Student Awards: Geography

  • Each year, at the Commencement ceremony in May and the Gamma Theta Upsilon banquet, the department hands out its student accolades. There are four major awards given out at these events, all of which are based on cumulative grade point averages at the university—the Senior Academic Awards, handed out to the top graduating senior(s) in the department; the NCGE/AAG Excellence of Scholarship Award, given to one outstanding senior in the department; the Geography and Regional Planning Faculty Scholarship, given to the outstanding junior in the department; and the Alan Mehwa Scholarship, given to the outstanding sophomore in the department.

    Below are lists of recent winners of these awards. In the case of the Senior Academic Awards, the names of all past recipients (back to 1960) appear on plaques outside the geography department office.

    Senior Academic Awards

    2014

    Alexander Davis

    Ashley Gibson

    2013

    Ewelina Zielinska-Thomas

    2012

    Lacy Hepler

    Leslie Bolich

    2011

    Andrew King

    Jacob Rougeaux

    2010

    Eric Nystrom

    Joshua Steiner

    2009

    Tanya Boggs

    Miranda Shoemaker

    Amber Snavely

    Derek Margetan

    2008

    Kara Kasper

    Eric Hull

    2007

    Michael Baker

    Gregg Culver

    Larry Kleitches

    Jessica Rich

    2006

    Matthew Bashore

    MarcedesMinana

    Benjamin Wells

    Sara Yorty

    Adam Zellman

    2005

    James D. Baginski

    John Carr

    2004

    Rebecca Buchanan

    Carl Nim

    Britney Wood

    Stephen Zlato

    2003

    Dawn Drake

    Barbara Harteis

    Micah Savidge

    2002

    Peter M. Hayward

    Stacey L. Wicker

    2001

    Harry J. Solarek, II

    2000

    Judith Y. Aker

    Matthew A. Genchur

    1997

    Christian E. Strohmaier (December 1996 graduate)

    1996

    Timothy L. Morris

    Veronica R. Wilson

    Benjamin R. White

    1995

    Mark A. Bramer

    1994

    Wendy E. Gira

    NCGE/AAG Excellence of Scholarship Award

    2011

    Nicholas Flanders

    Ayanda Masilela

    Brian Tompkins

    2009

    Tanya Boggs

    2003

    Dawn Drake

    2002

    Stacey L. Wicker

    2001

    Harry J. Solarek, II

    2000

    Matthew A. Genchur

    1999

    Leann C. Chaney

    1998

    Erich E. Halstead

    1997

    Christian E. Strohmaier

    1996

    Veronica R. Wilson

    1995

    Mark A. Bramer

    1994

    Wendy R. Gira

    Gamma Theta Upsilon Award for Excellence in Geography

    2014

    Melissa Ann Creighton

    2013

    Christian Wells

    2012

    Adam Nelson

    Geography and Regional Planning Faculty Scholarship

    2013

    Alexander Davis

    2010

    Brian Tompkins

    2009

    Eric Nystrom

    Jake Rougeaux

    2008

    Tanya Boggs

    2007

    Eric Hull

    2006

    Greg Culver

    2005

    Ben Wells

    2004

    James Baginski

    Marcedes Minana

    2002

    Dawn Drake

    2001

    Carla Blaisdell

    Jessica Golebesky

    2000

    Dawn Drake

    Stacey Wicker

    1999

    Matthew A. Genchur

    1998 

    Harry J. Solarek II

    Alan Mehwa Scholarship

    2013

    Mackenzie Holt

    Samantha Conklin

    2011

    Philip Kopczyk

    2009

    Brian Thompkins

    2008

    Jake Rougeaux

    2007

    Kara Kasper

    2006

    Eric Hull

    2004

    Ben Wells

    2003

    Marcedes Minana

    2001

    Jason Fairman

    2000

    Carla Blaisdell

    1999

    Peter Hayward

    1998 

    Matthew A. Genchur