Skip to Content - Skip to Navigation

Provost Scholars Announced for 2010–2011

The following students have been recognized as Provost Scholars for the 2010–2011 academic year.

At the start of the Fall semester, any undergraduate student who meets the following requirement is eligible to be named a Provost Scholar:

  • A current junior with a minimum of 45 semester hours earned at IUP
  • A cumulative grade-point average of 3.5 or higher

Provost Scholar recognition is given only once during a student’s time of study at IUP.

Adams County

Fairfield

Aaron Corso, Blue Bird Trail, Management Information Systems

Gettysburg

Emily Clark, Meade Drive, Social Studies Education

Molly Clark, Meade Drive, Health and Physical Education

Allison Connolly, Calvary Field Road, Athletic Training

Holly Schlein, Belmont Road, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Allegheny County

Allison Park

Jacqueline Gajewski, Clareville Drive, Nuclear Medicine Technology

Kimberly Hofstetter, Viewcrest Drive, Elementary Education

Bethel Park

Cara Harper, Hi Ridge Drive, Spanish Education K-12

Kelly Johnson, Timberidge Drive, English

Kristina Kowalski, Highfield Court, Marketing

Megan Ward, Centergate Drive, Family and Consumer Science Education

Bridgeville

Justin Burda, Sarah Street, Education of Exceptional Persons

Kelsey Ferguson, Bank Street, Physical Education and Sport

Cheswick

Kyle Novak, Spring Hill Lane, Criminology

Coraopolis

Anton Matyushkov, Larchmont Court, Safety Sciences

Danielle Snapp, Summit Street, Nuclear Medicine Technology

Crafton

Trista Jacob, Terrace Drive, Art Education

Crescent

Elizabeth Hatton, Laurel Ridge Drive, Elementary Education

Gibsonia

Alyssa Choiniere, Willowcrest Drive, Journalism

Vincent Labriola, Prince Phillip Court, Accounting

Jamie Mason, North Pine Circle, Art Education

Kara Sloniger, Babcock Boulevard, Nursing

Glenshaw

Kevin Pflumm, Rose Drive, Management Information Systems

Jefferson Hills

Allie Breisinger, Sean Court, Criminology

McKees Rocks

Eric Zarzeczny, Teal Drive, Nursing

McKeesport

Danielle Dougherty, Bayne Street, Education of Exceptional Persons

Nicole Rybar, Beverly Road, Communications Media

Monroeville

Kelly Rerko, Mallard Drive, Spanish Education K-12

Moon Township

Nicole Buse, Rivercrest Drive, Hospitality Management

Joseph Yecko, Maple Street Extension, International Business

Neville Island

Amanda DeRuyter, Third Street, Elementary Education

Oakdale

Ashley Singiser, Cottonwood Drive, Health and Physical Education

Oakmont

Isaac Diyanni, Library Place, Finance

Pittsburgh

Jessica Anderson, Westmont Avenue, Family and Consumer Science Education

Briana Balcik, Abers Creek Road, Speech and Language Pathology Education

Kara Buncher, McCabe Street, Nutrition

Suzannah Cannon, Powers Run Road, Education of Exceptional Persons

Aaron Carlson, Fieldcrest Drive, Marketing

Ashley Cercone, Juniper Street, Fashion Merchandising

Alexandra Crouse, Pleasant Hills Boulevard, Art Education

Rachel Horner, Van Buren Drive, Art Education

Jennifer Kiefer, Calvert Avenue, Elementary Education

Ryan King, Bingham Drive, Psychology

Neil Kownacki, Hillcrest Place, Management Information Systems

Corey Lim, Arkansas Avenue, Art Education

Derek Lyons, Dorseyville Road, Criminology

Mary MacDonell, Milliken Avenue, Sociology

Kelly Milligan, Morrow Road, Education of Exceptional Persons

Elizabeth Pferdehirt, Old Leechburg Road, Elementary Education

Stacey Phelos, Pearce Road, Hospitality Management

Erin Puko, Jaycee Drive, Accounting

Michelle Rose, Shawnee Road, Elementary Education

Brian Sell, Rockland Drive, Hospitality Management

Jena Stock, Portia Drive, Hospitality Management

Plum

Ambur Bowen, Rustic Ridge Drive, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

