. in Business Administration

Deborah Ann Zundel, Watt Road, M.A. in Employment and Labor Relations

Latrobe

Lauren E. Brant, Fairmont Street, M.Ed. in Literacy

Lisa A. Tatone, Raymond Avenue, M.Ed. in School Counseling

David Daniel Todorich, Black Hills Drive, B.A. in Geography/Environmental Geographer

Jonathan K. Weimer, Northview Drive, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Lower Burrell

Jason Heath Cratty, Broadway Avenue, B.A. in Criminology

Stephanie L. Voith, Violet Drive, B.S. in Child and Family Studies

Jessica Elizabeth Wolfe, Illinois Drive, B.A. in Criminology

Monessen

Stoycho Rumenov Stoychev, McKee Avenue, B.A. in Criminology

Mount Pleasant

Judy A. Kiel, Grandmas Road, B.A. in Economics

Rachel A. Sage, Rural Route 4, B.S.Ed. in Education of Exceptional Persons

Murrysville

Maura McHugh Barrett, Impala Drive, B.S. in Chemistry

Louis Bernard Costa, Bridgewood Circle, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Daniel William Popp, Duchess Court, B.S.Ed. in Elementary Education

New Florence

Lowry K. Ball, Furnace Lane, B.S. in Management/Operations

Bryan Craig Deemer, Ross Mountain Parks Road, M.A. in Criminology

Kristen Nicole Titmus, Horse Thief Road, M.Ed. in Education of Exceptional Persons

New Kensington

Nancy J. Condron, Schafer Drive, B.S. in Management/General

Jamie D'Amico, Tionesta Drive, M.Ed. in Elementary Education

Jerry L. Gumbert, Beamer Avenue, M.B.A. in Business Administration

Nora Datres Milliron, Charles Avenue, B.S.Ed. in Health and Physical Education

Jamie Parker, Maple Avenue, M.A. in Community Counseling

Richard Arthur Pochet, Lincoln Street, B.S. in Accounting

Dana S. Roach, Whitten Hollow Road, M.Ed. in Business Workforce Development

Lisa J. Rodriguez, Richdale Drive, M.A. in Adult and Community Education

North Huntingdon

Leann Marie Demuzzio, Adele Drive, M.A. in Criminology

Margaret A. Evans, Niagara Drive, M.Ed. in School Counseling

Scottdale

Stormie Gail Clark, Jennings Avenue, B.S.Ed. in Music Education

Trafford

Mark Albert Woleslagle, Pine Hollow Road, B.S. in Finance

Vandergrift

Trista Jovette Lucas, Dime Road, B.S.Ed. in Speech-Language Pathology and Audiology

Robert John Thomas, Ivy Lane, B.S.Ed. in Art Education

Westmoreland City

Steven Patrick Smith, Broadway Street, M.Ed. in Masters in Education

Youngwood

Magge Lyn Cales, South 10th Street, M.Ed. in Elementary Education

Wyoming County

Tunkhannock

Sean Posten, Thomas Drive, B.A. in Criminology/Pre-Law

York County

Dallastown

Andrew Sweeney Fennick, Maylyn Avenue, B.S. in Communications Media

Dillsburg

Christin Mary Moore, Franklin Church Road, B.S. in Physics

Richard Lynn Myers, South Grantham Road, M.A. in Art

Christopher Lawrence Stibitz, Sunset Court, M.S. in Safety Sciences

Etters

Travis Allen Simms, Dorwart Circle, B.S. in Hospitality Management

Hanover

Paul Jacob Bingham, Fuhrman Mill Road, B.A. in Geography/Geographic Information Systems and Cartographer

Felicitas Annette Dunn, Stacey Drive, B.S. in International Business

Andrew Philip King, Sheridan Drive, B.A. in Geography/Geographic Information Systems and Cartographer

Red Lion

Josh S. Hildebrand, Winterstown Road, B.S. in Marketing

Shrewsbury

Dustin Anthony Kapinos, Skyview Drive, M.Ed. in Health and Physical Education

York

Alex Michelle Daughenbaugh, Hess Farm Road, B.S.Ed. in Chemistry Education

Meghan Victoria Huff, Rathton Road, B.S.Ed. in Spanish Education

Rachel Katherine Mialki, Ridings Way, M.S. in Biology

Out of State

California

Alaina Kristine Gibson, San Francisco, M.A. in Employment and Labor Relations

Colorado

Kelli Lynn Custer, Denver, Ph. D. in English

David G. Demaree, Westminster, M.A. in History

Delaware

Ciera Marie Payne, Middletown, B.A. in Psychology

Ciera Marie Payne, Middletown, B.S. in Child and Family Studies

Michael P. Stofiel, Wilmington, M.F.A. in Art

Florida

James A. Coleman, Altamonte Springs, B.S. in Finance

Mai Naito, Pensacola, M.A. in Criminology

Scott E. Dunn, Sorrento, B.A. in Geography/Geographic Information Systems and Cartographer