South Park

Colin Flannery, Amy Drive, Accounting

Jennifer Greselin, Armstrong Drive, Fashion Merchandising

Verona

Alison Oniboni, Blanchar Drive, Speech and Language Pathology Education

West Mifflin

Kelsey Gross, Brierly Drive East, English

Keith Vislay, Saniel Drive, English

Wexford

Andrew Gaus, Wallace Road, Criminology

Armstrong County

Cadogan

David Scopel, Electro-Optics

Dayton

Laura Renosky, North Miller Road, Nursing

Elderton

Jamie Kunkle, North Main Street, Psychology

Ford City

Emily Peck, Pleasantview Drive, Child and Family Studies

Tara Powers, Terrace Avenue, Education of Exceptional Persons

Brandon Valasek, Hard Tack Road, Accounting

Freeport

Cody Bergad, Shook Drive, Safety Sciences

Kittanning

Nicholas Townsend, Glade Run Road, Sociology

Sarah Daugherty, North Water Street, Elementary Education

Robin Davignon, Brice Road, Nursing

Danielle Egley, Graham Road, Mathematics Education

Briana Englert, Bluff Street, Communications Media

Shenin Headland, State Route 85, Biochemistry

Elizabeth Judge, Reesedale Road, Economics

Alisha McElwain, State Route 85, Nursing

Emily McKain, Hankey Lane, Education of Exceptional Persons

Joshua Olinger, Garfield Street, Safety Sciences

Tabitha Reefer, Green Tree Road, Anthropology

Christina Steele, Freeport Road, Elementary Education

Leechburg

Chelsey Ronian, Hyde Park Road, Child and Family Studies

Manorville

Mary Mantini, Water Street, Natural Science

McGrann

Catherine Smith, Byron Street, English

Rural Valley

Deanna Karloski, Powers Crossroad Road, Sociology

Shauna Kennedy, P.O. Box 525, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Templeton

Ashley Bowser, P.O. Box 368, Nursing

Beaver County

Ambridge

Lisa Blonski, Beaver Road, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Abbie Charlton, Merchant Street, Marketing

Hookstown

Robin Pinsoneault, Shivler Road, Elementary Education

Rochester

Aaron Waibel, Miller Road, Computer Science

Berks County

Birdsboro

John Benischeck, Garey Road, Finance

Blandon

Nicholas Theodore, Eagle Drive, Criminology

Boyertown

Jennifer Johnson, Rattlesnake Hill Road, International Studies

Douglassville

Stephanie Nihart, Old Swede Road, Elementary Education

Sally Rice, Holly Drive, Hospitality Management

Reading

Amanda Omelko, Mallard Drive, Speech and Language Pathology Education

Kelly Welde, Wyoming Drive South, Marketing

Wyomissing

Christopher Wenrich, Wingert Road, Accounting

Blair County

Altoona

Angela Finelli, 24th Avenue, Child and Family Studies

Christopher Gilliland, South Eighth Street, Computer Science

Emily Morris, Ivyside Estates Lane, Theater

Dominique Tambellini, Eldorado Springs, Elementary Education

Hollidaysburg

Megan Frederick, Clubhouse Drive, Education of Exceptional Persons

Norman Littlejohn, Brushmeade, Computer Science

Dana Weakland, Cherry Lane, Health and Physical Education

Martinsburg

Tia Smith, Ake Lane, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Roaring Spring

Tara Baker, Pine Street, Elementary Education

Megan Hall, Spruce Street, Music Education

Brittany Miller, Countryside Drive, Nursing

Keshia Mock, Cherry Street, Elementary Education

Chelsea Steward, Ore Hill Road, Child and Family Studies

Bradford County

Williamsburg

Lisa England, Dempsey Lane, Art

Bucks County

Doylestown

Rebecca Loux, Hickory Lane, Nursing

Feasterville Trevose

Jacqueline Gordon, Highland Avenue, Elementary Education

Furlong

Tracey Glorioso, Cloverly Drive, Communications Media

Hulmeville

Samantha Preston, Walnut Avenue, Interior Design

Levittown

Kelly Hodgdon, Smoketree Road, Social Studies Education

Newtown

Elizabeth Larcher, Hunters Way, Music Education

Perkasie

Bethany Foley, West Route 313, Education of Exceptional Persons

Quakertown

Ashley Moyer, Concord Court, Elementary Education

Yardley

Patrick Boyle, Lindenhurst Road, Geology

Butler County

Butler

Katelynn Doyle, Jones Road, Natural Science

Brittany Scott, Meridian Road, Hospitality Management

Cranberry Township

David Crum, Bayberry Lane, Applied Physics

Ashley Sullivan, Glen Eden Road, Interior Design

Cody Knight, Emily Drive, Health and Physical Education

Evans City

Kasey Davidson, Belle Street, Health and Physical Education

Portersville

Courtney Smith, Old Route 422, English Education

Seven Fields

Ryan Scheller, Wellington Drive, Marketing

Zelienople

Chessa Fernandez, Hartzell Road, Music Education

Madeline Lukes, East Grandview Avenue, Psychology

Cambria County

Carrolltown

Jaclyn Linsky, Buckwheat Hill Road, Education of Exceptional Persons

Donald Miller, Link Road, Biology

Ebensburg

Andrea Becker, Ben Franklin Highway, Accounting

Christian Brennen, Tripoli Road, Communications Media

Jeremy Hetrick, West High Street, Accounting

Catherine Kane, Hogue Road, Psychology

Alison Terndrup, Plank Road, Art

Johnstown

Lauren Bambino, Dickinson Street, Nursing

Samantha Bischof, Schrader Avenue, Communications Media

Michael Blue, April Lane, Health and Physical Education

Sarah Custer, Mitchell Court, Music Education

Jill DelSignore, Emmett Drive, Art

Brandon Hody, Saylor Street, Safety Sciences

Alexandria Hull, Killian Avenue, Psychology

Alicia Magistro, Goucher Street, Elementary Education

Stephanie Martin, Rachel Street, Art Education

Lindsay Matolyak, Sherwood Drive, Chemistry

Jessica Mazur, Claythorne Drive, Nursing

Samantha Miller, Leon Street, Deaf Education

Joshua Iolite Avenue, Athletic Training

Derek Yates, Orchard Street, Accounting

Nicktown

Kimberly Dumm, Killen School Road, Business Education

Olivia Dumm, Henry Dumm Farm Lane, Elementary Education

Ryan Dunchack, Ridge Road, Criminology

Dean Farabaugh, Ridge Road, Mathematics Education

Susan Farabaugh, Ridge Road, Elementary Education

Brandon Kochinsky, Luther Road, Mathematics Education

Northern Cambria

Stephen Ashurst, Oak Street, Social Studies Education

Kylee Baran, Main Street, Nursing

Casey Contres, Grace Street, Political Science

Johanna Elias, Hamlet Lane, Education of Exceptional Persons

Heather Hudson, Hanwell Road, Physical Education and Sport

Amanda Petrunak, McClain Street, English Education

Sarah Westover, Ridge Church Lane, Management

Patton

Deanna Coposky, Rugh Lane, Speech and Language Pathology Education

Portage

Gabrielle Gouse, South Blair Street, Health and Physical Education

Christopher Patrick, Sportsman Road, Nuclear Medicine Technology

Jessica Pcola, South Blair Street, Mathematics Education

South Fork

Bethany Furlong, Lake Road, Psychology

Centre County

Centre Hall

Alyssa Muchler, South Hoffer Avenue, Child and Family Studies

Pennsylvania Furnace

Robbin Zirkle, West Whitehall Road, English

Philipsburg

Teri Thompson, Six Mile Road, Psychology

Port Matilda

Nicholas Battaglia, Heiskel Drive, Criminology

Megan Peterson, Lutz Lane, English

Diana Zuhlke, Charlotte Street, Psychology

Spring Mills

Tamara Musser, Lingle Valley Road, English Education

State College

Susan Ranish, Cambridge Drive, Communications Media

Chester County

Elverson

Daniel Nicholas Burnett, Elverson Road, Marketing

Landenberg

Danielle Sobieski, Ivy Crest Lane, Hospitality Management

Clarion County

Knox

Stephanie Kerr, West Railroad Street, Biology

Caitlin Turk, Darby Road, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

New Bethlehem

Lacey Blose, Dayton Road, Health and Physical Education

Shippenville

Daniel Reichard, Route 322, Elementary Education

Sligo

Marie Rhoades, Kahle Road, Finance

Clearfield County

Coalport

Allyson Hegarty, Main Street, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Curwensville