Georgia

Daniel L. Ruefman, Brooklet, Ph.D. in English

Idaho

Benjamin Russell Smith, Boise, M.S. in Science for Disaster Response

Illinois

Kerianne Marie Mahoney, Lake Zurich, B.A. in Anthropology

Indiana

Brian Matthew Bolinger, Leo, M.S. in Safety Sciences

Douglas A. Thomas, Michigan City, M.Ed. in School Counseling

Kansas

Timothy William Denton, Derby, M.S. in Safety Sciences

Maine

Ethan Thaddeus Edmondson, Mount Desert, B.S.Ed. in Music Education

Maryland

Melissa J. Clayton, Bethesda, B.S. in Nursing

Timothy Adam Brady, Forest Hill, B.A. in Criminology

Carey Elizabeth Young, Grasonville, B.S. in Hospitality Management

Lauren Schaff, Rising Sun, B.S. in Disability Services

Daniel Steven Anderson, Sykesville, B.S. in Management Information Systems

Mississippi

Ryan M. Fencik, Southaven, M.A. in Employment and Labor Relations

Montana

Juan Felipe Stevens, Helena, M.S. in Science for Disaster Response

New Jersey

Robert Bryan Charneski, Califon, B.A. in Economics

Gregory C. Farley, Fanwood, D.Ed. in Administration and Leadership Studies

Kathryn Jeanne Wiggins, Jackson, B.A. in Sociology

New York

John Michael Garruto, Fulton, D.Ed. in School Psychology

Margaret Elisabeth Kirton, Hector, M.A. in Sociology

Brian J. Fallon, New York, Ph.D. in English

Megan H. Quinn, Staten Island, B.S.Ed. in Deaf Education

Marilee S. Collins, Syracuse, M.F.A. in Art

North Carolina

Benjamin D. Johnston, Bethania, M.A. in Employment and Labor Relations

Ohio

Bryn M. Parker, Akron, B.S. in General Studies

Mark Anthony Jackson, Canton, B.A. in Economics

Kimberly Marie Hanley, Oregon, M.Ed. in Business Workforce Development

Sarah Z. McKinney, Willoughby, M.S. in Sport Science

Virginia

Amy Ellen F. Carrier, Chantilly, M.B.A. in Business Administration

Scott August Hubal, Herndon, B.S. in Management/Entrepreneurship and Small Business

Rebecca K. Schwartzman, Lorton, B.A. in Political Science

Joseph Carria, Woodbridge, B.S. in Human Resource Management

Rachel Marie Lewis, Woodbridge, B.S. in Nursing

Washington

Amit Subhash Batheja, Redmond, M.B.A. in Business Administration

International

Argentina

Nicolas Federico Arino, Rio Cuarto, M.B.A. in Business Administration

Natalia Margarita Lardone, Rio Cuarto, M.B.A. in Business Administration

Canada

Brittany Ann Watkins, Brampton, M.S. in Sport Science

China

Xun Luo, Chengdu, B.S. in Marketing

Zheng Lu, Shantou, M.B.A. in Business Administration

Quan Zheng, Shenyang, M.S. in Applied Mathematics

France

Melanie Laurent, Nancy, M.B.A. in Business Administration

Ghana

Daniel Adu-Ampratwum, Kumasi, M.S. in Chemistry

Abraham Kwame Badu-Tawiah, Kumasi, M.S. in Chemistry

Bernice Opoku-Agyeman, Kumasi, M.S. in Chemistry

India

Priyanka Parmar, Ahmedabad, M.S. in port Science

Gayathri A. Anand, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Neha Bose, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Ankur Chandra, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Pragna Abhiman Chandrashekara Nagarathna, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Fateh Mohammed, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Lavon Fernandez, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Pratima Gururaju, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Chetan Kumar Hirani, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Anil Sneha Jadhav, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Gayathri Jayaram, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Siddharth Karur, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Charmy Mehta, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Smriti Mittal, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Reshma K. Murthy, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Tejaswini Narayanswamy, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Kishore Satyanarayana, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Rakshitha Vasudev, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Sandeep Kumar Visweswara, Bangalore, M.B.A. in Business Administration