Heidi Huey, Cherry Corner Road, Elementary Education

DuBois

Kristen Saricks, Olive Avenue, Hospitality Management

John Chelednik, Treasure Lake, Mathematics Education

Amy Sunealitis, Kiwanis Trail, Elementary Education

Leah Wallock, Larissa Court, Mathematics Education

Jessica Wells, First Street, Nursing

Mahaffey

Tessa Wolff, Passmore Road, Accounting

Morrisdale

Megan Liptak, Allport Cutoff, Speech and Language Pathology Education

Troutville

Dana Alexander, Main Street, Nutrition

Columbia County

Bloomsburg

Martina Hauck, Second Street, Chemistry Education

Crawford County

Meadville

Jenna Bubna, Ridge Road, Fashion Merchandising

Cumberland County

Camp Hill

Fred Speaker, November Drive, Journalism

Carlisle

Joseph McGinnis, South Middlesex Road, Safety Sciences

Lemoyne

Andrew McCleaf, South Fifth Street, Anthropology

Mechanicsburg

Kimberly Brown, Monarch Lane, Communications Media

Melissa Miller, Kittatinny Drive, Hospitality Management

New Cumberland

Dana Kambic, Harrison Drive, Nursing

Dauphin County

Harrisburg

Janet Barngetuny, Daybreak Circle, Natural Science

Quion Gunning, Bertha Drive, International Business

Tiana Reid, South 28th Street, Journalism

Hummelstown

Danielle Boyd, Miller Road, Elementary Education

Sarah Daxton, Crooked Hill Road, English

Middletown

Kelly Brennan, West Water Street, Elementary Education

Laurin Jefferson, Ridge Avenue, English Education

Millersburg

Sarah Chmielefski, Ridgewood Drive, Music Education

Delaware County

Media

Lyndsey Thomas, Beechwood Road, Theater

Prospect Park

Kyle Pruitt, 11th Avenue, Philosophy

Elk County

Dagus Mines

Nicholas Malburg, Scotland Street, Music Education

Kersey

Abigail Mosier, Nancy Lane, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Saint Marys

Erin Jacob, Windfall Road, Art

Mandy Stinchcomb, East Condot Road, Physical Education and Sport

Weedville

Angela Huff, Hickory Avenue, Biology Education

Wilcox

Elizabeth Dippold, Kilgus Road, Art Education

Erie County

Edinboro

Katelyn Carter, Angling Road, Nursing

Erie

Emily Brooks, Alexandra Drive, Theater

Katie Burkley, Tuttle Avenue, Fashion Merchandising

Megan Coffey, West 28th Street, International Business

Eric Divell, Kuhl Road, Nursing

Kelly Huegel, Boyer Road, Political Science

Paul Krasinski, Chelsie Drive, Physical Education and Sport

Kristen Kuzma, Pasadena Drive, Fashion Merchandising

Tammy McCarthy, West 21st Street, Physical Education and Sport

Vanessa Robison, West 32nd Street, Spanish

Bethany Taccone, East Lake Road, Nursing

Fairview

Ashley Nedreski, Scioto Court, Finance

McKean

Luray Fladd, Cherokee Drive, Sociology

North East

Bryan Kirsch, Lola Lane, Elementary Education

Waterford

Richard Widdowson, Yaple Road, Management

Fayette County

Perryopolis

Cody Inman, Francis Road, Criminology

Franklin County

Chambersburg

Mitchell Stadler, Leafmore Road, Chemistry

Robert Wilson, West Strohm Drive, Finance

Fayetteville

Joy Kiefer, Fairway Drive West, Earth/Space Science Education

Greencastle

Joshua Frankenfield, West Weaver Road, International Business

Waynesboro

Chloe DePaola, South Broad Street, Psychology

Rachel Eckenrode, Anthony Highway, Fashion Merchandising

Fulton County

Warfordsburg

Christi Smith, Buck Valley Road, Physical Education and Sport

Huntingdon County

Mapleton Depot

Stephanie Benson, Hollibaugh Drive, Music Education

Indiana County

Blairsville

Jocelyn Amevuvor, South Stewart Street, Spanish

Sean McGaughran, Route 982, Biology

Kylie Smith, Elder Drive, Spanish Education K-12

Brush Valley

Maggie Mack, Nursing

Clarksburg

Lisa Ewing, Stevens Road, Accounting

Clymer

Robin Beisel, Clymer Road, International Business

Adam Chi, Raspberry Road, Nursing

Commodore

Holly Edwards, Fir Road, Elementary Education

Creekside

Lindsey Grove, Five Points Road, Middle Level Education

Glen Campbell

Andrew Peles, Rock Run Road, Accounting

Home

Bridget Canose, Wells Road, Elementary Education

Olivia Griffith, Nastase Road, Marketing

Kristy Kosek, Pavilion Way, Psychology

Neil Kuzilla, Laurel Drive, Management Information

Homer City

Marcos Alvarado, Coy Street, Communications Media

Leslie Bartlebaugh, George Court, Criminology

Christina Bitens, Spruce Hollow Road, Hospitality Management

William Bryan, Claghorn Road, Political Science

Lauren McQuiston, South Main Street, Psychology

Elsie Rouser, Yankeetown Avenue, Child and Family Studies

Michelle Taddie, Sarah Street, Biology

Brianne Thomas, East Church Street, Mathematics Education

Indiana

Zachary Afshar, Stannard Avenue, Geography

Julia Antolik, Townview Drive, English Education

Akshay Bajpai, Oakridge Drive, International Business

Brandon Baskerville, Thomas Hall 657 Pratt Drive, Art

Amanda Bivens, Ann Circle, Speech and Language Pathology Education

Alex Boser, Diamond Avenue, Economics

Alberto Branco, Pompany Lane, Safety Sciences

Alyssia Chapman, Poulos Road, Geography

Alisia Drew, Philadelphia Street, Child and Family Studies

Natasha Dubinsky, Zehner Road, Art

Jessica Ellis, Hood School Road, Elementary Education

Shane Ferguson, Robin Street, Safety Sciences

Sarah Fyock, Rayne Church Road, Mathematics Education

Michael Garritano, Lucerne Road, Safety Sciences

Michelle Hampton, Lazor Street, Elementary Education

Michael Henry, East Pike Road, Safety Sciences

Heather Hollen, Church Street, Social Studies Education

Paula Kallsen, Skyline Drive, History

Zachery Karcher, Dawn Drive, Music Education

Megan Labant, Franklin Circle, Mathematics Education

Benjamin Leonard, Ben Franklin Road North, Safety Sciences

Andrew Lichtenfels, Clover Lane, Psychology

Dominic Lombardi, East Oak Court, Marketing

Kelsey Lowman, Warren Road, History

Nathaniel Mack, Dales Road, Music Education

Buhlebenkosi Masilela, College Lodge Road, Accounting

Nobukhosi Masilela, College Lodge Road, Computer Science

Adam Mathe, Hamill Road, Management Information Systems

Kevin Mathe, Chestnut Street, Marketing

Melanie Muscatello, Church Avenue, Human Resource Management

Alison Nellis, Poplar Avenue, Speech and Language Pathology Education

Kaitlyn Patrick, Croyland Avenue, Biology

Thea Petrigac, Locust Street, Journalism

David Piper, Walnut Street, French for International Trade

Ashley Pruger, Josephine Avenue, Nursing

Jillian Schneider, Warren Road, Communications Media

Cody Schry, Evergreen Drive, International Business

Ashley Shelton, Centennial Drive, Anthropology

Elyse Shirley, Rural Gardens Court, English

Naeemah Smith, Carriage House, Disability Services

Kayla Speedy, Jackson Street, Elementary Education

Julie Stachurski, Old Route 119 Highway North, Mathematics

Justin Thomas, Gorman Avenue, Biology Education

Molly Vanderneck, Chestnut Street, Nursing

Kelsi Whetsel, Evergreen Drive, Child and Family Studies

Andrew Wiltrout, Grant Street, Communications Media

Christopher Zele, Home Street, Sociology

Kent

Paula Stewart, Mill Street, Hospitality Management

Marion Center

Amanda Dunlop, Pollock Road, Communications Media

Penn Run

Jordan Alsop, Sportsman Road, Mathematics Education

Allison Cowles, Manor Road, Child and Family Studies

Ian Lavanish, Route 553 Highway, Nuclear Medicine Technology

Megan Marshall, Route 553 Highway, English Education

Rochester Mills

Christy Baun, Richmond Road, Nutrition

Saltsburg

Marie Dilascio, 10th Street, Nursing

Sara Dilascio, 10th Street, Nursing

Kelly Keibler, Tunnelton Road, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Kevin Korchok, Loyalhanna Dam Road, Communications Media