Nishant Kansal, Chittorgarh, M.B.A. in Business Administration

Peter Nibbu Antony Kandathil, Davangere Dis, M.B.A. in Business Administration

Mugilvannan Muruganantham, Dindigul, M.B.A. in Business Administration

Manob Boruah, Duliajan, M.B.A. in Business Administration

Suneeth Sreedharan, Ernakulam, M.B.A. in Business Administration

Brijnandan Hitendra Thakkar, Gujarat, M.B.A. in Business Administration

Vikas Yadav, Gurgaon, M.B.A. in Business Administration

Minakshee Das, Guwahati, M.B.A. in Business Administration

Vikram Krishnamurthy, Hassan, M.B.A. in Business Administration

Suraj Gurulingappa Angadi, Hubli, M.B.A. in Business Administration

Anirudh Rao, Hubli, M.B.A. in Business Administration

Sasikumari Narra, Hyderabad, M.B.A. in Business Administration

Swetha Sudha, Hyderabad, M.B.A. in Business Administration

Arpita Chadha, Jabalpur, M.B.A. in Business Administration

Ruchee, Jamshedpur, M.B.A. in Business Administration

Nutan Kumari, Jharkhand, M.B.A. in Business Administration

Dixit, Karnataka, M.B.A. in Business Administration

Shivayogi G. Halyal, Karnataka, M.B.A. in Business Administration

Shwetha Katariya, Karnataka, M.B.A. in Business Administration

Dilip Mandalpu Sundaravasulu, Karnataka, M.B.A. in Business Administration

Shobith Balaram, Kerola, M.B.A. in Business Administration

Avisek Chakraborty, Kolkata, M.B.A. in Business Administration

Bharathraj Akirabare Akirabare, Mangalore, M.B.A. in Business Administration

Priyanka Bikam, Mysore, M.B.A. in Business Administration

Kamana Jain, Mysore, M.B.A. in Business Administration

Pallavi Gatare, Pune, M.S. in Sport Science

Avinash Keswani, Rajasthan, M.B.A. in Business Administration

Aftab Khan, Shillong, M.B.A. in Business Administration

Suma Bhagwat, Sirsi, M.B.A. in Business Administration

Ananda Tumkur Nagabhushana Aradhya, Tumkur, M.B.A. in Business Administration

Ashwini Kunder, Udupi, M.B.A. in Business Administration

Awadhesh Singh, Ultar Pradesh, M.B.A. in Business Administration

Ronak Ghanshyambhai Patel, Vasad, M.B.A. in Business Administration

Prasenjit Dey, West Bengal, M.B.A. in Business Administration

Israel

Ayelet Sasson, Ramat Gan, Ph.D. in English

Uzi Sasson, Ramat Gan, Ph.D. in Administration and Leadership Studies

Jordan

Mustafa A. Amaireh, Amman, M.A. in Public Affairs

Malaysia

Wee Liang Chew, Batu Pahat, M.B.A. in  in Business Administration

Yee-Kiong Lim, Johor, B.A. in Psychology

Ee Leng Terng, Petaling Jaya, B.S. in Biochemistry

Soon Hooi Ee, Subang Jaya, B.S. in International Business

Netherlands

Eugene Alvin Silvester Offerman, Willemstad Curacao, M.S. in Geography

Nigeria

Monsuru A. Ayoade, Lagos, M.B.A. in Business Administration

Pakistan

Muhammad Hariss Amin, Karachi, M.B.A. in Business Administration

Republic of Korea

Seok Joo Kim, Gyeonggi-Do, M.B.A. in Business Administration

Saudi Arabia

Abdulaziz Fahad Al-Basri, Riyadh, B.A. in Economics

Nabeel Mansoor Al-Dehlawi, Riyadh, B.S. in Management Information Systems

Taiwan

Yun-Jung Fu, Taipei, M.B.A. in Business Administration

Hualin Hsu, Taipei, M.B.A. in Business Administration

Chien Wei Lee, Taipei, M.B.A. in Business Administration

Tzu-Yi Lee, Taipei, M.B.A. in Business Administration