Shelocta

Kevin Andrews, State Route 210, Communications Media

Jeniece Duchon, Old Route 422 West, Art Education

Jared McCullough, Millen Road, Safety Sciences

Smicksburg

Matthew Yeomans, Wells Road, Art Education

Jefferson County

Brookville

Sara Durante, Route 322, Anthropology

Falls Creek

Jessica Brown, Second Street, Art

Punxsutawney

Jade Brocious, Shenosky Road, Accounting

Michael Cook, Stake Drive, Criminology

Lauren Dale, Graffius Avenue, Nursing

Emily Dunkel, Willow Road, Finance

Lynn Peachey, Lincoln Way, Nursing

Shelley States, Sandy Ridge Road, Nuclear Medicine Technology

Lindsay Woodbury, East Liberty Street, Biology

Reynoldsville

Sara Kirkpatrick, Reynoldsville Falls Creek, English Education

Danielle Rode, Wayne Road, Art Education

Jodi Speck, Pardus Road, Interior Design

Lackawanna County

Dalton

Elizabeth Neuhausel, Locust Lane, Communications Media

Lancaster County

Elizabethtown

Zachary Beckey, Deodate Road, Biology Education

Erin Hendry, Briar Rose Trail, Music Education

Nicholas Reginella, Ridge Road, Music Education

Kinzers

Emily Kurtz, Old Philadelphia Pike, Nursing

Lititz

Lauren Eppig, Hackman Road, Child and Family Studies

Emily Wood, Field Lane, Family and Consumer Science Education

Lawrence County

New Castle

Kelsey Garmon, East Clen Moore Boulevard, Nutrition

Monica Hanna, Boroline Street, Family and Consumer Science Education

Courteney Smith, Beckford Street, Nuclear Medicine Technology

Lebanon County

Lebanon

Adam Hartzell, Eastfield Drive, Criminology

Kaela Hogue, Church Street, Business Technology Support

Emily Krause, South Fourth Avenue, English

Melissa Sattazahn, Poplar Street, Hospitality Management

Lehigh County

Emmaus

Alyssa Funk, Lawrence Drive, Social Studies Education

Macungie

Meredith Corbet, Fresh Meadow Drive, Hospitality Management

Schnecksville

Beth Anderson, Hoffman Drive North, Elementary Education

Elizabeth Todd, Foxcroft Drive, Speech and Language Pathology Education

Whitehall

Gina Basile, Pennsylvania Street, Nutrition

Luzerne County

Bear Creek Township

Megan Thompson, Bear Creek Boulevard, Child and Family Studies

Nanticoke

Alyssa Degosky, South Hanover Street, Speech and Language Pathology Education

Swoyersville

Brooke Coslett, Bond Avenue, Political Science

Wapwallopen

Melanie Laird, Mulholland Drive, Nutrition

West Pittston

Erin Rogan, York Avenue, English Education

Wilkes Barre

Erin Koolman, Miner Street, Music Education

Lycoming County

Montoursville

Sara Guthrie, Cedar Street, Art Education

Brett Levy, Stopper Drive, Management

Alyssa Mitchell, Tallman Hollow Road, Art Studio

Williamsport

Sultan Magruder, Lafayette Parkway, Psychology

Asja Young, Sholder Avenue, Criminology

McKean County

Kane

Tessa Thompson, Rolick Lane, Human Resource Management

Smethport

Abigayle Weaver, Route 46, Music Education

Mercer County

Grove City

Ryan McNamara, East Main Street, Communications Media

Hermitage

Heather Campbell, Lori Lane, Nursing

Erica Skinner, Riverbend Court, Music Education

Nickolaus Smigel, Romar Drive, Criminology

Mercer

David Long, Oak Drive, Family and Consumer Science Education

Kevin Waterloo, Autumn Drive, Natural Science

Sharpsville

Leah Angott, North Neshannock Road, Hospitality Management

Transfer

Nicholle Dunn, Rutledge Road, Child and Family Studies

Mifflin County

McClure

Erin Confer, Underhill Road, English Education

McVeytown

Ashley Kitting, Bice Lane, Elementary Education

Newton Hamilton

Tabitha Barrick, Accounting

Reedsville

Cindy Brown, Brittney Lane, Elementary Education

Mia Hooper, Taylor Drive, Economics

Monroe County

Canadensis

Ashley McCoy, Rural Route 2, International Business

Montgomery County

Audubon

Gregory Walter, Redtail Road, Undeclared Natural Sciences

Cheltenham

Catherine McCann, Boyer Road, Elementary Education

Collegeville

Idamarie Arici, Vincent Drive, Journalism

Harleysville

Stephanie Mallis, Hackney Way, Elementary Education

Lansdale

Megan Alexander, Misty Meadow Lane, Fashion Merchandising

Jennifer Zanoni, Chaucer Court, Family and Consumer Science Education

Norristown

Jesse Thomas, North Trooper Road, Communications Media

Northampton County

Bethlehem

Thomas Brown, Comfort Circle, Communications Media

David James, Birmingham Square, Music Education

Abby Ward, Easton Road, Art Education

Hellertown

Sasha Williams, Northampton Street, Human Resource Management

Mount Bethel

Stephanie Spina, Jacoby Run Road, Interior Design

Nazareth

Amanda Bohn, Moravian Street, Criminology

Stacey Haverstock, Sycamore Street, Fashion Merchandising

Watsontown

Amanda Stamm, East Third Street, English Education

Perry County

Liverpool

Paige Lower, North Pine Street, International Studies

New Bloomfield

Krista Shumaker, New Bloomfield Road, Management

Schuylkill County

Orwigsburg

Joseph Woo, Willow Road, Nursing

Pottsville

Jillian Fellows, Third Avenue, Psychology

Ringtown

Angelica Dunsavage, East Main Street, Music Education

Tamaqua

Murphy Bennett, North Lehigh Street, Deaf Education

Somerset County

Boswell

Nicole Pelesky, Main Street, Health and Physical Education

Cairnbrook

Kelly Kramer, Third Street, Mathematics Education

Central City

Kevin Kozlick, Manges Street, Economics

Hollsopple

Thomas Hiravi, Soap Hollow Road, Music Education

Chelsea Myers, Woodstown Highway, Fashion Merchandising

Jenners

Gregory Scrimager, West Street, Disability Services

Jennerstown

Amanda Harned, James F. Barron Drive, Fashion Merchandising

Stoystown

Kelsey Rice, Ralphton Road, Elementary Education

Windber

Kayla Cominsky, Mount Carmel Drive, Physical Education and Sport

Jacob Stone, Washington Street, Communications Media

Susquehanna County

Brackney

Monica Turner, Tripp Lake Road, Nursing

Susquehanna

Kelly Brant, Hausbrook Road, Sociology

Tioga County

Lawrenceville

Andrea Stoddard, Rolling Acres Lane, Hospitality Management

Little Marsh

Kirstie Keill, Route 249, Music Education

Union County

Winfield

Jillian Dietrich, Woodsedge Drive, Education of Exceptional Persons

Venango County

Emlenton

Cameron Ashbaugh, Whitehall Road, Music Performance

Seneca

Danielle Fesenmyer, East State Road, Art

Warren County

Pittsfield

Kayla Johnson, Newton Road, Elementary Education

Warren

Michele Phelps, Miller Hill Road, Nutrition

Washington County

Cecil

Alese Mebane, Charles Street, Nursing

Charleroi

Erika Fine, Washington Avenue, Deaf Education

Eighty Four

Cali Lewis, Munntown Road, Fashion Merchandising

Ellsworth

Megan Guza, Chestnut Street, Journalism

McMurray

Justin Bak, Holly Drive, Physical Education and Sport

Renee Heldman, Braun Drive, Earth/Space Science Education

Natalie Palamides, Fireside Drive, Theater

Monongahela

Sarah McMahon, Irey Street, Speech and Language Pathology Education

Venetia

Gina Wagner, Fox Creek Road, Elementary Education

Washington

Ryan Allinder, Independence Boulevard, Accounting

Kali Aloia, Kingswood Court, Nutrition

Kaylyn Gauna, Elkie Drive, Accounting

Wayne County

Honesdale

Caitlyn Dunn, Kelly Point Way, Family and Consumer Science Education

Lakeville

Karisa Daniels, Lone Oak Drive, Child and Family Studies

Westmoreland County

Apollo

Samantha Calderone, Cherry Lane Road, Nutrition

Madisyn Moore, Vista Drive, Psychology

Makenzi Moore, Vista Drive, Communications Media

Brendan Murdock, Diamond Lane, Safety Sciences

Karissa Petrilla, Beulah Church Road, Health and Physical Education

Daniel Shearer, Highland Avenue, Communications Media

Shannon Wenckowski, Jackson Road, Respiratory Care

Avonmore

Thomas Umbaugh, Cambria Avenue, Economics

Bolivar

Michelle Crise, Route 259, Mathematics Education

Delmont

Calvin Wilson, Suncrest Drive, Computer Science

Jonathan Wingert, Wheatland Circle, Criminology

Derry

Katie Yakopovich, Datsko Drive, Nuclear Medicine Technology

Export

Megan Gillespie, Spring Valley Lane, Deaf Education

Andrew Weigold, Thompson Road, Business Education

Greensburg

Amanda Bee, South Washington Avenue, Music Education

Cameron Faylor, North Main Street, Political Science

Jordan Jury, Sassafras Lane, Health and Physical Education

Cameron Miller, Middletown Road, Psychology

Alissa Montgomery, Tarnwood Way, Mathematics Education

Dana Thomas, Meadowbrook Avenue, Communications Media

Irwin

Julia Ihrig, Craig Drive, Deaf Education

Jeffrey Moon, South Rolling Hills Avenue, Economics/Mathematics

Tyler Rupert, Pembroke Circle, Communications Media

Louise Vranesevic, Victoria Lane, Music Education

Tara Young, Sheffield Drive, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Jeannette

August Matrisch, Matrisch Lane, Music Education

Latrobe

Caitlin Bumar, Frank Circle, Psychology

Ligonier

Elizabeth Ashy, Forbes Drive, Child and Family Studies

Nicole Davis, Hillside Avenue, Nursing

Lower Burrell

Tarah Dunn, Edwards Street, Natural Science

Mount Pleasant

Breanne Hynek, Lemmon Road, Criminology

Kenneth Tinkey, Route 982, Regional Planning

Justin DePalma, Front Street, Criminology

Murrysville

Rachel Pierce, Reynard Drive, Interdisciplinary Fine Arts

New Florence

Meghan Cassidy, 19th Street, International Studies

New Kensington

Serena Pitel, Carl Avenue, Education of Exceptional Persons

Melanie Tumminello, Lynn Ann Drive, Nursing

North Huntingdon

Jessica Anderson, Samantha Way, Deaf Education

Stephanie Chapman, Lindale Court, Elementary Education

Nicholas Fallone, Kensington Place, Elementary Education

Christopher Kukic, Oits Drive, Earth/Space Science Education

Erin McGowan, Otis Drive, Geology

Penn

Shannon Satira, Nursing

Seward

Sarah Blair, Griffith Road, Elementary Education

Casey Burkett, Chestnut Street, Family and Consumer Science Education

Tiffany Fry, Route 56 Highway East, Mathematics Education

Laura Merle, Donelson Road, Speech and Language Pathology Education

Trafford

Deborah Regan, Cherry Drive, Early Childhood Education/PreK through Grade 6

Westmoreland City

Alexis Corrie, Sumac Street, Elementary Education

York County

Hanover

Rachael Koontz, Savior Drive, Accounting

Jacobus

Elizabeth Gaynor, York Road, Fashion Merchandising

Manchester

Paige Douglass, Maple Street, Education of Exceptional Persons

New Freedom

Melissa Connelly, East High Street, Psychology

Kristin Dunlop, North Shaffer Drive, Nursing

Red Lion

Laura Hopkins, Circle Drive, Music Education

Spring Grove

Hannah Senft, Beards School Road, Music Education

Yoe

Allyssa Myers, West Broad Street, Family Consumer Science Education

York

Katelyn Crumling, Valley View Road, Elementary Education

Lauren Englar, Chesterbrook Drive, Communications Media

Lauren Robinson, Greendale Road, Nursing

Katelyn Romesburg, Shaanti Lane, Elementary Education

Stacey Root, Indiana Rock Dam Road, Athletic Training

Outside Pennsylvania

Delaware

Frederica

Heather Robbins, Health and Physical Education

Illinois

Rockford

Danielle Ostendorf, Revere Ridge Road, Physical Education and Sport

Indiana

Rossville

Nathaniel Gangwer, North County Road 850 W, History

Maryland

Ellicott City

Sean Meighen, Fragile Sail Way, Social Studies Education

Gaithersburg

Sarah Harper, Night Hawk Way, Nutrition

Michael Waddell, Beacon Hill Terrace, Music Education

Reisterstown

Stephanie Linker, Bridle Court, Fashion Merchandising

Massachusetts

Belchertown

Brittany Viens, Metacomet Street, English

Michigan

Negaunee

SaraJane Parsons, Baldwin Avenue, Mathematics

New Jersey

Burlington

Chelsea McDonnell, Pinewald Lane, Anthropology

Nutley

John Rose, Evergreen Avenue, Journalism

Ocean View

Alexa Zauck, Island View Terrace, Deaf Education

Roebling

Marguerite Benton, Delaware Avenue, Criminology

Sewell

Chelsea Oliver, Borrelly Boulevard, Nursing

New York

Hamburg

Corinne Miller, Coachmans Lane, Hospitality Management

Lakewood

James Young, Southland Avenue, Vocational-Technical Education

New City

Jason Schwartz, Sandstone Trail, Deaf Education

Newfield

Mallory Clark, Main Street, Psychology

Scarsdale

Hugo Villanueva, Overhill Road, Biology

Ohio

Amherst

Tyler Machovina, Cooper Foster Park Road, Biochemistry

Columbia Station

Sarah Popiel, Osborne Road, Deaf Education

Cuyahoga Falls

Kelsey Mlnarik, 17th Street, Music

East Liverpool

Christopher Karter, Bell School Road, Natural Science

Lebanon

Rachel Smigielski, Melayn Street, English

Strongsville

Julie McEvoy, Glen Cairn Way, English Education

Uniontown

Danielle Joestlein, Meandering Avenue North West, Criminology

Youngstown

Elaine Miller, West Princeton Avenue, Hospitality Management

Texas

Big Spring

Amber Cahill, South U.S. Highway 87, Deaf Education

Virginia

Annandale

Walter Smith, Chartwell Court, Accounting

Ashburn

Randal Modowski, Elmhurst Court, Computer Science

Culpeper

Laura Ellyson, Scotts Mill Road, Anthropology

Falls Church

Karina Robarge, South Oak Street, Art

Manassas

Kelsy Zaremski, Eagles Nest Court, Family and Consumer Science Education

Vienna

Kasey Lewis, Pembsly Drive, Speech and Language Pathology Education

West Virginia

Clarksburg

Truman Gore, Rural Route 3, Psychology

Wheeling

Megan Ghaphery, Heritage Drive, English

Outside the United States

Angola

Luanda

Antonio Mendes, Safety Sciences

Peru

Lima

Doris Quispe, Management

Russia

Saint-Petersburg

Diana Saltykova, International Studies